Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
E shoftė Perendia fatin e kriminelit!
Publikuar më 23 maj, 2015 nė orėn 19:46 ( ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tregim

Drenusha mori rrugėn ashtu e vetme pėr nė Kishėn e qytezėz Gurishta. Atje takoi priftin Agushtini. – Zotėri, - u shkreh ajo nė lot qė i shtrėngonin grykėn e fytit, - jam njė femėr e mjerė, e kam nevoj tė rrėfehem, tė luteni pėr mua qė Perėndia tė mė fail mėkatin qė kamė bėrė. Nė kėtė botė tė mallkuar, qė ėshtė e mbushur me plotė mashtrues e kriminel, tė cilėt nuk kanė fe, e as atdhe, mendoj se vetėm t’i je i shenjtė.

- Mėkatin tim s’ia kam rrėfyer askujt, - por tek ty dua tė rrėfehėm, - nė ēast shfryu atė brengėn e madhe qė shpirtėrisht po e mundonte. – Kam qenė vetėm gjashtėmbdhjetė vjeēe kur mė dhunoi biri i bushtrės. Por kėtė mėkat e kamė mbajtur nė zemėr dhe askujt gjer mė sot nuk ja kamė rrėfyer.

Kjo ngjarje mė ka ndodhur mua Drenushės sė mallkuar, qysh nė moshėn e re gjashtėmbdhjetė vjeēare. Kėshtu ajo rrėfen, dhimbjen, dramėn e tragjedin e sajė, priftit Agushtin: - Fillimisht isha me njė shoqe qė ishte nja dhjetė vite mė e vjeter se unė, e cila mė ftoi njė ditė nė shtėpin e saj. Ajo ishte nga ato femra qė ishte pėrfshirė nė grupin mafioz, por me mua u paraqit sikur ėshtė njė femėr qė vepronte pėr lirin e atdheut. Gjatė bisadeva tė nxehta patriotike, ma mbushi mendjen qė edhe unė tė pėrfshihesha nė kėtė grup, ku mbas ca kohesh do tė mė njoftonte me kryterin e grupit.

Mėsova prej saj rreth veprimtarisė sė kėtij grupi, ku unė si anėtare e re duhej ta ruaja konspiracionin dhe tė mos flisja as me familjen time rreth kėtij aktiviteti grupor.

U mėsova nė shoqri me Lenen, sa menjėherė kur dilja nga shtėpia, shkoja si e ēmendur drejt e nė shtėpin e saj.

Kaloja me tė orė tė tėra, por biseda patriotike, dita - ditės po zbehej, e mė shumė bisedonim pėr dashuri, se ajo kishte ndėrruar shumė dashnor. Nė ditėt nė vijim, mė krijoi lidhjen me kryterin e grupit siq e quanin Ledri. Lidhja ime me te filloi tė forcohej nė ditėt vijuese. Marėdhėniet e mia me atė u bėnė edhe mė tė afėrta, edhe pse ai kishte afruar tė dyzetat, vite tė jetės, mė tėrhoqi me fjalėt e tij tė ėmbla fillimisht patriotike.

Njė nga muajt nė vijim kėrkoi prej meje qė tė shkoja pėr vizit nė banesėn e tij. U mundova shumė qė t’i ikja kėsaj kėrkese, por assesi nuk munda. Nuk e di pse? Ndoshta djalli brenda meje, e kishte bėrė tė vetėn, duke ma bėrė gjithēka tė zbukuruar nė Ledrin, kėshtu mbase fillova ta fshija dale nga dale gjthēka tė mire qė kisha brenda vetės, kjo mė bėri qė tė isha pėrkrahė tij nė botėn e fshehtė ku vepronim.

Edhe pse nuk isha aq e sigurt nė botėn e fshehtė ku futesha, nuk u mundova asnjėherė tė shkėpusja lidhjen me te. Kėmbėngulja e tij shtohej dita ditės qė tė shkoja nė banesėn e tij se kishte pėr tė mė treguar shumė gjėra, e do tė mė dhuronte stoil prej ari. Pa menduar mire pranova, me kusht qė tė sillej mire me mua. Premtoi se nuk do tė mė bėnte asgjė tė keqe. Papritmas u gjendem te dy nė banesėn e tij, pėr mua ishte ky vend i panjohur, nė ēast kuptova se kisha tė bėja me njė hajn e kriminel. Njė si e dridhur mė kaploi trupin, fillova tė frikėsohesha pėr here tė pare nga ky njeri. Ai sikur kishte pritur kėtė ēast dhe filloi tė mė ngacmonte, tashmė kuptova qėllimin e tij, por ishte tepėr vonė pėr tė vepruar, mbase isha edhe e pafuqishme, mė shtrėngoi me force pėr beli, mu duk sikur gjithēka u shndėrrua nė fortun, bėrtita e qava shumė, kėrkova nga ai tė mė linte tė ikja nga kjo banesė, fillova tė mos kuptoja ēfarė po ndodhte me mua fatmjerėn, papritur njė e goditur nė kokė, u lėshova pėr dysheme tė dhomės, isha alivanosur. Nuk di mė se ēfarė bėri me mua. Ē’do gjė u krye me shpejtėsi rrufeje. Nuk ndjeva asgjė, isha e tera lakuriq. Rrobat mi kishte grisur qoftlargu. Fillova tė qaja e lotėt mė shkonin ēurgė faqeve. E luta tė mė lėshonte tė shkoj nė shtėpi.

Po mė tha: - Do tė lė tė ikėsh nė shtėpi, por fillimisht duhet tė mė premtosh se nuk do tė lajmrosh askėnd pėr ngjarjen. Gjthashtu nėse lajmėron kėnd apo ankohesh do tė hakmerrėm nė prindėrit tu, do t’i vrasė ata?!

Trupi mė dridhej i tėri e tė qarat si pėrmbaja dot, nuk di asgjė tjetėr, mė hodhi nė oborrin e shtėpisė. Pėr fat tė mire nuk mė kishte pare askush nė kėtė gjendje, me shpejtėsi rrufeje hyra nė dhomėn time tė fjetjės, qava aq shumė sa edhe lotėt mė ishin tharė. Oh, mjera unė fatėzeza isha pėrdhunuar nga njė mashtrues i quajtur Ledri, qė mė kishte dėrguar nė krahėt e tij Lena mashtruesja. Mė vonė mėsove se edhe disa femra tė tjera kishin patur fatin e njetė me timin, ata nuk ishin grup patriotėsh siē paraqiteshin, poi shin thjesht njė grup hajdutėsh qė vepronin nė dėm tė popullit e atdheut?!

Fillova ta urreja vetėn aq shumė sa disa here u mundova tė bėja vetėvrasje. Askush nuk e dinte se ē’kisha. Prindėrit mė kishin dėrguar tek disa klerik, priftėrinjė e hoxhallarė, se mendonin mos isha e sėmurė nga shėndeti mendor. Mendoja gjithnji se nuk e meritoj tė jetoj mes njerėzish tė ndershėm. Unė me fajin tim prej mendjelehtėsie u lidha me njėgrup njerėzish mashtrues e kriminel, kėshtu i hapa varrin vetės. Ai i cili mė shkatėrroi jetėn ishte njė gjahtar vajzash, e pėrfitues parash… uroj qė mos t’i ndodh askujt kjo qė mė ndodhi mua… dėshiroj thellė nga zemra qė Perėndia tė ma falė kėtė mėkat munshinjur Agushtini… lutu pėr mua, me qė unė jam e pafiqishme… lutju Perėndisė qė t’u shkatėrroj jetėn Lenės e Lendrit, ashtu siē ma shkatėrruan ata kriminel, jetėn time! E shoftė Perėndia fatin e tyre! – tha Agushtini me hidhėrim. Ndėrsa, Drenusha po i lutej Zotit qė ta falte pėr mėkatin e bėrė, ashtu ajo po kėrkonte mėshirim nga thellsia e shpirtit te saj, qė bota tė pastrohet nga mashtrues, hajdut, matrapaz e kriminel tė pashpirt, qė po ndjekin rrugėn e djallit, e po i shkaktojnė plagė, dhimbje, drama e tragjedi botės njerėzore.

Ajo u largua nga Kisha me njė peshė tė rėndė nė zemėr, me njė betim tė thellė shpirtėror se do t’i hakmerret kėtij grupi kriminelėsh.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 507 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi