Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Muriqi kerkon ta sfidon kampionin Tarver
Publikuar më 12 dhjetor, 2006 nė orėn 20:39 ( ) Sport |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pasi ka shėnuar edhe fitoren e tij tė 33-tė nė ringun profesionist, pėrballė amerikanit Derrik Reed, Elvir Muriqi ka shpallur botėrisht se tani ėshtė nė kėrkim tė kampionit tė botė nė kategorinė gjysmė tė rėndė. Shqiptari kėrkon tė sfidojė kampionin botėror nė fuqi nė kategorinė gjysmė tė rėndė, Antonio Tarver, madje edhe ka paralajmėruar datėn kur mund tė ndodhė njė meē i tillė.
“Pas kėsaj fitoreje qė kam arritur, unė jam i gatshėm tė dal nė ring pėrballė boksierit mė tė mirė tė kategorisė sime, Antonio Tarver. Shpresoj qė ta bėj kėtė realitet qė me 24 shkurt", ka thėnė “Kosova Kid”.

Nė fakt njė gjė e tillė ka shumė gjasa qė tė ndodhė pasi si Muriqi, ashtu edhe kampioni Tarver kanė tė njėjtin promotor, Joe DiDuardia i kompanisė “Star Boxing”. Edhe karriera e shqiptarit e bėn atė njė boksier tė pėrkryer pėr tė luftuar pėr titullin e kampionit tė botės. Me 36 ndeshje tė zhvilluara, ai ka shėnuar 33 fitore dhe ka humbur vetėm tri luftėra, madje njėra prej humbjeve ka qenė me diskualifikim nga ana e gjyqtarit. I rėndėsishėm ėshtė edhe fakti se ai ka fituar nga kėto ndeshje 20 me nokaut.

Historia e boksierit ėshtė shumė e veēantė. Ai ka udhėtuar drejt Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė vitin 1996, ndėrsa nė Kosovė ishte shpallur kampion nė kickboks qė nė moshėn 15-vjeēare. Ka emigruar nė Nju-Jork, mė saktėsisht nė lagjen e famshme Bronks, nga e cila kanė dalė shumė boksierė tė famshėm. Shpėrthimi i tij nė ringun e boksit ka ndodhur nė vitin 1998, kur fitoi turneun prestigjioz "Golden Gloves" tė mbajtur nė arenėn e famshme tė "Madison Square Garden". Qė atėherė, ai ka boksuar nė rang profesionisti, duke regjistruar fitore pas fitoreje, ndėrsa tashmė pretendon tė ngjitet nė majėn mė tė lartė tė boksit profesionist, duke sfiduar kampionin amerikan, Antonio Tarver, i cili aktualisht mban brezat e titujve tė kampionit nė versionet WBC dhe WBA.
Albania Sport
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 5 vizitorë
Lexuar: 3,078 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė krenohemi me lojtarėt shqiptar
E dielė, 29 qershor 2014 - 00:21
Unė kam lindur afėr atij vendi, ndjej njė lidhje me tė, ndaj dhe dua tė punoj aty ku mund tė lė gjurmėt e mia, do tė deklaronte para disa vitesh trajneri l...
Sevdail Sherifi drejt titujve dhe fitoreve tė...
E enjtė, 21 nėntor 2013 - 01:45
Menjėherė, me tu kthyer nga SHBA, e konkretisht nga New Yorku, pėr nė Zvicėr, boksieri nga Presheva, Sevdail Sherifi, falėnderon organizatorėt e meēit tė 1...
Dy binjakėt Ajeti kontratė profesionale me KF...
E shtunė, 04 maj 2013 - 13:51
Pas gati njė viti konsulte, vėllzėrit Ajeti(16)nėnshkruan pėr Bazelin dhe jo pėr Barcelonėn. Po mbushėn gati njė vit qė dy futbollistėt binjakė Albian d...
Sevdail Sherifi me nokaut e fitoi meēin kundė...
E dielė, 30 shtator 2012 - 15:28
Para pak ēastesh, pėrfundoi njė dramė e madhe e boksit nė Villars Sur Glane Fribourg tė Zvicrės, ku bashkėkombasi ynė Sevdail Sherifi, me plot meritė e rrė...
Njė ditė eksituese pėr sportdashėsit e Kosovė...
E merkurė, 23 maj 2012 - 22:52
U aprovua nga FIFA kėrkesa e FFK-sė pėr ndeshje miqėsore nė nivel tė pėrafqėsueseve shtetėrore Lajmi i shumėpritur pėr aprovimin e kėrkesės sė FFK-sė pė...
më shumë nga - Sport »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi