Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KANDIDATI PA TELEFON
Publikuar më 09 qershor, 2015 nė orėn 13:54 ( ) Beqir Elshani | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tregim satirik

Nė klasė mbahet provimi shtetėror me shkrim i maturantėve pėr regjistrim nė universitet dhe pėr punėsim. Tė gjithė kandidatėt kanė telefona celularė me vete, siē thuhet "telefona tė menēur", kėshtu qė nė rast nevoje mund tė pyesin tė afėrmit e tyre, por edhe tė lexojnė shėnimet nė internet sipas pyetjeve nė provim. Vetėm njė kandidat nuk ka telefon celular, prandaj arsimtari i afrohet dhe bisedon.

- A ke telefon celular? - e pyeti arsimtari kandidatin me fletore pėr hartim nė bankė.
- Jo, - u pėrgjigj kandidati.
- Mė vjen keq, nuk lejohet pa telefon... - i tha shkurt arsimtari me fytyrė tė ngrysur.
- Unė kam dy telefona celularė, merre, mund ta shfrytėzosh gjatė provimit, - tha njė kandidate, qė mundohej t'i vinte nė ndihmė fatkeqit.
- Faleminderit, zonjushė! ...nuk di tė pėrdor telefonin celular. Kurrė nė jetėn time nuk kam pasur telefon, - tregoi kandidati, ndėrkohė qė tė tjerėt klithėn nga habia. Pėr herė tė parė nė jetėn e tyre po takonin njė kandidat pa telefon.
- I nderuar, duket se vjen nga stanet baritore, edhe pse dihet qė telefonat celularė kanė marrė botėn, - tha njė kandidat me tallje.
- Ke tė drejtė, jam bari dhe vij nga njė fshat malor. Mirėpo derisa ju jeni tė pajisur me telefona teknikė, unė jam i pajisur me libra shkollorė, - tregoi kandidati pa i luajtur qerpiku.
- Mė falė, qė po tė them... je shumė i prapambetur. Sot nuk ka njeri pa telefon celular, deri edhe fėmijėt nė djepa mbajnė telefon, kurse ti, jo qė nuk ke telefon celular, por as nuk di ta pėrdorėsh, - e qortoi kandidatja qė deshi t'i japė telefonin e saj.
- Pėrkundrazi, i prapambetur mund tė quhet njė njeri qė nuk lexon, jo qė nuk di tė pėrdorė telefonin. Prandaj zonjushė, aftėsia tregohet me libėr, jo me telefon kompjuterik. E meta ime ėshtė qė unė kam ardhur nė adresė tė gabuar, - ia ktheu kandidati pa telefon zonjushės bamirėse.
- Pėr mendimin tim, unė mė me ėndje rri e pamartuar se pa telefon. Ky ėshtė bandilli im, - tha njė kandidate duke puthur telefonin celular.
- Mos u brengos, djalosh! Ti mund tė vish edhe nė afatin tjetėr, pėr tė cilėn shpresoj se do tė bėhesh me telefon, - tha arsimtari qė mundohej ta qetėsonte kandidatin.
- Nuk e kam ditur qė nė provim duhet pasur patjetėr telefon, pėrndryshe do ta huazoja me kohė prej dajės; tekembramja mund ta blija dhe do tė kisha ushtruar para se tė vij nė provim, - u arsyetua kandidati para tė gjithėve nė klasė, ndėrkohė qė kandidatėt tjerė po habiteshin.
- Djalosh, mė vjen keq, duhet tė dalėsh prej klasės. Herėn tjetėr telefonin celular merre me vete dhe eja nė provim, - ia preu shkurt arsimtari dhe kandidati doli prej klasės. Ndėrkohė qė kandidati pa telefon celular po dilte prej klasės, tė tjerėt e vėshtronin njėri tjetrin me habi, sikur tė flitej pėr ndonjė ujk.
- Arsimtar, me qė kandidati pa telefon na mori kohėn, kėrkojmė qė koha e provimit tė zgjatet pesėmbėdhjetė minuta, - u ankua njė kandidat nė bankėn e fundit.
- Pajtohem, por vetėm pesė minuat, jo mė shumė, - miratoi arsimtari korrekt.
Tė gjithė nxėnėsit filluan tė shkruajnė. Disa shkruanin duke dėgjuar muzikė me mikrofon nė veshė, prandaj sipas nevojės mund tė shikonin shėnimet nė internet dhe sakaq pėrgjigjet i shėnonin nė provim. Pėr habi, gjatė tėrė kohės asnjė kandidat nuk kėrkoi leje pėr tė shkuar nė nevojtore, tė gjithė qėndruan brenda nė klasė, aspak nuk ishin tė shqetėsuar nga ethet e provimit. Qė provimi ishte me tė vėrtetė demokratik, u pa me largimin e kandidatit pa telefon. Kėshtu kėrkojnė rregullat e arsimit bashkėkohor, prandaj kandidatėt duhet t'i pėrmbahen. Fundi i orės sė provimit me shkrim po afronte, ndaj kandidatėt duke ia dorėzuar hartimin arsimtarit, nuk harronin ta pėrshėndetnin.
- Profesor, jeni i mrekullueshėm! - e pėrgėzoi kandidatja dhe me buzėqeshje doli prej klasės ku mbahej provimi shtetėror i maturės.
Pėr habi, asnjė kandidat nuk ngeli nė provimin shtetėror, tė gjithė kaluan.

Suedi, 6.06.20015


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 478 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
E premtė, 23 shkurt 2018 - 01:04
.
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi