Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SHQIPĖRIA LEHTĖ MUND TĖ RRĖSHQASĖ DREJT MONARKISĖ !
Publikuar më 31 korrik, 2009 nė orėn 01:29 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kėtė mund tė mundėsojė lehtė Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė. Sepse, Sovranit i ėshtė pamundėsuar forca kushtetuese e pėrdorimit tė referendumit! Por, populli duhet me ēdo kusht, mundėsi, forma dhe mėnyra, pėr tė kėrkuar bashkimin e Shqipėrisė Natyrore-etnike, pastaj rregullimin kushtetues do ta kenė mė tė lehtė dhe pa dhembje...

Ndonėse kurrė nuk ėshtė mirė t`u paraprihet gjėrave jo tė mira, megjithatė, sipas disa sjelljeve tė personaliteteve nė pushtetin afatgjatė, siē ėshtė duke u vepruar tash e afro 20-vjetėve nė tė ashtuquajturėn fazė transite nė Shqipėri, gjėrave u vjen erė e keqe.
Gjasat gjithnjė e mė shumė flasin, qė kjo pjesė e atdheut shumė lehtė mundet tė shndėrrohet nė njė shtet me sundim monarku, madje as me rregullim kushtetues, apo atė parlamentar. Monarki quhet forma e qeverisjes nė tė cilėn pushteti mė i lartė kalon, ose ėshtė nė duart e njė monarku. Pra shtet qė ka nė krye njė monark, i cili mund tė jetė absolut, tiran me frymė retrograde, reaksionare fashiste etj. Ky sistem jo vetėqeverisės zakonisht shndėrrohet nė monarki absolute, i njėjtė me monarkinė dhe monarkun A. Zogu, (vitet 1928-1939). Z. Sali Berisha, mbase me veprimet dhe lajkat qė ėshtė duke ia bėrė ish-monarkut, Zogu dhe pasardhėsve tė tij, z. Leka dhe tė birit, ėshtė duke ėndėrruar njė lojė tė tillė. Por, sė pari i nevojitėn pėr tė bėrė ndryshime kushtetuese, gjė qė kėto ditė Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė, sovranit ia pamundėson referendumin, vullnet i domosdoshėm, pėr rregullimin shtetėror tė vendit. Mė nė fund, mė kėtė ndryshim kushtetues lehtė mund tė merret pushteti dhe shpallja e monarkisė. Kėto lojėra, sado qė duken tė pamundura dhe tė pa rrezikshme, etja pėr pushtet absolut dhe pėrkrahja e asaj pjese tė simpatizantėve tė monarkisė, Sali Berisha, fare lehtė, mundet pėr t`ia arritur qėllimit.
Dihet se monarkizmi ėshtė njė doktrinė politike reaksionare qė pėrkrah dhe mbron monarkinė, duke shpallur dhe quajtur si tė vetmen formė tė pėrshtatshme pėr tė qeverisur njė shtet. Nė politikėn e kėsaj forme tė “qeverisjes”, ndryshe quhet sistem i shteteve apo vendeve monarkiste, nė krye tė tė cilave vihet monarku. Zakonisht, kėto vende marrin karakter tė monarkive fashiste tiranike. Lindja e Monarkisė fashiste nė vitin 1922 nė Itali, nė vitin 1933 nė Gjermani, pastaj nė Spanjė dhe nė shumė vende tė tjera nė botė deri nė Japoni, mes dy Luftėrave Botėrore etj. Monarkitė, nė krye mė monarkėt, zakonisht shndėrrohen nė formė sistemesh diktatoriale.
Nga ky shpjegim pėr monarkitė kudo qė ishin dhe janė edhe sot, mund tė themi se mjafton njė pėrkrahje e njė personi tė etshėm pėr pushtet, dhe njė ndryshim i kushtetutės nė fuqi, pėr t` iu krijuar mundėsia e grabitjes sė pushtetit. Kėshtu njė vend siē ėshtė Shqipėria, brenda pak kohe tė kthehet nė njė Monarki. Pastaj, quaje si tė duash, monarki parlamentare apo kushtetuese. Kėsi shembuj kemi edhe sot nė disa shtete nė botė. Sali Berisha, ia ka ėndja tė grabisė, ē`ėshtė e mundur pėr t`u grabitur. Sepse, tė ē`varrosėsh njė burrė shteti nė shenj tė ndonjė “hakmarrjeje”, dhe t`i ngritėsh lapidar njė tjetėr burreci, monarku, s`ėshtė asgjė tjetėr, pos luftė pėr t`u ngrehur vetė nė piedestalin, tė cilin nuk e ka as pėr meritė, por as pėr histori. Kuraja pėr tė shkuar deri mė njė “piedestal” tė pamerituar, duke shkelur nėpėr viktima dhe nėpėr historinė e kombit dhe tė heronjve, ėshtė vetėm frymė monarku, por i monarkut fashist. Kėtė, duhet ta ketė para sysh ēdo shqiptar, kudo nė hapėsirėn e tij ku jeton, e sidomos ajo pjesė e popullit, e cila nuk e meriton as pėr ta menduar si ėndėrr, e lerė mė t`i ndodhė njė kthesė e tillė, reaksionare, tiranike, fashiste dhe retrograde, pėr tė cilėn lehtė mund tė pajtohen edhe faktor tė ndryshėm, jo vetėm nė regjion, por edhe nė Evropė, madje dhe nė Bruksel.
Unė nė literaturėn time 20-vjeēare, sidomos nė publicistikė, prore i kam theksuar shqetėsimet jo vetėm tė miat, pėr gjithēka ndodhi rreth dhe mbi kurrizin e shqiptarėve deri nė ditėt e sotme. Sepse, tė thirresh nė demokraci, dhe tė punosh me tėrė forcėn kundėr demokracisė, ėshtė nihilizėm, cinik, verbėri, ėshtė njė lloj fashizmi i shpirtkazmės sė heshtur mė parė e pastaj, dalja haptas nė grabitjen e pushtetit me forma grusht shteti me njerėz, tė cilėt ėndėrrojnė vetėm pėr pushtet, diktaturė dhe pėr viktimizim tė popullit dhe atdheut. Nuk dua tė besojė, por ekzistojnė tė gjitha paradigmat, duke filluar nga veprimet e Berishės qysh me ardhje nė pushtet, me ngjarjet tė cilat i ndodhėn vendit, burgosjet, ndjekjet, Vlora, Otrantoja, Piramidat, Ngjarjet e 1997, pra kallja e Shqipėrisė, tragjeditė e tjera, deri mė Gėrdecin e vitit 2008-nė. Vjedhja e votave, propaganda dhe gėnjeshtrat, premtimet dhe shkelja e tyre nė vazhdimėsi etj. Sali Berisha, mori pushtetin edhe me mashtrimin pėr Kosovėn, NATO-n, Autostradėn, tunelet etj. Vepra kėto tė popullit e kur sesi tė punės tė njė qeverie tė ardhur dhe tė mbėshtetur mbi korrupsionin, shkeljet e ligjeve, gjyqeve, vrasjeve pa dorė dhe pa shenj etj.
Njė fije shprese mbetet nė LSI-nė e z. Meta, por edhe nė konsolidimin e socialistėve, tė cilėt duhet shumėēka tė ndėrrojnė nė taktikė, politikė, veprimin dhe nė strategjinė e sjelljeve ndaj atyre qė mendojnė edhe mė ndryshe, por mė vizione mė largpamėse. Sepse, shqiptarėve absolutisht nuk u duhet kthim prapa, aq mė pak pushteti monarkist i llojit tė Monarkisė Zogiste . Shqiptarėt nė Shqipėrinė “Londineze”, net e ditė duhet tė mendojnė se si t`i bashkojnė territoret, trojet e mbetura jashtė dhe se si tė mbrojnė Kushtetutėn e vendit, duke pėrmirėsuar nė kodet mė tė rėndėsishme siē ėshtė Kodi zgjedhor dhe preambulėn pėr bashkim. E di fare mirė se edhe nė Kosovė, nė Diasporėn shqiptare, por edhe nė Shqipėri, nuk ka vend apo ēfarėdo-pajtimi pėr pranim tė ēfarėdo monarkie, pushteti monarkist-mbretėror. Por, ėshtė njė proverb i njė krahine shqiptare ku thuhet: “Falma kalin ta heq frikėn”! Megjithatė, z. Sala, mund tė jetė i gatshėm edhe pėr njė gjė tė tillė, pėr njė monarki diktatoriale fashiste. Pėr kėtė, mė ka bindur njė ish-kolegu i ti dr. spc, kur z. Berisha ėshtė zgjedhur pėr herė tė parė nė Fakultetin e Shkencave tė Mjekėsisė kryetar i OTH tė PP-sė. Dhe mė tė dal nė aulė, para shokėve, veprimi i parė i ti ka qenė: “Rėnie grusht tavolinės, duke theksuar: qė tani, nga ky moment, unė jam kėtu dhe unė vendosi pėr ēdo gjė”! Kjo pra, ėshtė sjellja e parė e zotit Sala, e cila bindshėm vėrteton rrugėn e tij 18-vjeēare nė Partinė e Punės, pėrkatėsisht nė pushtetin e “Shqipėrisė Demokratike”, “demokracinė berishiane”! Rikthimi, i historisė sė monarkizmit tė viteve 1928-1939, pėr popullin shqiptarė, do tė ishte njė tjetėr fatkeqėsi, qoftė edhe me triumfin e bashkimit tė trojeve etnike. Sepse, vetėm nė vendet ku dominojnė pushtetet e klaneve mafioze, krimet e organizuara, shabllonet dhe sistemet antidemokratike, anarkitė dhe amullitė jo kushtetuese, jo parimore, dhe jo ligjore, dominon edhe monarkizmi i udhėhequr nga monarku, i cili mund tė jetė me parime dhe doktrinė fashiste, rrallėherė kushtetues parlamentar. Shqipėria, qysh nga shpallja e pavarėsisė, 28 nėntor 1912, deri nė ditėt e sotme ka provuar dhe pėrjetuar shumicėn e sistemeve: Parlamentarizmin, revolucionin demokratik, monarkinė, socializmin autoritar me proletariatin e klasave, (njė lloj socializmi autokton), deri nė 19-vitet e fundit, tė ashtuquajturėn periudhė “demokratike tė ndryshimeve transitore”. Tė gjitha kėto forma sistemore tė pushtetit tė pėrjetuara nė “Shqipėrinė “Londineze”, akoma mirė historikisht nuk janė studiuar dhe nuk ėshtė dhėnė mendimi definitiv shkencor. Pra, pėr to, ende nuk ėshtė dhėnė fjala e fundit e shkencės sė historisė mbi shtetin, jurisprudencės, ēėshtjeve dhe marrėdhėnieve diplomatike me botėn etj. Por, njė ēėshtje ėshtė e vėrtetė, se sistemi monarkist-zogist, nga shpallja e Shqipėrisė Mbretėri, nė vitin 1928, pothuajse e papranuar nga shtete dhe qarqe ndėrkombėtare, deri mė kapitullimin e vendit nė prill tė vitit 1939, nga Italia Monarkiste-fashiste, populli shqiptarė jo vetėm jashtė Shqipėrisė, por, sidomos brenda vendit, vazhdimisht ka qenė kundėr sundimit, vlerave dhe sjelljeve tė ati sistemi monarkist.
Ndėrkaq, historia e ardhjes sė A. Zogut, pėr herė tė dytė nė fron, kthimi dhe ndihma e cila i ėshtė dhėnė nga Pashiqi dhe qeveria antishqiptare e Beogradit, me shpėrblime tė majme, madje dhe me armė, duke rrėzuar Qeverinė e Revolucionit Demokratik tė F. S. Nolit, nė fund tė dhjetorit tė vitit 1924. Me shpėrblimin edhe tė tokave shqiptare, Shėn Naumin , rrethin e Vermoshit, pjesė tė Luginės tė Lumit Cem etj., MSKS, pra, Pashiqve. Pastaj, ndjekja dhe vrasja e patriotėve, Bajram Curri, Luigj Gurakuqi, Hasan Prishtina, Avni Rrustemi, ndjekja e F. S. Nolit, dhe e shumė patriotėve tė tjerė.
Kryengritjet dhe pakėnaqėsitė e punėtorisė, shtresave tė varfra fshatare, lėnia dhe zhytja e vendit nė borxhe tė mėdha, marrja e thesarit, ikja nga vendi, njė ditė pa u sulmuar dhe dy ditė pa u okupuar Shqipėria. Mjaftojnė pėr njė njeri, qoftė ai edhe mbret i mbretėrve. Edhe pse ai ishte mbret i vetėshpallur. Nuk janė kėto ēėshtje tė lehta pėr Lartmadhėrinė, Leka Zogu, dhe pėr tė birin, pretendent pėr fron. Megjithatė, e vėrteta duhet thėnė dhe duhet pranuar, sado qė ajo ėshtė e hidhur pėr babė e birė, nga veprimet e pararendėsit tė tyre, mbretit Zog. Ata, mbase e kanė tė qartė atė histori aspak tė lavdishme. Prandaj, veprimet e njė ish-komunisti, dikur tė “pėrbetuar, nė Partinė e Punės”, lajkat tė cilat ėshtė duke ua bėrė z. S. Berisha, kanė edhe njė strategji tjetėr, por me mjaftė demagogji dhe filozofi cinizmi. Nėse do tė duhej tė ruhej vijimėsia e rrugės historike tė burrėshtetasve shqiptarė, nga kohėra tė ndryshme tė historisė tė sundimtarėve, atėherė pse duhet pėrdhosur mė aq bizaritet, figura e Enver Hoxhės, familja dhe z. Nexhmie Hoxha!? Sistemi nė tė cilin ėshtė shkolluar dhe ngritur, nga opingat z. Berisha dhe shumė berishian tė tjerė. E tė lavdėrohet apo t`i ngrehet ode, lapidare, apostuj, ideali njė njeriu, historia e tė cilit nuk ėshtė favorizuese, por pėr te ishte dhe ėshtė kundėrshtuese, mospajtuese dhe jo falėnderuese. Pėr veprimet dhe mėnyrėn e ardhjes nė pushtet, vrasjen e patriotėve mė tė shquar tė kombit etj. Pėrball historisė tė njė njeriut, (E. Hoxhės), i cili bėri ēmos pėr ta ruajtur Shqipėrinė, pėr tė shkolluar opingat e sojit tė Sali Berisha! I cili vėrtetė nė Tiranė ka zbrit vetė i 30 nga veriu, nė moshėn adoleshente pėr t`u ngritur e shkolluar, mė kėrkesėn personale tė z. E. Hoxha, me ndihmėn e shtetit dhe tė pushtetit Enverist. Pse, tani i tėrė ky mllef, kjo hakmarrje dhe ky sadizėm kundėr-enverist, socialist dhe kundėr komunist. Tė gjitha kėto ēėshtje, i di fare mirė z. Sala. Por, ėshtė duke shitur “dushk pėr gola”, jo vetėm familjes sė Monarkisė, por mbarė popullit shqiptarė.
Prandaj, ata tė cilėt fajėsojnė nė njė apo mėnyrė tjetėr, popullin nė Kosovė, se ėshtė duke pėrkrahur me tė gjitha forcat mbetjen sa mė gjatė tė Berishės nė pushtet, madje deri nė rrezikun e shpalljes tė Shqipėrisė Monarki, fare nuk janė tė vėrteta. Janė spekulime, tė cilat demantohen ditė e mė shumė, duke njohur z. S. Berisha, nė luftė tė pa mėshirshme, pėr tė mbajtur pushtetin, dhe duke vepruar ose haptas, ose nė mėnyrė tinėzare, duke futur thikėn pas shpine elementeve tė ndryshme shqiptare, herė nė Kosovė e herė nė Maqedoni. Kurse pėr pjesėt e tjera shqiptare, Ēamėrinė, Kosovėn Lindore dhe shqiptarėt nė Mal tė zi, as qė i dėgjohet zėri. Madje me Greqinė duke bėrė pazare tė rrezikshme dhe tė ngjashme si satrapi i zogollėve. Prandaj, populli shqiptarė nė Kosovė, njeh pėr mrekulli demagogjitė jo vetėm tė z. Berisha, ndaj dhe pėr Kosovėn. Sidomos, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, gjatė periudhės tė furnizimit me armė, kalesave tė kufirit dhe aventurat shumė tė rrezikshme dhe tė papritura tė luftėtarėve tanė nė kalim e sipėr, hyrje-daljeve me armė, Shqipėri-Kosovė. Sidomos tė thyerjes sė embargos me naftėn dėrguar nė Bosnjė dhe Serbi, nga edhe ka krijuar miqtė e tij tani tė infiltruar deri nė sigurimin e dyfishtė-serbo-boshnjakė-shqiptarė, nė ekonomi dhe nė larje parash tė, pista me fazlliqėt , miq tė tij etj!
Pra, mė gjelat tė shqiptarėve tė Kosovės. Mjaftojnė vrasjet e patriotėve nga urdhėratė e SHIK-ut, (Remzi Hoxha), nė epokėn e sigurt-vrasėsve tė sojit tė “Gazi-dedėve”, vrasja e z. Azem Hajdari dhe sa patriotėve tė tjerė, shkodranė, vloniat, gėrdecas... Z. Sali Berisha, mund t`i lanė “kusuret” dhe tė bėrat ndaj Kosovės dhe popullit shqiptarė vetėm atėherė, nėse ai, do tė ia arrijė bashkimin e saj mė Shqipėrinė”! Pėrndryshe: Kėtė e them, duke kujtuar veprimet e gjeneral Moisi Golemit, tė penduar, pastaj “duke shkėlqyer nė disa beteja kundėr ushtrisė perandorake”! ”Ruaje zot Shqipėrinė nga monarkizmi i llojit fashistė monarkist berishianė.
Megjithatė, unė, Z. Berisha kamė dėshirė tė takohemi, sepse u kam mbet borxh mė njė vizitė, tė sė martės tė tetorit tė vitit 1993. Tė cilėn na e pat organizuar “lartmadhėria e tij”, z. Bashkim Driza, “i kėrkuar nga Gjyqėsia dhe Sigurimi shqiptare”, diku nė Urugaj apo Paragvaj, pėr fajdetė mė emrin “Populli”. Kėtė, mund tė sqarojė njė herė tjetėr. Sepse, vizita nuk u realizua, pasi qė kisha obligim moral tė kthehem dhe t`i bashkėngjitėm, Protestės sė njohur me emrin: “Tė varrosim dhunėn”, e hėnė 1 tetor 1993. Por, ka edhe diēka tė paqartė nga kjo vizitė, tė cilėn e realizuam me sukses nė Kabinetin e z. P. Arbnori dhe nė interpelancėn e kėrkuar nga socialistet, ndaj z. Sereēi, ministėr i jashtėm, tė cilėn na e mundėsoj z. S. Pėllumbi dhe z. P. Arbnori. Pėr mė shumė pėr kėtė vizitė, duhet tė sqarohet zotriu nė kėrkim, Bashkim Driza, nėse do tė kapet ndonjėherė ai njeri! Fare mirė e di se ai zotri, ka qenė njė bashkėpunėtor i ngushtė i z. President S. Berisha. Madje ai ishte kryetar i Partisė Popullore Shqiptare me seli nė Tiranė, mė vonė i Lidhjes Popullore. Mė tė filluar fajdetė, ai ishte ndėr tė parėt themelues i Organizatės ”Populli”.
Tani ėshtė duke u kėrkuar nga “shteti”, pėr kthimin e miliona lekėve mashtrim tė popullit. Sidoqoftė, z. Berisha, takimi ynė akoma nuk ka pėrfunduar. Ai takim gjithnjė mbetet e hapur! Tė paktėn pėr t`biseduar dhe pėr tė pėrkujtuar:“Republikėn e ndaluar tė Kosovės, kur sesi pėr tė kėrkuar kurrfarė ndarje, apo ēlirim tė saj, as pėr t`u pėrmendur, pėr t`u ēliruar. Pra kur sesi pėr t`iu bashkuar Shqipėrisė! Madje as pėr pranimin e tė rinjve nga Kosova, pėr tu aftėsuar pėr luftė, pėr tė cilėn ishim tė sigurt se do tė na imponohej nga gjelati Milosheviq. Pėr koketimet tuaja me z. Rugova, ne disa qė gjendeshim nė Tiranė, pikėrisht pėr ēėshtjen e rrezikut qė po e pritnim nga Serbia fashiste, i zbuluam se kishin prapavijė demagogjike dhe ishin mjaftė tė rrezikshme.
Vėrtetė, kemi njeri-tjetrit ēfarė t`i themi! Por, me politikanėt shqiptarė si ty, nė hapėsirėn e tyre ballkanike, mė parė mund tė pėrshėndetet shpallja e Monarkisė dhe tė pranohet si e tillė sy mbyllas, se sa bashkimi kombėtar i Shqipėrisė Natyrale. Z. Ilir Meta, mos qofsha nė lėkurėn tėnde dhe tė LSI-sė sate! Sepse, ēelėsi i tė gjitha mundėsive ėshtė nė duar tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim. I mundėsive apo i pa mundėsive, pėr tė shpėtuar Shqipėrinė drejt rrėshqitjes nė monarki dhe rėnien e saj nė duar tė monarkut (S. R. B.).
U bekofshin shqiptarėt dhe bashkimi i trojeve shqiptare, mbas largu nė nėntor tė vitit 2012-ėn, nė 100-vjetorin e Pavarėsisė. Mos e pėrjetoftė kurrė mė, populli shqiptarė nė historinė e tij tė dhembshme, monarkinė, diktaturėn monarkiste tė ēfarėdo monarku, as si tė sojit tė Vilhelm Vidit, “Viteve tė brishtė”, 1913/14. Apo tė kėtyre qė i pėrjetojė Kosova gjatė kėtyre 10-vjetėve, pėrmes Protektoratit, Unmikasėve tė OKB-sė, tani tė Eulexistėve tė BE-sė, strukturave paralele e ēka tjetėr!

Prishtinė

Mė 30 korrik 2009Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 23 vizitorë
Lexuar: 2,201 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Serbia dhe Shqipėria, duhet sanksionuar pėr s...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:16
Barometri diplomatik *** Sespe ministrja shqipfolėse e Tiranės, Brunilda Paskali tradhtoi Kosovėn pėr ta sjellė Serbinė nė Durrėsin e Adriatikut tė ngr...
PĖRRALLAT E “SHQIPTARIT” TĖ MADH, TRUTHARIT V...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:11
Para disa ditėsh u pėrhap lajmi pėr njė intervistė tė njėfarė Veton Surroit, birit tė koministit shqiptaro-titist dhe antishqiptarit tė njohur, Rexhai Surr...
Marrėveshjet me Serbine akoma pjesė e menysė ...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:07
Se a do tė gjej Kėshilli i Sigurimit kompromis me Rusinė pėr tė pranuar realitetin e ri tė Kosovės sė pavarur mbetet tė shihet, por njė gjė ėshtė e sigurt ...
Ja pse Ministri i Jashtėm i Kosovės, E. Hoxha...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:05
Nuk ėshtė normale qė tė kėrkohet nga politika e Tiranės pajtimi shqiptaro-serb pa pyetur viktimėn e genocidit tė ushtruar mbi 150 vite, Kosovėn. Serbia kėt...
Edhe njė rrenė mė shumė, nuk ėshtė njė fitore...
E dielė, 23 tetor 2016 - 02:10
Barometri diplomatik *** Dikur disa nga rapsodėt tanė tė njohur popullorė ( Sali e Feriz Krasniqi, Ramė Bllaca, Tahir Drenica e Hashim Shala) kėndonin k...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi