Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kosova, Dubai, energjia diellore dhe ajo e qymyrit ;
Publikuar më 09 nėntor, 2017 nė orėn 19:07 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mora shkas nga njė kontratė e Dubait ( Emiratet arabe) me njė firmė nga Shangaji dhe njė nga sauditet pėr ndėrtimin e njė termocentrali diellor me fuqi 700 MW ?! pėr furnizimin e Dubait me energji elektrike me njė ēmim prej 6 centesh pėr kWh, pėr te bėrė njė krahasim me burimin primar energjetik tė Kosovės (qymyrin) dhe vlerėn qė ai ka pėr popullin dhe vendin tonė nėse: EVENTUALISHTE MBETET PASURI E JONA!

Ēka do tė thotė kjo shifėr kaq e lartė investuese dhe pėr sa kohė mund te shpaguhet ky investim me kėtė ēmim 6 cent / kWh dhe njė fuqi reale te TC diellor, fuqi e cila kurrsesi nuk mund tė jetė 700 MWh, por rreth 3 herė mė e vogėl?
Qė tė japim njė pėrgjigjje sa mė tė pėrafėrt lidhur me kėtė pyetja qė i kemi parashtruar veti, duhet tė dijmė se ēfarė do tė thotė 700 MW fuqi e njė termocentrali diellor.

1 MW peak, apo 1 kWpeak fuqi energjie e rrezatimit diellor, nuk ėshtė e njėjtė me
1 MWh, apo me 1 kWh fuqi e zakonshme energjie nga njė HC, TC me ndonjė burim tjetėr konvencional tė energjisė ( qymyr, naftė, gaz, uran etj).

Kjo sepse:
Rrezatimi diellor nga burimi (Dielli) ėshtė vazhdimishtė konstantė dhe shumė i lartė.
Sipas tė dhėnave shkencore, kjo vlerė rrezatimi ėshtė rreth 63000 kWh / m² tė sipėrfaqes sė diellit.

Pėr shkak tė largėsisė dhe pengesave tė shumėta nė gjithėsi, kjo vlerė arrinė nė planetin tonė Tokė shumė e zvogluar, d.m.th, rreth 60000 herė e zvogluar dhe sasia e rrezatimit diellore qė e takonė atmosferėn e tokės ka vlerėn mesatare rreth
So= 1367 W/m² ose 1,367 kWh/m² tė sipėrfaqes sė atmosferės sė tokės.

Kjo vlerė mesatare qe quhet konstantė solare, ėshtė caktuar nė vitin 1982 nga:”Weltorganisation für Meteorologie”-(Organizata botėrore pėr Meteorologji) nė Genf-Zvicer dhe ėshtė: So= 1.367 W/m², me devijim, 4W/m², varėsishtė nga ndryshimet e aktiviteteve tė rrezatimit, si rrjedhim i ndryshimit tė largėsisė, ndėrmjet diellit dhe tokės.

Kėto ndryshime, mund tė shkojne deri ne 1% tė zvoglimit tė rrezatimit.
Burimi: (Freie Universität Berlin).

Konstanta solare ( diellore) nuk ėshtė e njėjtė nė tė gjithė planetin tonė.
Kuptohet qė nė pole ėshtė shumė mė e ultė, ndėrsa nė ēendėr mė e lartė.
Konstanta solare So= 1.367 W/m², ėshtė sasia maksimale e rrezatimit qė Dielli ja pėrcjellė atmosferės ( mbeshtjellsit) sė tokės.
Mė tepėr se kaq, Dielli nuk mund ti jep tokės energji.
Ndėrsa Toka nga ana e saj thithė ( absorbon) shumė mė pak se kjo sasi rrezatimi
prej So= 1367 Wh/m² apo 1,367 kWh / m² ! qė e takon atmosferėn e sajė.

Veni re!
Edhe pse shumė e zvogluar nė krahasim me energjinė burimore tė diellit prej 63000 kWh/ m², sipas tė dhėnave shkencore, nevojat e gjithėmbarshme tė njerėzimit pėr energji, do tė mund tė mbuloheshin plotėsisht me energji diellore, sikurse vetėm 0,13% e rrezatimit diellor, qė e takon tokėn, do tė mundej tė shfrytėzohej, me 5% efektshmėri.

Mu nė kėtė pikė janė pėrqendruar hulumtimet shkencore tė instituteve mė tė njohura botėrore, qė kanė pėr qėllim rritjen e mundėsive tė pajisjeve teknike (fotovoltaikėt, termika diellore, termocentralet diellore etj.), pėr shfrytėzimin e kėsaj energjie kolosale, qė dielli i dhuron falas planetit tonė.

Sasia e rrezatimit qė e godet sipėrfaqen e tokės quhet rrezatim global dhe ka vlerė mesatare rrethe 1000 kWh / m² x vit tė siperfaqes sė tokes qė goditet nga rrezatimi, por jo e tėrė sipėrfaqja njėkohėsishtė pėr arsye rrotullimi tė sajė.

Pra shumė shkurtimishtė kemi renditjėn:

1. 63000 kWh / m² rrezatim tė liruar nga sipėrfaqja diellore
2. 1,367 kWh / m² rrezatim qė e arrinė atmosferėn e tokės
3. 1000 kWh / m² x vit rrezatim global qė e arrinė sipėrfaqen e tokės brenda vitit.

Konstanta solare dhe rrezatimi global janė nxjerrur si vlera mesatare, pasi qė dihet se toka pėr shkak tė formės sė saj, poleve, ciklit ditė - natė, vrėrėsirave etj nuk e thithė gjithkund dhe gjithėherė tė njėjtėn sasi rrezatimi.
Nė polin e veriut arrihėn vlerat rreth disa ēindra kWh / m² x vit rrezatim global.
Nė ēendėr ( ekuador), arrihen edhe mbi 2000 kWh / m² x vit rrezatim global.

Mbi kėtė bazė, me matje eksperimentale janė nxjerrur edhe orėt dhe sasia e rrezatimit diellor pėr vende tė ndryshme te globit, qė mund tė mirren edhe si vlera orientuese pėr projektimin dhe llogaritjen e pėrafėrt tė fuqisė instaluese ( jo realizuese) tė pajisjeve pėr shfrytėzimin indirekt tė rrezatimit diellor

Kjo tregohet edhe nė hartėn e rrezatimit diellore (fig.1) nė vazhdim.

Harta e rrezatimit global diellor Burimi: Universiteti i Düsseldorfit
Sikuse shihet nga harta, vendi ynė Shqiperia me komponentat pėrberėse Kosovėn etj., ka njė pėrēėndrim rrezatimi diellore nė fushėn: 1500 - 1650 kWh / m² x vit, do tė thotė rreth 50% mė tepėr rrezatim diellor se Gjermania, por fatkeqėsishtė, as 1% shfrytzueshmėri tė tij nė krahasim me Gjermanine e cila kap shifrat e shfrytėzimit tė energjisė sė ripėrtritėshme deri 20 % tė mbulimit tė nevojave kombtare me energji.

Kjo dhe shumė punė tjera me vlerė pėr kombin dhe vendin tonė do tė duheshin tė ishin pika pėrēėndrimi dhe zhvillimi tė udhėheqjeve politike ndėr ne e jo mbledhja e bėrllogut helmues europian.
Format kryesore tė pėrfitimit tė energjisė sė caktuar nga energjia e rrezatimit diellor janė:

1. Fotovoltaikėt (fig.2), qė mes fotoqelive rrezatimin diellor e shndėrrojnė nė energji elektrike dhe kanė shkallė shfrytzueshmėrie prej (5 - 25 % nė laborator).
Gjeneratorė fotovoltaikėsh tė vendosur mbi kulme dhe nė fushė tė hapur.
Te fotovoltaikėt , ≈ (5 - 10 m²) siperfaqe modulesh varėsisht nga tipi dhe prodhuesi japin 1 kW peak .
Pra:
1Kwpeak ≈ (5 - 10 m² module), pėr Gjermani arrijnė njė realizim vjetor prej rreth 1000 kWh.
Po tė nisemi nga konstanta solare 1,367 kWh / m² dhe po tė ishte mundėsia e shfrytėzimit tė saj pėr 8760 ore brenda vitit, do tė kishim njė realizim vjetor prej:
11975 kWh / m² dhe vit.

Ky realizim praktikė prej rreth 1000 kWh / kWpeak brenda njė viti nė raport me numrin e orėve brenda vitit qė dielli rrezaton pa ndėrprerė ndėrsa toka nuk e merrė pėr shkak te cikleve : ditė - natė, verė- dimėr, kthjelltė - vrėrėt etj, del edhe shkalla e shfrytėzimit tė moduleve tė fotovoltaikėve qe teorikishte sillet prej ≈ 5 -25% varėsishte nga prodhuesi dhe tipi i tyre.

Praktikishtė pėr Gjermani pajisjet diellore janė efektive:

• rrethe 3 / 24 orė - gjatė stinės sė verės
• rreth 1/ 24 orė - gjatė stinės sė dimrit

Ne vendin tone Shqiperi- Kosove etj, kjo vlere rritet deri 50 % sepse po aq ka edhe rritje rrezatimi diellor.

Veni re:
Sikurse e cekem me pare, te fotovoltaiket shfrytezohet rrezatimi e jo temperatura.
Temperatura mbi ate laboratorike ( 25 ° C ) eshte e demshme per procesin e perfitimit te energjise elektrike nga fotovoltaiket.
2.- Termika diellore ( fig.3) qė shfrytezojne njėkohėsishte rrezatimin diellor dhe
temperaturen pėr perfitim tė energjisė termike kryesishtė pėr ngrohjen e ujit
sanitar dhe sisteme ngrohjeje.

Parimi bazė i punės sė termikės dielloreVarėsishtė nga tipi i kolektorėve, paisjet termike diellore arrijnė shfrytzueshmėri deri mbi 50% tė rrezatimit diellor.
Termocentralet diellore (fig 4), e qė deri mė tani nė realizim janė kryesishtė ato me pasqyra parabolike qė kan shfrytzueshmėri deri 15 % dhe karakterizohen me temperatura tė larta shfrytėzuese deri 400 ° C.
Kėtu nė foto shihet njė TC diellor nė qytetin Sevila tė Andaluzisė ( Spanjė), i lėshuar nė punė nė Mai 2017, me fuqi instaluese prej 19, 9 MWpeak tė realizuar pėrmes 2650 pasqyrash tė mėdha tė shpėrndara rreth turmit disa qindra metra tė lartė, nė tė cilin bėhet absorbimi dhe shndėrrimi i energjisė sė rrezatimit diellor nė energji nxehtėsie dhe pastaj nė energji elektrike.

Nė Europė me TC diellor prinė Spanja e cila nė shkallė botėrore radhitet pas ose krahas SHBA.

Termocentralet diellore gjejnė zbatim kryesishtė nė zonat me rrezatim tė lartė rreth
≥ 2000 kWh / m² nė ekuador dhe rreth tij.

Pėr rrezatim tė ultė nuk janė efektiv.
Nė Gjermani ku rrezatimi diellor sillet nė vlerėn rreth 1000 kWh / m² x vit ekziston vetėm njė i till me fuqi instaluese 1, 5 MWpeak, i ngritur nė vitin 2009 nė qytetin Jülich.
Nė kėtė fushė ka edhe termocentrale tjera qė e permbledhin rrezatimin diellore por ende jane nė fazėn eksperimentuese dhe pak janė nė shfrytėzim.

Se cili nga kėto tipe termocentralesh do tė ngritet nė Dubai nuk ka aq rėndėsi krahasuar me faktin se cilido nga kėto tipe qė tė ngritet bazuar nė hulumtimet dhe tė arriturat e derisotme tekniko shkencore nuk mundet tė kaloi shkallėn e shfrytėzimit mbi rreth 20 %.

Po tė bazohemi dhe duhet tė bazohemi nė analogji, del se 17 TC parabolike diellore tė ngritura nė Spanjė nga vitet 2008 deri 2012, kan fuqi tė pėrgjithėshme instaluese prej 825 MW me njė realizim vjetor prej 1951 Gigawatore. Burimi instituti gjerman i Hamburgut " Welt der physik" .Kjo do tė thotė se shkalla e shfrytėzimit vjetor (ɳ vj) e kėtyre TC sillet rreth
27 % tė fuqisė instaluese.

Ky zvoglim i shkallės sė shfrytėzimit vjen kryesishtė pėr shkak te numrit tė orėve me diell brenda ditės, muajit apo vitit krahasuar me numrin e pėrgjithshėm tė orėve brenda vitit prej 8760 orėsh.
Kjo do tė thotė se TC diellore nė Spanjė kan shfrytėzuar mesatarishtė rrethe 6,5 orė diellore nė ditė.
Nisur nga kjo analogji del se kapaciteti real i TC nė dubai ėshtė rrethe 210 MWh.
Nga kjo del se ēmimi real i investimit nuk ėshtė 5,6 milion dollar / MWh sikurse e llogaritėm nė fillim, por ėshtė rrethe 18,6 milion dollar / MWh.

Sipas kėtij krahasimi del se TC diellor nė dubai mund tė kete njė perfitim vjetor tė energjise elektrike nga rrezatimi diellor rrethe ≈ 1,84 mil.MWh / vit x 6 cent / kWh ≈ 110 milion dollar / vit.

Me kėtė realizim vjetor, pa i llogaritur shpenzimet tjera pėr puntorė, mirėmbajtje etj, TC diellor i dubait duhet tė punoi tė paktėn 39 vite pa pushim, pa prishje, qė qarkullimi vjetor me ēmim shitje prej 6 cent / kWh, tė i ofrohet shifrės sė investimit prej 3, 9 miliard dollar.
Mirėpo, kjo nuk ėshtė e mundur as teorikishtė as praktikishtė, ngase shekulli i shėrbimit tė pajisjeve diellore llogaritet rrethe 25 vite dhe ate me 20 % zbritje kapaciteti deri nė fund tė afatshėrbimit.

Krahasimi me Kosovėn dhe qymyrin!
Po Kosova me rezervat dhe resurset dhjetra miliarda tonėshe tė qymyrit, ku qėndron nė kėtė krahasim?
Rezervat e dėshmuara tė qymyrit te Kosovės prej ≈ 14 miliardė tonėsh janė njė fakt i njohur kombtar dhe nderkombtar.

Sa iu pėrketė resurseve qė me siguri mund tė jenė edhe shumė mė tė mėdha, nga ana jonė ende "nuk ka kush i hulumton" !
Bile as pėr rezervat nuk flitet!
Tė ndalemi vetėm te rezervat dhe vlerėn reale tė tyre po tė shndėrrohen nė energji .

Dihet se nė rastin mė tė keq, 1 ton qymyr i papėrpunuar pėrmbanė nė vetvete ≈ 2,2 MWh energji x 14 miliardė ton qymyr ≈ 31 Miliard MWh.
Ketu llogaritet energjia e gjithmbarėshme qė pėrmban qymyri ( elektrike + termike).
Nėse e llogarisim ēmimin e kėsaj energjie vetem 6 cent / kWh sikurse centrali diellor ne dubai fitojme vleren:
31 Miliard MWh x 60 € ≈ 1,86 Bilion (€) = 1860 Miliard (€), qė ėshtė mė tepėr se bruto prodhimi prej ca 20000 (€) pėr kokė banori i shtetit gjerman prej 80 mil. banorėsh.

Vlera REALE energjetike e rezervave tė qymyrit tė Kosovės po tė llogaritet me ēmimin europian (Gjerman) mbi 30 cent / kWh qė paguajnė shtetasit gjerman, ėshtė hiq mė pak se 9, 3 BILION (€) , ose 9300 MILIARDӖ ( € ).

Shprehur pėr kokė banori rezulton se vlera energjetike e rezervave tė qymyrit tė Kosovės ėshtė ≈ 4,62 milion / banor tė popullatės 2 milionėshe tė Kosovės.
Kjo nuk ėshtė RRENӖ as rritje por e vėrtetė qė mund ta vėrtetoi gjithkush qė e din tabelėn e shumzimit.
Gjene edhe njė vend tjetėr nė GLOB, ku vetėm pasuria energjetike e ēdo banori tė saj ka vlerėn mbi 4, 6 milion(€) !

Po ti llogarisim nevojat e Kosovės pėr energji sipas gjendjes aktuale tė banorėve dhe standardeve europiane tė mbulimit tė kėtyre nevojave, Kosovės i nevojitėn rrethe 1050 MWh fuqi elektrike (shih politika energjetike nė Kosove A. Begolli), del se:
Rezervat e qymyrit pėr ti plotėsuar tė gjitha nevojat pėr energji tė popullatės 2 milionėshe sipas standardeve tė sotme europiane, Kosovės kėto rezerva i mjaftojnė pėr rrethe 34 shekuj.

Nė anėn tjetėr:
Nje TC i qymyrit prej 1000 MWh fuqi elektrike kushton rrethe 1 miliardė (€), d.m.th rrethe 1Milion( €) / MWh ose 18 herė me pak se ēmimi per MWh i TC - diellor nė Dubai.

Po ta llogarisim realizimin vjetor tė energjisė me rrethe 75 % te TC e kombinuara ( energji elektrike + energji termike), me burime konvencionale tė energjisė primare ( qymyri nė rastin tonė), dhe ēmimin 6 cent / kWh, kemi nje realizim vjetor prej ≈ 400 Milion (€).
Kjo do tė thot se TC i popullit Kosova, pėr 2,5 vite do tė kishte realizim aq sa ēmimi investiv, dhe vitet tjera do tė punonte vetėm pėr ti plotėsuar nevojat e popullit dhe vendit.

Pėrfundim, pėrmbledhje dhe krahasim:

1 TC i popullit Kosova

• TC i popullit Kosova, prej 750 MWh fuqi realizuese do tė kushtonte
≈ 1 Miliard (€) dhe me 6 cent / kWh do te kishte realizim vjetor prej
≈ 400 milion (€).

• Ky termocentral per 2, 5 vite realizim, do ti mbulonte investimet

• Me TC tė tilla dhe me rezervat e dėshmuara tė qymyrit, pa i llogaritur
resurset qė mund tė jenė edhe shumė here mė tė mėdha, Kosova do ti
mbulonte nevojat pėr energji tė gjithėmbarėshme tė popullates prej 2 milion
banorėsh sipas standardeve europiane pėr rrethe 34 shekuj.

• Vlera e rezervave tė qymyrit te Kosoves tė shnėdrruar nė energji me vetėm
6 cent / kWh, ėshte ≈1, 86 Bilion(€) = 1860 Miliardė (€).

• Kjo ėshtė vlerė 5 herė mė pak se realja, pasi qė ēmimi i energjisė ne Europė( Gjermani), pėr banor ėshtė mbi 30 cent / kWh.

• Sipas ēmimit qė paguajnė shtetasit Gjerman 30 cent / kWh ( kėtė ēmim e paguaj edhe vet), vlera REALE energjetike e rezervave tė qymyrit tė Kosovės ėshtė hiq mė pak se 9,3 BILION (€), ose 9300 MILIARDӖ ( € ).

• Llogaritur pėr kokė banori rezulton se vlera energjetike e rezervave tė qymyrit tė Kosovės ėshtė ≈ 4,62 milion (€) / banor, tė popullatės 2 milionėshe tė Kosovės.

• Te gjitha TC diellore aktuale nė mbarė botėn s'bashku, nuk kan fuqi energjetike sa vlera energjetike e qymyrit tė Kosovės, pa i llogaritur vlerat energjetike tė shtetit amė Shqiperise me gaz, naftė ato ujore etj. dhe hapsirės sonė gjeografike qė janė kolosale.

• Mos harroni se: Energjia e ripėrtritėshme ka vlerė vetėm e vetėm kur i ka pran burimet primare tė energjisė konvencionale (qymyri, nafta , gazi, urani etj), sepse nuk ka diell dhe erė pėrherė ( natėn, dimrit, koha e vrėrėt etj), dhe se akumulimi i energjisė sė ripėrtritėshme (dielli, era etj), sot pėr sot ėshtė i pa mundur nė sasi tė mėdha qė tė pėrdorėt kur nevojitet.

2- TC diellor i Dubait

• TC diellor i Dubait prej ≈210 MWh fuqi realizuese po kushton
3,9 Miliard Dollar dhe me 6 cent / kWh do tė kishte realizim vjetor prej
ca 110 mil (€)

• Ky TC duhet tė punonė pa pushim, pa ndėrprerje, pa prishje, pėr tė pakten 39 vite, qė tė arrijė tė realizoj me pėrfitim energjie shumėn e investimit pa i llogaritur shpenzimet e punės, mirėmbajtjes etj.

• Kjo ne gjuhėn e teknikės ėshtė alogjike dhe e pa mundur!

Vjen pyetja:
Ēka do tė thotė kjo nėse ēmimi i investimit nuk mundet kurre ta mbuloj vetėvetėn ?
Kjo do te thotė: Lufta pėr energji ėshtė domosdoshmėri sepse pa energji nuk ka jetė.

Nė anėn tjetėr do tė thotė se zhurma pėr ndotje ambienti ėshtė vetėm propagandė kundėr vendeve qė kan nė pronėsi tė tyren rezerva dhe resurse tė burimeve primare tė energjisė konvencionale ( qymyri, nafta, gazi, urani etj), qė ato tė mos shfrytėzohen gjoja nė emėr tė ruajtjes sė ambientit dhe tu lihen atyre qė janė tė fuqishėm ti shfrytėzojnė se vetėm ata "dijnė ti shfrytėzojnė dhe ta ruajnė klimėn dhe ambientin"!
Ndryshe, si tė shpjegohet fakti qė sa mė tepėr iu ofrohet fundi burimeve tė energjisė konvencionale, aq mė tepėr bėhet zhurmė pėr ruajtje tė ambientit !

Nėse ėshtė kėshtu, dhe ėshtė kėshtu, pse atėherė gjithė ky shqetėsim nė rritje pėr klimėn dhe ambientit nė raport me zvoglimin e burimeve energjetike qė e ndotin atė nė vend se tė ndihen tė lehtėsuar !
Nėse nuk ka ēka digjet, ēka mundet ta dėmtoi klimėn dhe ambientin ?!
Presidenti amerikan Trump u tėrhoq nga marrėveshja e parisit (2015) pėr klimėn qė me ardhje nė krye tė SHBA dhe e tha hapur se ēka nė tė vėrtetė ėshtė ajo !

Ne shqiptarėt pėr aq sa jemi me fat sa iu pėrketė pasurive GJIGANDE tė tė gjitha llojeve qė na i ka dhuruar FALAS NATYRA, po aq jemi jemi tė denuar qė nuk po dijmė ti ruajme dhe ti shfrytėzojmė pėr vete.

Bile po pėsojmė qė i kemi, sepse okupatorėt e vjetėr dhe te "rinjė" tė vendit tonė, duke i synuar pasuritė dhe pozitėn tonė shumė tė pėrshtatshme gjeostrategjike, tani me metoda MODERNE, neve sa po shihet na e kan ēitur rrethin pėrfundimishtė qė tė na zhdukun !!!

Shifrat e largimit dhe zvoglimit tė popullatės nė pėrmasa shqetsuese, dhe futja ēdo herė e mė tepėr dorė nė pasuritė tona kombtare nga tė huajt e dėshmojnė kėtė katėrcipėrishtė.
Vendi nuk zhvillohet duke mbledhur BERLLOGUN e BERLLOGUT HELMUES tė EUROPES dhe duke i falur pasurite natyrore kombtare !!!

Populli shqiptar, pėrball kėtyre rreziqeve nė tė cilat tashme ka hyrė dhe po ec me shpejtėsi, munde dhe DUHET tė shpėtojė vetėm e vetėm nėse bashkohet rreth qėllimit tė pėrbashkėt si popull dhe komb, duke i hedhur nė BERLLOGUN e marre nga europa tė gjithe politikajtė qė vendin dhe kombin e bėnė BERLLOG duke e ndar dhe coptuar si kurrė mė parė pėr interesa tė tyre e tė dreqit dhe kundėr interesave fundamentale te popullit.

Shqiptaret, duhet ti hapin sytė dhe veshėt , ditė dhe natė qė rezervat dhe resurset e veta natyrore ti ruajnė per vete dhe brezat qė vijnė sikurse sytė e ballit se pa to nuk vlejnė asgje = O
Sa mė tepėr qė shqiptarėt e kuptojnė vlerėn REALE tė pasurive tė veta kombtare dhe pozitėn gjeostrategjike tė vendit tė vet, aq mė thell kuptohen qėllimet dhe tentimet e shtuara tė anmiqėve tan mbi shekullor pėr gllabrimin e vendit tonė.

Inxh. Abdullah Begolli
begolli-solar@hotmail.de

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 734 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:21
Botime tė reja: Dr. Alban Dobruna TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT Nė javėn e parė tė muajit tė fundit, dhjetor, 2017, doli nga shtypi libri m...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi