Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Reagim - Manastiri i Deēanit
Publikuar më 24 shtator, 2009 nė orėn 01:41 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
R e a g i m
Lidhur me gllabėrimin e tokave tė shqiptarėve dhe ndėrtimet pa leje tė Sava Janjiqit nė territorin e ish-fabrikės sė Bletarisė

Mos bėni pazar pa hanxhiun!

Ėshtė e ditur botėrisht se kisha ortodokse serbe ėshtė njėra ndėr tri shtyllat kryesore tė shtetit serb, qė i ka nxitur dhe mbėshtetur forcat nacional-shoviniste serbe pėr tė bėrė krime, gjenocid dhe spastrim etnik mbi popullin shqiptar tė Kosovės e mė gjerė, por edhe mbi popujt tjerė joserbė nė hapėsirat e ish-Jugosllavisė gjatė dekadės sė fundit tė shekullit XX. Njėjtė veproi edhe kleri i manastirit tė Deēanit, i cili veēanėrisht gjatė luftės (1998/1999) e lėshoi rrugėn e Zotit dhe iu bashkėngjit projekteve gjenocidiale tė strukturave paramilitare, ushtarake dhe policore serbe qė vepronin nė Deēan me rrethinė, duke i pėrkrahur e duke i bekuar krimet e tyre dhe duke u bėrė ēerdhe e njėsive paramilitare tė Arkanit, Sheshelit, Legijas, Frenki Simatoviqit e kriminelėve tė tjerė, nė vend se tė vihej nė mbrojtje tė popullatės vendase shqiptare, ashtu siē janė vėnė gjithmonė gjatė shekujve shqiptarėt nė mbrojtje tė pakicės serbe, malazeze dhe tė tjerėve sa herė e ka kėrkuar nevoja, duke i mbrojtur edhe me jetėn dhe gjakun e vet.

Edhe pas luftės, kleri ortodoks i manastirit tė Deēanit e ka shėndrruar manastirin nė njė qerthull ku trillohen dhe lansohen dezinformata tė tė gjitha llojeve, bėhen montime tė ndryshme dhe veprime luftėnxitėse, me qėllim tė eskalimit tė situatės.

Ky institucion qė do tė duhej tė merrej me punėt e fesė, ka dhjetė vjet qė nuk e respekton Kuvendin Komunal tė Deēanit, por as ligjet dhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės. Ėshtė bėrė pengesa kryesore e zhvillimit tė komunės, duke ua zėnė frymėn tė gjitha projekteve zhvillimore tė kėsaj komune. Mė herėt ishte bėrė pengesė pėr ndalimin e rrugės qė shpie nė pjesėt turistike dhe atraktive nė Bjeshkėt e komunės sonė, por edhe pengues pėr projektin e asfaltimit dhe tė ndėrtimit tė rrugės rajonale Deēan-Plavė, projekti i tė cilės ėshtė miratuar nė kuadėr tė projekteve pėr integrimet rajonale.

Zyrtarėt e manastirit tė Deēanit, nė krye me Sava Janjiqin, kanė uzurpuar njė pjesė tė konsiderueshme tė pronave pėrreth manastirit, tė cilat kurrė, nė asnjė kohė nuk kanė qenė pjesė as pronė e kėsaj kishe, por pronė e private e banorėve dhe pronė shoqėrore e komunės sė Deēanit. Aty kanė bėrė ndėrtime pa leje, duke e rrethuar me muri tė gurit territorin e uzurpuar, madje duke i shkelur edhe marrėveshjet dhe rregullat e UNESCO-s pėr kėtė monument kulturor.

Sava Janjiqi dhe zyrtarėt tjerė tė kėtij manastiri, po vazhdojnė t’i zbatojnė urdhrat e radikalėve serbė, tė ish-strukturave tė shėrbimeve tė KOS-it ushtarak dhe tė DB-sė, politikanėve luftėnxitės serbė, duke vazhduar me provokimin e radhės ndaj qytetarėve tė Deēanit me rrethinė. Kokė mė vete pa e pyetur askėnd kanė filluar ndėrtimin e paligjshėm tė murit rrethues nė pronat qė nuk janė as nuk kanė qenė kurrė tė manastirit, me ēka konsiderojmė se kanė bėrė shkelje tė ligjit dhe keqpėrdorim tė postit zyrtar. Me kėtė rast kanė shkaktuar nxitje tė urrejtjes ndėretnike, ndėrfetare dhe tjetėrsim tė etnisė kulturore.

Dihet se kompleksi kulturor i manastirit tė Deēanit, paraqet trashėgiminė kulturore tė shqiptarėve tė kėsaj treve gjatė shekujve. Objekti i manastirit ėshtė i ndėrtuar nė pronėn e Haka Kuēit tė Deēanit. Si i tillė figuron edhe nė dokumentet kishtare - nė krisobulat e Deēanit. Vendi pėrreth manastirit tė Deēanit, ku shtrihet tash “zona e rėndėsisė sė veēantė”- eksterritorialiteti, ėshtė treva mė e pasur arkeologjike pellazgo-iliro-shqiptare nė kėtė anė. Elementi serb nė mesjetėn e vonshme e veēanėrisht nė gjysmėn e dytė tė shek. XIX dhe XX fillon mbulimin dhe shkatėrrimin e kėtyre gjurmėve tė kulturės mijėvjeēare shqiptare. Diskriminimi ndaj kulturės, arkeologjisė, faktografisė historike po vazhdon edhe sot nėn cytjen e Sava Janjiqit, i cili me veprimet e tij mė shumė pėrngjet nė punėtor sigurimi e polic se sa nė zyrtar fetar.

Banorėt shqiptarė tė kėsaj treve e kanė ruajtur dhe kanė sakrifikuar shumė ndėr shekuj pėr ta mbrojtur kėtė monument nga dėmtimet dhe shkatėrrimet, si ato tė kohės si tė faktorit njeri.

Pėr kėtė arsye dhe tė tjerat qė dihen, kėrkojmė ndėrprerjen e menjėhershme tė punimeve pėr ndėrtimin e murit rrethues nė pronat jashtė manastirit dhe nė pjesėn e ish-fabrikės sė Bletarisė, tė hiqet pjesa e ndėrtuar e murit dhe tė lihen anash projektet e ndėrtimit tė mureve qė i japin manastirit pamjen e njė BURGU e jo tė njė monumenti kulturor. Mjaft mė me uzurpime tė paligjshme, mjaft mė me getoizimin e banorėve tė kėsaj treve nė emėr tė shantazheve politike! Ne kemi qenė dhe jemi pėr respektimin e tė drejtave tė tė gjithėve. Kjo ėshtė vėrejtur, ėshtė respektuar edhe toleranca ndėrfetare, objektet e kultit fetar dhe tė drejtat njerėzore. Kjo ēka po ndodhė me Sava Janjiqin dhe ndėrtimin e murit ėshtė e tepėrt dhe nuk ėshtė e pranueshme, dhe poqe se vazhdohet ky ndėrtim do tė kėtė protesta, pėrkeqėsim tė situatės dhe prishje tė raporteve tė kėtushme.

Ky nuk ėshtė ndonjė kėrcėnim formal por ėshtė ultimatum, qė kompetentėt tė ndėrmarrin hapa konkretė lidhur me rastin, nė tė kundėrtėn nuk mbajmė pėrgjegjėsi pėr eskalimin e situatės.


Kryetari i Degės sė OVL tė UĒK-sė,
Kolonel Abdyl Mushkolaj

Deēan, me 23 Shtator 2009
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 41 vizitorë
Lexuar: 3,530 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi