Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Vetėvendosje! ishte mundėsia mė e mirė
Publikuar më 26 gusht, 2013 nė orėn 10:12 ( ) Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Azem Zekaj, pėrfaqėsues i Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK) pėr rrethin e Luzernit nė Zvicėr, pas bashkimit me Lėvizjen Vetėvendosje! ka thėnė se qėllimi kryesor i kėtyre dy lėvizjeve ėshtė tė ndryshojė nė mėnyrė rrėnjėsore gjendja politike dhe sociale nė Republikėn e Kosovės.

Nė kėtė intervistė pėr “Epokėn e re”, Zekaj ka thėnė se Vetėvendosje! ishte mundėsia mė e mirė pėr tė bashkėpunuar.
“Duke i parė tė gjitha partitė e tjera, mėnyrėn se si punojnė dhe ēfarė rezultatesh arrijnė, Lėvizja Vetėvendosje! ishte mundėsia mė e mirė pėr tė arritur atė qė ne ende s’e kemi arritur”, ėshtė shprehur Zekaj. Nė kėtė kontekst, Zekaj ka thėnė se bashkimi me Vetėvendosje!-n nuk do tė thotė fundi i Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK). “Vlen tė nėnvizohet se bashkimi me Lėvizjen Vetėvendosje! pėr LPK-nė nuk do tė thotė fundi, por forcė pėrpara!”, ka deklaruar ai. Zekaj ka thėnė se nuk ka dashur tė “shkrihen” nė Partinė Demokratike tė Kosovės (PDK), pavarėsisht se figurat kryesore tė saj dikur kanė qenė pjesė e kėsaj lėvizje. Ai ka thėnė se figurat kryesore tė LPK-sė, tani pjesė e PDK-sė, nuk janė duke e menaxhuar si duhet pushtetin. “Figurat kryesore tė PDK-sė morėn nė dorė njė pushtet jostabil dhe nuk ditėn ta menaxhojnė. E lanė veten tė komandohen deri edhe pėr ēėshtjet mė tė rėndėsishme. Ishin pikėrisht kėto pasiguri tė tyre qė kanė krijuar kėtė gjendje emergjente”, ka theksuar Zekaj.

“Epoka e re”: Z. Zekaj, pse vendosėt qė LPK-ja ta pėrmbyllė aktivitetin e saj politik duke u shkrirė nė Lėvizjen Vetėvendosje!?

Zekaj: Lėvizja Popullore e Kosovės (LPK) nuk e ka filluar dje aktivitetin, kėshtu qė as nuk mund ta pėrmbyllė nė njė ēast tė tillė. LPK-ja duke ndjekur me shqetėsim tė madh tė gjitha zhvillimet politike e shoqėrore nė vend vendosi tė bashkohet me Lėvizjen Vetėvendosje! duke e parė atė si forcėn qė mban nė lėvizje politikėn sot.

“Epoka e re”: Nė opinion ende ka dilema: Jeni shkrirė apo jeni bashkuar me Vetėvendosje!-n?

Zekaj: Dilemat janė tė bazuara nė pėrvojėn me partitė e vogla, tė cilat ende pa u forcuar mirė janė shkrirė nė partitė e mėdha. Vlen tė nėnvizohet se bashkimi me Lėvizjen Vetėvendosje! pėr Lėvizjen Popullore tė Kosovės (LPK) nuk do tė thotė fundi, por forcė pėrpara.

“Epoka e re”: Pas arritjes sė marrėveshjes me Vetėvendosje!-n, si do tė pėrfshihet anėtarėsia e LPK-sė nė strukturat e VV-sė?

Zekaj: Anėtarėt e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK) do t’u nėnshtrohen procedurave tė rregullta brenda Lėvizjes Vetėvendosje!, si bashkėpunėtorė tė denjė pėr t’i ēuar pėrpara tė gjitha qėllimet e pėrbashkėta.

“Epoka e re”: Mendoni se keni vepruar drejt duke u bashkuar me VV-nė, duke pasur parasysh rolin e fuqishėm tė LPK-sė nė ēlirimin e Kosovės?

Zekaj: Faktikisht, duke parė tė gjitha partitė e tjera, mėnyra se si punojnė dhe ēfarė rezultatesh po arrijnė, Lėvizja Vetėvendosje! ishte mundėsia mė e mirė pėr tė arritur atė qė ne ende s’e kemi arritur. Mos tė harrojmė se, pėrveē punės madhore qė kėrkohet brenda nė vend, kemi pėrgjegjėsi tė mėdha pėr ēdo centimetėr tokė jashtė kufirit.

“Epoka e re”: Dega e LPK-sė nė Zvicėr e ka kundėrshtuar bashkėpunimin me VV-nė. A ka pasur pajtim brenda nė LPK pėr bashkim nė Vetėvendosje!?

Zekaj: Sa i pėrket kėsaj ēėshtje ekzistojnė fakte e dokumente pėr pajtimin paraprak, pas dy vjetėsh bisedime, tė cilat mbėshteten edhe nga komunikata e fundit e lėshuar nga LPK-ja pėr sqarimin e ēdo paqartėsie.

“Epoka e re”: Sa ka pėrputhje programi i LPK-sė me atė tė Vetėvendosje!-s?

Zekaj: Lėvizja Popullore e Kosovės dhe Lėvizja Vetėvendosje! kanė lindur nė kohė tė ndryshme, por nė tė njėjtat rrethana, pėr ta nxjerrė popullin nga vuajtja e tejskajshme nėnpushtuse. Tė dyja forcat kanė punuar e do tė punojnė gjithmonė pėr t’i dhėnė popullit njė jetė nė prosperitet.

“Epoka e re”: LPK-ja asnjėherė nuk iu ka nėnshtruar procesit zgjedhor pas luftės nė Kosovė. Sa keni elektorat? Mund tė na jepni njė pėrqindje?

Zekaj: Ėshtė paksa absurde tė flasim tani pėr pėrqindjen e elektoratit. Siē thoni dhe vetė, Lėvizja Popullore e Kosovės nuk ka marrė kurrė pjesė nė zgjedhje. Njė gjė ėshtė e qartė, elektorat i LPK-sė janė tė gjithė aktivistėt politikė tė orėve tė para qė kanė besuar e besojnė nė idealet shekullore tė shqiptarėve.

“Epoka e re”: Figurat kryesore tė PDK-sė dikur kanė qenė pjesė e LPK-sė. Pse nuk vendoset tė shkriheni nė kėtė subjekt politik?

Zekaj: Ėshtė e vėrtetė, por figurat kryesore tė PDK-sė morėn nė dorė njė pushtet jostabil dhe nuk ditėn ta menaxhojnė. E lanė veten tė komandohen deri edhe pėr ēėshtjet mė tė rėndėsishme. Ishin pikėrisht kėto pasiguri tė tyre qė kanė krijuar kėtė gjendje emergjente, ku dhe ne si organizatė “mėmė” vendosėm tė ndėrhyjmė pa u bėrė vonė pėr tė gjithė.

“Epoka e re”: Shpeshherė veprimet politike tė VV-sė janė kundėrshtuar jo vetėm nga vendorėt, por edhe nga ndėrkombėtarėt. Mendoni se Vetėvendosje! duhet ta ndėrrojė kursin politik?

Zekaj: Ju si gazetarė duhet ta mbani mend se si jemi quajtur ne para 30 vjetėve, si u quajtėn e trajtuan ēlirimtarėt e kundėrshtarėt e pushtetit tė kaluar. Kush ėshtė ai qė mendon, se pėr t’i mbrojtur interesat e bizneseve tė politikanėve tė korruptuar, apo pėr tė marrė mė tė mirė ndonjė zyrtar tė huaj, Lėvizja Vetėvendosje! duhet tė heqė dorė nga pėrpjekjet pėr ta bėrė Kosovėn atė pėr tė cilėn kemi luftuar njė jetė tė terė.

“Epoka e re”: Ēfarė synimesh keni brenda Lėvizjes Vetėvendosje!?

Zekaj: Ta mbajmė nė lėvizje politikėn, ta nxisim pėrmirėsimin e gjendjes shumė tė dobėt ekonomike e sociale nė vend dhe tė dalim sė bashku nė zgjedhjet e ardhshme pėr t’i ndryshuar rrėnjėsisht rrjedhat politike nė tė mirė Kosovės.

“Epoka e re”: Si jeni duke i parė proceset e gjithėmbarshme nė Republikėn e Kosovės, punėn e Qeverisė, Kuvendit dhe Presidencės?

Zekaj: Ne si Lėvizje Popullore e Kosovės qėllimin pėr ēlirim dhe mėvetėsi e kemi arritur. Kjo Qeveri, ky kuvend i Republikės sonė u mundėsuan vetėm pas punės, pėrpjekjeve, sakrificave dhe luftės sonė. Sikur gjithēka tė shkonte siē duhet, nė tė mirė tė popullit, nuk do tė kishte lindur nevoja tė aktivizoheshim pėr t’i bashkuar forcat me Lėvizjen Vetėvendosje!

Kush ėshtė Azem Zekaj?

Azem Zekaj ka lindur nė Komunėn e Burimit nė vitin 1968. Zekaj ka qenė ish i burgosur politik. Po ashtu, Zekaj ka qenė aktivist i orėve tė para pėr liri, azilant politik nė Zvicėr. Nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės (LPK) Zekaj ėshtė angazhuar si kryetar i kėshillit tė rrethit Luzern dhe Zug. Azem Zekaj ka qenė pjesėmarrės aktiv nė luftėrat ēlirimtare nė Kosovė dhe Maqedoni.

Gazeta Epoka e Re (Lirim GECI)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 91 vizitorë
Lexuar: 1,466 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Intervistė me veprimtarin, shkrimtarin e publ...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:33
(kjo intervistė ka qenė e botuar edhe tek Radiokosovaelire me ndryshime tė vogla) Mehmet Bislimi u lind mė 24 mars 1958, nė fshatin Prekaz tė Epėrm tė D...
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi