Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Rifat Kukaj- Bardi i letėrsisė shqiptare pėr fėmijė
Publikuar më 27 tetor, 2014 nė orėn 10:36 ( ) Prof. Bedri Tahiri | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tė nderuar familjarė, miq, kolegė e bashkėpunėtorė tė tė madhit Rifat Kukaj!
Tė respektuar krijues, dashamirė tė fjalės sė bukur artistike dhe ju tė pranishėm!

Tė flasėsh pėr poetin, prozatorin, dramaturgun, pėrkthyesin dhe skenaristin e letėrsisė pėr fėmijė e pėr tė rritur, tė papėrseritshmin Rifat Kukaj, ėshtė sikur tė provosh ta kapėsh diellin me dorė apo ta zbrazėsh detin me lugė. Besoj, tė gjithė sa jemi kėtu e kemi njohur nga afėr Bardin e lėtėrsisė shqipe pėr fėmijė, por unė mbaj peng dy momente; herėn e parė nė dasmėn e Lulėzim Jasharit, djalit tė komandant Adem Jasharit dhe herėn e dytė nė jurinė vlerėsuese nė njė festival poezie nė Skėnderaj. Dhe, lekėt qė na takuan si juri, ia pėrcolla ditėn qė udhėtonte pėr Ulqin.
-Merrni ēka tė doni pėr tė pirė sot, se mė nuk paguaj,- na tha atė ditė tek kafe Koha, pėrballė Pallatit tė Shtypit nė Prishtinė, dhe vėrtet mė nuk u pamė. Njė profeci, qė, mjerisht, u bė realitet.

Rifat Kukaj u lind nė Tėrstenik tė Drenicės, mė 25 tetor 1939. Nė moshėn gjashtė vjeēare ia vranė tė atin cerberėt e pėrtej Tunės dhe ai u rrit me lotin e ngrirė nė qepallė. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa Normalen nė Prishtinė. Fillimisht punoi mėsues e pastaj drejtor nė vendlindje. Qė nga viti 1963 kalon e punon nė Prishtinė, nė Radio e nė “Rilindja”, gjithmonė me shpirtin dhe ardhmėrinė e shoqėrisė: me fėmijėt. Pėrktheu letėrsi pėr fėmijė nga autorė sllovenė, kroatė, serbė, e hungarezė por edhe vetė shkroi nė shumė nga kėto gjuhė. Kontribuoi nė afirmimin e krijimtarisė letrare pėr fėmijė nė rrjedhat ndėrkombėtare dhe ndihmoi shumė autorė tė rinj tė hapnin shtigje nė krijimtari.
Vdiq nė Ulqin, mė 11 shtator 2005 e u varros nė vendlindje me nderime tė larta.

Tė gjithė teorikėt letrarė pajtohen se mė se vėshtiri ėshtė tė shkruash pėr fėmijė. Tė krijosh pėr mė tė vegjėlit, patjetėr duhet tė zbresėsh nė nivelin e tyre, duhet tė jesh psikolog, pedagog, prind, gjysh e eduktor shembullor. Shkrimtari Rifat Kukaj i posedonte tė gjitha kėto, andaj lėvroi me sukses gjini dhe zhanre tė ndryshme tė fushės sė letėrsisė pėr fėmijė, duke u bėrė mjeshtėr i rrėfimit dhe i komunikimit, i emocionit dhe i besueshmėrisė, i modelit pėrrallor dhe i hapėsirės imagjinatave.
Rifat Kukaj nisi tė shkruaj qysh si nxėnės. Vjershėn e parė pėr fėmijė „Besimet e kota” e botoi nė revistėn „Pionieri” mė 1952, kurse vjershėn e parė pėr tė rritur „Tė ishte” nė revistėn letrare „Jeta e re” nė vitin 1956. Prej atėherė ka publikuar nė tė gjitha revistat e gazetat nė gjuhėn shqipe dhe nė gjuhė tė tjera. Ka botuar rreth 100 libra me poezi, tregime e romane, pėr fėmijė dhe pėr tė rritur. Pastaj tekste pėr ilustrime, pjesė teatrore, drama, skeēe, humoreska, pėrralla, fabula e deri te trajtesa tė ndryshme letrare e shoqėrore.
Rifat Kukaj do tė bėjė emėr jo vetėm nė Kosovė, por nė shkallė kombėtare. Sot nuk ka mundėsi tė hartohet njė abetare, njė libėr leximi apo njė antologji e poezisė pėr fėmijė ku tė mos zėrė vendin kryesor krijimtaria letrare e Rifat Kukajt. Pėrpunimi i personazheve, apo fgurave poetike, kanė origjinalitetin e vet dhe janė shumė tė afėrta pėr lexuesin, ngase janė kultivuar nga libri nė libėr me pėrkushtim e pasion krijuesi. Nėpėr krijimtarinė kaq tė begatė tė Rifat Kukajt janė trajtuar me kujdes tė gjitha relacionet e botės fėmijėrore, si ato prindėr-fėmijė, gjyshėr-fėmijė, rrethi familjar-fėmijė, shoqėria-fėmija etj.
Pra, opusi krijues i Rifat Kukajt ėshtė aq i gjerė e aq i larmishėm, saqė nuk di ēka tė pėrmendėsh brenda njė kumtese tė tillė modeste. Megjithatė po veēojmė romanet: "Bardhi e Mirushja"(1968), "Vjollca magjike" (1999), "Lepuri me pesė kėmbė" (1971), "Rrasa e zogut" (1975), "Kokėrrmeli e pilivesa" (1972), "Zogu i bardhė" (1989) etj; Pėrmbledhjet me tregime: "Rrėfejza" (1965), "Harmonika e vogėl" (1967), "Dylbia e kapedanit" (1973), "Ujku me kamerė" (1988), "Elefanti qė fluturonte" (1997), "Gjiri i Delfinit" (2002) etj; Pėrmbledhjet me poezi: "Gjerdani i blertė" (1965), "Vallja e kallinjve" (1967), "Trimnitė e karkalecit" (1967), "Princi i Krujės" (1969), "Fshati i Pishės" (1969), "Ēka fshin dhelpra me bisht" (1976), "Deti u bėftė kos" (1980), "Ti njė kokėrr unė njė kokėrr" (2000), "Ėndrra tė trembura" (2002), "Ma jep gishtin e vogėl" (2005) etj; Vėllimet me poezi pėr tė rritur: “Nusja", “Qafa e Ujkonjės", “Njeriu qė nuk mund tė vdiste" etj.

Pėr sukseset e arritura nė lėmin e letėrsisė ėshtė fitues i shumė ēmimeve letrare nė Kosovė, nė Shqipėri, nė Lublanė, nė Zagreb, nė Novi Sad etj.
Ai shkroi edhe shumė pėrkushtime. Njė ndjenjė e fuqishme i pėrshkon sidomos poezitė qė ua kushtoi miqve tė tij poetė, Ymer Elshanit dhe Odhise Grillos. Dhimbjen pėr humbjen e kolegut Ymer Elshani e shpreh kėshtu:

Pa ty stinėt zvarriten ngathtė, ngathtė.
Pėr n 'vendlindje udha m 'ėshtė shėmtuar,
Se ē 'ma theve, or krahun e djathtė,
Me stuhinė e dhembjes sė pashėruar...


Ndėrkaq, Odhise Grillon, njė vit pas vdekjes sė tij, e pėrkujton:

Bashkė pamė Kosovėn e Drenicėn e vjetėr,
Lirisė i uruam kėmbė tė mbarė;
Por sė toku s 'do na i zėnė sytė tjetėr
As Drenicė, mjer unė, e as Himarė...


Odhise Grillo dhe Rifat Kukaj paraqesin dy krahėt e shqipes qė plotėsojnė njėri- tjetrin dhe tok bėjnė tėrsinė e letėrsisė sonė kombėtare pėr fėmijė. Se poeti ėshtė zėdhėnėsi i popullit tė vet, i kombit tė vet, i atdheut tė vet, dėshmojnė dy vargjet e fuqishme tė poetit pėr poetin:

Kush nuk e do Odhisenė
Nuk e do mėmėdhenė!


Fati i popullit tim ėshtė edhe fati im,- thoshte mendjendrituri ynė, Pjetėr Bogdani. Kėshtu logjikonte edhe Rifat Kukaj. Kjo u dėshmua gjatė vizitės sė tij nė Shqipėri, nė nėntor 1973, kur, sipas Admirina Peēit, ai qe interesuar edhe pėr armėt dhe nė njė rast paskėsh thėnė se po tė vijė koha, ai i pari do ta hedhė bombėn aty ku duhet pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė.
Dhe, ēka tė themi tjetėr pėr kėtė bard tė letėrsisė sonė pėr fėmijė? Ndoshta, edhe nuk ka nevojė, sepse ai kaherė ka fituar pavdekėsinė. Emri i tij ėshtė gdhendur nė kujtesėn e kėsaj letėrsie, sepse librat e tij e pasuruan traditėn tonė letrare nė fushėn e letėrsisė pėr fėmijė, po edhe krijuan traditė.
Mjafton ta pėrkujtojmė, ta nderojmė e ta ēmojmė veprėn e tij jetėsore e letrare. Andaj, lavdi pėr jetė e mot tė madhit Rifat Kukaj!
Faleminderit pėr vėmendje!

Drenas, 25 tetor 2014

Asociacioni i letrarėve dhe artistėve ART CLUB ”Rifat Kukaj”, mė 25 tetor, nė Shtėpin e Kulturės “Valdet Xhemajli” nė Drenas, mbajti Edicionin e parė tė manifestimit letrar “Vjeshta dhe Vargje”, kushtuar jetės dhe veprimtarisė letrare tė krijuesit Rifat Kukaj, ku u lexua edhe kjo kumtesė:

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Bedri Tahiri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 52 vizitorë
Lexuar: 2,075 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi