Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
O NOLI YNĖ I MADH URIME DITĖLINDJEN E 133-tė! ME TY QOFTĖ PĖRJETĖSIA!...
Publikuar më 08 janar, 2015 nė orėn 00:05 ( ) Fadil Shyti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Qoftė i paharruar kujtimi pėr poliedrikun,e letrave shqipe; poetin, dramaturgun, historianin, Fan. S. Noli tė kurorėzuara me veprat kapitale: "Album", "Histori e Skėnderbeut", " Izraelitė dhe Filistinė" , me pėrkthimet e veprave tė shkrimtarėve tė mėdhenj botėrorė: Servantesin, Ibsenin, Khajamin e tė tjerė.

Ay burrė i madh i kombit, tėrė jetėn, gjithė mundin e tij fizik dhe mendor e vuri nė shėrbim tė shtetit shqiptar, nė demokratizimin e tij, nė pėrparimin e shkencės, tė artit dhe tė kulturės shqiptare.

-Me Revolucionin e vitit 1924, Fan. S. Noli, Ay, vizionar i ndritur, pėrkrah me Isamil Qemailin, Bajram Currin, Luigj Gurakuqin, Avni Rustemin, Hasan Prishtinėn, Halim Xhelon, Sali Nivicėn, Elez Isufin, Isuf Xhelilin e shumė atdhetarė tė tjerė demokratė, Shqipėrisė dhe kombit shqiptar i sollėn njė shkėndijė dritė-lirie dhe demokracie, ia mundėsuan fuqishėm ecjen pėrpara drejt pėrparimit, barazisė dhe ribashkimit tė trojeve tė Shqipėrisė Natyrale.

Populli ynė, thotė: "Uji fle, hasmi s“fle"!!!

-Qarqet reaksionare ballkanike dhe ruso-cariste nė bashkėpunim me tradhtarėt e kombit shqiptar tė sojit tė toptanėve dhe zogollėve, prapa krahėve e sulmuan Shqipėrinė me ushtritė serbo-ruse, ngjau fatkeqėsia, kundėrrevolucioni i dhjetorit, -kjo tragjedi e shekullit tė kaluar, qe koincidencė me qeverinė pro-fashiste tė dhje-toristėve nė vitin 1991;-kur Shqipėria e ideve demokratike e ideve socialiste-komuniste, tė cilat F.S. Noli ynė i madh, i pėrqafoi dhe i dėshmoi qartė nė lidhjet e miqėsisė qė kishte me qeverinė e V.I. Leninit.

-E tmerrshme!...

Shqipėria, pėrsėri ra nė natėn e gjatė 24 vjeēare tė traumave e tragjedive tė pandėrprera anti-demokratike, pro-fashiste tė prapakthimit historik.

Lavdi jetės dhe veprės heroike tė F. S. Nolit!

6. Janar. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 28 vizitorë
Lexuar: 769 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe n...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:03
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“ Hugo Wolf Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė,...
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ...
E dielė, 24 shtator 2017 - 18:10
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė ...
DĖSHMI TĖ VEPRIMTARISĖ SĖ MĖRGATĖS SHQIPTARE ...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 00:30
Fjalė nė pėrurimin e dy vėllimeve tė revistės Thesar kombėtar i mėrgatės shqiptare nė Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatės sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve Shqi...
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri ...
E hėnė, 18 shtator 2017 - 22:03
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrf...
Poezi satirike - TI, BAL, QĖ JE TOPALL…
E dielė, 17 shtator 2017 - 19:15
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi