Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėrkimi juaj sjelli gjithsej 100 rezultate nga autori "Fehmi Ramadani"
LUGINA E PRESHEVĖS PO ZBRAZET EDHE MĖ SHUMĖ, NDĖRSA POLITIKANĖT E SAJ ZHVILLOJNĖ FUSHATA POMPOZE ZGJEDHORE, ME PREMTIME TĖ MĖDHA E BOSHE
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:43
Lugina e Preshevės para luftės sė Kosovės sė vitit 1998/99, por dhe pas luftės sė UĒPMBsė sė vitit 2000-2001 kishte diku rreth 80 mijė banorė. Kėto dy konflikte Luginėn e kishin zbrazur shumė. Flitet pėr rrerh 30 mijė banorė tė saj qė e kanė braktisur Luginėn, pra tri Komunat, Preshevė, Bujanoc dhe ...
albaniapress.com/lajme/23338/LUGINA-E-PRESHEVES-PO-ZBRAZET-EDHE-ME-SHUME-NDERSA-POLITIKANET-E-SAJ-ZHVILLOJNE-FUSHATA-POMPOZE-ZGJEDHORE-ME-PREMTIME-TE-MEDHA-E-BOSHE.html
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHEVĖ DUHET T’I TEJKALOJNĖ TENSIONIMET E PANEVOJSHME NDĖSHQIPTARE
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė APN-sė dhe PVD-sė dy subjekteve politike, si pėrgjegjėsit kryesorė tė kėsaj krize tė shkaktuar.
albaniapress.com/lajme/23328/ZGEDHJET-E-JASHTEZAKONSHME-KOMUNALE-NE-PRESHEVE-DUHET-TI-TEJKALOJNE-TENSIONIMET-E-PANEVOJSHME-NDESHQIPTARE.html
PRESHEVA, NDĖRMEJT “POLITIKĖS SĖ VJETĖR” DHE SHPRESĖS PĖR NDRYSHIME NĖ TĖ ARDHMEN!
E martė, 31 maj 2016 - 08:27
Zgjedhjet e 24 prillit 2016 nė Luginė tė Preshevės, padyshim se kishin rėndėsinė e vet si pėr faktin e riciklimit tė ashtuquajtur demokratik nė Serbi, por edhe nė komunat shqiptare nė jug tė saj, si nė Bujanoc dhe Preshevė. Nė Bujanoc kishte njė ndryshim tė konceptit politik, por jo dhe tė figurave ...
albaniapress.com/lajme/22306/PRESHEVA-NDERMEJT-POLITIKES-SE-VJETER-DHE-SHPRESES-PER-NDRYSHIME-NE-TE-ARDHMEN.html
PĖR SERBET AUTONOMI, NDĖRSA LUGINĖS TĖ TRASHTĖ E SULOS!
E enjtė, 27 gusht 2015 - 01:23
Mospėrfshirja e problemit tė Luginės sė Preshevės nė bisedimet ndėrmjet Kosovės, Serbisė dhe BE-sė nėnkupton anashkalim e kėtij problemi dhe mosmarrje me tė. Pėrkundėr, se ky problem tashmė ėshtė i ngrirė, edhe pse nė tė kaluarėn jo tė largėt, pėr veē Referendumit tė vitit 1992 dhe dokumenteve tjer...
albaniapress.com/lajme/21515/PER-SERBET-AUTONOMI-NDERSA-LUGINES-TE-TRASHTE-E-SULOS.html
LUGINĖ, VEĒ MOS THUAJ MBAROVA!?
E shtunė, 25 korrik 2015 - 02:05
Ēfarė koincidence, rrafsh 100 vjet mė parė rilindėsi ynė Vaso Pashė Shkodrani nė poezinė e tij “O Moj Shypni” e kishte pėrshkruar gjendjen e mjeruar nė tė cilėn kishte rėnė Shqipėria, si pėr fajin e pushtuesve tė huaj, por edhe tė udhėheqėsve tė vet. Ai shkruan kėshtu: "Por sot, Shqypni, pa m'thuej ...
albaniapress.com/lajme/21433/LUGINE-VEC-MOS-THUAJ-MBAROVA.html
TRAGJEDIA E KUMANOVĖS, SI NJĖ PRETEKST PĖR NDRYSHIME TĖ MĖDHA POLITIKE NĖ MAQEDONI
E premtė, 15 maj 2015 - 19:17
Tragjedia e 9 majit 2015 nė Kumanovė do tė jetė udhėrrėfyesi kryesor se nė ēfarė drejtimi do tė shkojė Maqedonia dhe jo vetėm ajo, i gjithė rajoni dhe Ballkani perėndimor. Nė Kumanovė ka filluar tė luhet lojė e madhe me “lojtar tė vegjėl” pėr “interesa tė larta”. Aty kanė filluar tė thyhen intere...
albaniapress.com/lajme/21218/TRAGJEDIA-E-KUMANOVES-SI-NJE-PRETEKST-PER-NDRYSHIME-TE-MEDHA-POLITIKE-NE-MAQEDONI--.html
Takimi i Tiranės nė mbėshtetje pėr Luginėn e Preshevės
E merkurė, 25 mars 2015 - 01:30
Takimi i pėrbashkėt nė Tiranė i dy qeverive shqiptare, tė Shqipėrisė dhe Kosovės, padyshim se ėshtė njė ngjarje me rendėsi historike jo vetėm ndėrmjet kėtyre dy vendeve, por edhe pėr shqiptarėt e rajonit. Ky takim, pėrveē simbolikės sė takimit tė zakonshėm ndėrmjet ekzekutivit tė Shqipėrisė dhe Koso...
albaniapress.com/lajme/21044/Takimi-i-Tiranes-ne-mbeshtetje-per-Luginen-e-Presheves.html
VUK DRASHKOVIQ: “SERBET KRYESIT E KRIMEVE MĖ TĖ MĖDHA NĖ ISH-JUGOSLLAVI”
E shtunė, 21 mars 2015 - 05:55
‘Kujtimet e Mesiut” ėshtė libri mė i ri i politikanit radikal serb Vuk Drashkoviq, i cili gjatė periudhės 1990-1999 ishte aktor i skenės sė atėhershme politike, tė cilat rezultuan me ngjarje mė tė pėrgjakshme nė ish-Jugosllavi.
albaniapress.com/lajme/21030/VUK-DRASHKOVIQ--SERBET-KRYESIT-E-KRIMEVE-ME-TE-MEDHA-NE-ISH-JUGOSLLAVI.html
POR SOT - KOSOVĖ, PA M'THUEJ SI JE?!
E martė, 24 shkurt 2015 - 14:07
Rilindėsi ynė i shquar Vaso Pashė Shkodrani, qysh nė Shek.XIX, atėherė kur Shqipėria ishte katandisur nė krizė tė thellė ekonomike, morale e kombėtare, nė poezinė e tij “O Moj Shypni” kishte lėshuar gjėmėn me disa rreshta: "Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je? Po, sikur lisi i rrxuem pėrdhe. Ke pas ...
albaniapress.com/lajme/20968/POR-SOT---KOSOVE-PA-M-THUEJ-SI-JE.html
LISTA SERBE, THIKĖ NĖ KURRIZ TĖ KOSOVĖS!
E premtė, 20 shkurt 2015 - 06:23
Ndryshimi i Pakos sė Ahtisarit, pėrkatėsisht ndryshimi i Kushtetutės sė Kosovės, me ē’rast do tė shkrihet “vetoja” politike serbe do tė ishte hapi i domosdoshėm qė duhet tė ndėrmarrė faktori politik i Kosovės nė tė ardhmen. Fleksibiliteti dhe aplikimin e dy standartshmėrisė politike tė faktorit nd...
albaniapress.com/lajme/20953/LISTA-SERBE-THIKE-NE-KURRIZ-TE-KOSOVES.html
« E para
« Prapa
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Tjetra »
E fundit »
A besoni nė bashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė pėrbashkėt deri nė vitin 2015 ?
11 prill 2009
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi