Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn shqipe
Publikuar më 19 qershor, 2017 nė orėn 00:25 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..

1. Si filluat kėngėn dhe kur?

Nė radhė tė parė faleminderit pėr intervistėn. Sė pari kisha dėshirė tė dėgjoj e pastaj fillova tė provoj tė kėndoj duke u frymėzuar nga kėngėtarėt e mėdhenj si Bajrush Doda, Augustin Ukaj. Andaj, si i vogėl e fillova kėngėn pėrcjell me ēifteli dhe gradualisht ta pėrmirėsoj kėndimin. Ndėrsa para publikut kam filluar qysh ne moshė katėrmbėdhjetėvjeēare me kėngėn " Jam njė djal kosovar” Me kėngėn time e cila u pėlqye nga dėgjuesit fillova aktivizimin nė Shoqėrinė e Kėngėtarėve "AGIMI" e njohur nė Gjakovė dhe mė gjerė.

2. Cilėt janė pėrkrahėsit tuaj dhe nga vjen fuqia e kėngės suaj?

Tė merresh me kėndim kėrkon edhe pėrkrahje nga mė tė afėrmit tuaj, e ky ishte im at i cili fillimisht ma bleu ēiftelinė e parė tė cilėn nuk do ta harroj kurrė. Mbėshtetje tė vazhdueshme pastaj kisha dhe kam nga familja ime e ngushtė. Veēan dua ta falėnderoj bashkėshorten time. Mbi tė gjitha ėshtė publiku tė cilit ia dedikon kėngėn e ai ta rikthen shumėfish me duartrokitje tė zjarrta. Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė para tij nga respekti pėr te.

Motivi i kėngėve tuaja dhe ambientet e kėngės suaj?

Kėngėt e dėshmorėve i kėndoj veēanėrisht me emocione. Nuk pėrjashtohen as kėngėt popullore, tė ahengjeve e tė sofrės. Aty ku dėgjuesi ėshtė pėr ta ndier kėnaqėsinė e festės seti familjare apo kombėtare, jam unė. Ndėrsa sa i pėrket skenės, si nė koncerte festive si ne ahengje te ndryshme familjare, dasma, fejesa, ditėlindje e ndiej vetėn shumė mirė.

Si e vlerėsoni ju kėngėn tallava dhe a do duhej kėnduar?

Unė mendoj se tallava ėshtė kanceri i muzikės popullore. Fatkeqėsisht nė diasporė e adhurojnė Nė disa raste pėr shkak tė kėrkesave jam i detyruar edhe vet tė kėndoj ndonjė kėngė tė tillė. Muzika e mirėfilltė popullore ėshtė larg mė e fuqishme dhe duhet ruajtur me xhelozi.

Ju keni sė fundi dhe njė CD tė re, a mund tė na thoni diē konkrete rreth pėrmbajtės sė saj?

CD-ja ime ėshtė e incizuar direkt, ndėrsa 3 kėngė nga kjo nė tre studio tė ndryshme nė Prishtinė, Prizren dhe Shkup. Ka kėngė me motive tė ndryshme. Jam munduar CD-ja tė pėrshtatet pėr tė gjitha moshat dhe shijet e publikut duke filluar nga kėngėt patriotike, folklorike, ritmike. Besoj se dėgjuesi do ta gjej veten, shijen e tij brenda kėngėve tė prezantuara tani nė CD- e re.

Vendlindja, sa jeni pjesė e saj dhe si shprehet ajo nė krijimtarinė tuaj?

Marrėdhėniet e mia me vendlindjen janė tė shkėlqyera. Gjatė gjithė verės jam i angazhuar nė ahengje familjare. Porosia ime pėr mėrgimtarėt ėshtė qė tė dėgjojnė muzikėn e mirėfilltė shqipe se pėrndryshe kultura e vlerat tona popullore e folklorike do te harrohen shpejt. Dua tė pėrshėndes nga zemra publikun tim gjithandej, veēan nė vendlindje.

Intervistoi: Hazir Mehmeti, Vjenė

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 887 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
INTERVISTĖ ME KRYETARIN E LKSHMSĖ Z. HASAN QY...
E dielė, 01 janar 2017 - 05:45
Z.Qyqalla ky ėshtė viti i tret, nga themelimi i Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė (LKSHM), ju si do na pėrshkruani shtegtimin e kėtij asociacioni, ...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi