Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“Grupi i Kumanovės”: Qėllimi ynė, lufta pėr tė drejtat e shqiptarėve
Publikuar më 05 qershor, 2015 nė orėn 18:12 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Shkup, 5 qershor – Grupi i armatosur qė mori pjesė nė luftimet e 9 majit nė Kumanovė dhe qė iu dorėzua policisė maqedonase ka deklaruar para organeve hetuese se “kanė ardhur nė Maqedoni pėr tė luftuar pėr mė shumė tė drejta pėr shqiptarėt dhe se janė tė pakėnaqur nga veprimet e liderėve shqiptarė”, mėson Zhurnal.

Gjithashtu “Zhurnal” mėson jozyrtarisht se 90 pėr qind e tė arrestuarve kanė dhėnė deklaratė identike nė polici dhe prokurori, se qėliimi i tyre ka qenė lufta pėr mė shumė tė drejta pėr shqiptarėt e Maqedonisė.

Poashtu merret vesh se pjesa dėrmuese e tė arrestuarve kanė pasur qėllim tė sinqertė kur flitet pėr vendosmėrinė e tyre pėr tė luftuar mirėpo ata nuk kanė qenė tė vetėdijshėm se janė pjesė e skenarėve maqedonase qė do tė thotė se kanė qenė tė manipuluar nga “koka” e grupit.

Zhurnal mėson se tė arrestuarit para organeve tė hetuesisė edhe pse kanė qenė nėn trysni tė dhunės dhe brutalitetit policor kanė pohuar se kanė ardhur nė lagjen e Trimave nė Kumanovė pėr tė luftuar kundėr padrejtėsive qė iu bėhen shqiptarėve nga regjimi maqedonas.

Madje nė deklaratat zyrtare thuhet se janė tė pakėnaqur nga arritjet e deritanishme tė partive shqiptare nė Maqedoni. Pritet qė nė procesin gjyqėsor ndaj tyre qė do tė fillojė sė shpejti nė gjykatėn penale tė dalin dėshmi tjera zyrtare pėr motivet se pėrse ata u pėrleshėn me policinė e Maqedonisė.

Ndryshe, deri mė tani ende janė tė paqarta motivet e vėrteta tė kėtij grupi i cili gjendet nė paraburgim dhe sė shpejti duhet tė fillojė procesi gjyqėsor ku duhet tė shpalosen provat dhe dėshmitė para prokurorit dhe gjykatėsit.

© ZHURNAL.mk

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 39 vizitorë
Lexuar: 767 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi