Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
DRUVARI E COPĖZA PREJ ARI
Publikuar më 31 tetor, 2014 nė orėn 23:00 ( ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Druvari njė qytetar i varfėr shkonte ēdo ditė nė mal pėr ta ngarkuar me dru gomarin e tij e drutė e ngarkuara mbi shpinėn e gomarit, pastaj i shiste zejtarėve nė qytet, kjo ishte mbase lufta pėr ekzistencė nė vėshtirėsinė pėr t`i siguruar familjės njė cope bukė. Njė kohė tė gjatė nė jetėn e tij familjare do tė mbetej kjo gjendje ekzistuese nė kthetrat e mjerimit e varfėrisė. Megjithėse nė ndjenjėn e tij tė fshehur mohonte vesin e keq shfrytėzimin e kafshės qė mbante mbi kurriz barren e rėndė tė druve, por jeta e kishte bėrė tė tillė se ai dhe gomari ishin vetėm pėr tė ulur kokėn e pėr tė punuar, kėshtu ai besonte se e ardhmja do t`i sillte diēka mė tė mire, mė tė bukur, pavarėsishtė se ajo i shfaqej e turbullt.

Me kėto ndjenja tė pėrziera niset pėr nė mal, duke ecur mė nė thellėsi tė pyellit afėr njė shkėmbi sheh njė cope metali qė shkėlqente shumė, i afrohet dhe pyet veten si ėshtė e mundur qė shkėlqen kėshtu? Pėr kėtė shprehet i gėzuar se ka gjetur njė cope metalike prej ari?! Ashtu i gėzuar ngarkoi gomarin me dru e u nis drejt qytetit, pasi shiti drutė, shkoi tė Samarxhiu pėr ta riparuar samarin e gomarit, duke biseduar me Samarxhiun nxori pllakėzėn e arit, e po e pyet kėtė zotėriun: - A thua sa lira bėnė kjo copė prej ari? E mori Samarxhiu e shikoi duke e rrotulluar nėpėr duar copėzen prej ari dhe po i thoshte Druvarit: -Ma merr mendja se duhet tė ketė vlerė nja 5 lira?! Pasi kreu punė tė Samarxhiu, Druvari vazhdoi rrugėn nėpėr qytet dhe hyri tek njė arėpunues dhe i dha copėn prej ari, -duke i thėnė mė trego sa lira ka vlerėn ky ari? Arpunuesi e hodhi nė peshore copėzėn e arit e nė ēast ju drejtua Druvarit: - Ky ari ka vlerėn e 95 lirave. Mbeti i habitur Druvari, e ju drejtua, Arėpunuesit: - Si more mos e ke gabim? Po pak ēaste mė pare isha te Samarxhiu e ai i dha vlerėn 5 lira copzės sė arit! Arėpunuesi i thotė Druvarit: -Lėre ore Samarxhin, po ku di ai ē`ėshtė vlera e arit.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 474 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi