Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mumtaz Dhrami: Monumenti i Enverit nė Gjirokastėr peshonte 50 tonė
Publikuar më 08 mars, 2009 nė orėn 11:16 ( ) Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mumtaz Dhrami (Artist i Popullit)

Artistėt ēdo fillim tė krijimtarisė sė tyre e lidhin me vendlindjen. Kjo retrospektivė nė kohė ēdo tė sillte pėr lexuesin e “Telegraf”?

Unė kam lindur nė Gjirokastėr nė 10 nėntor 1936. Gjirokastra ėshtė qytet i ēuditshėm. Pėr tė ėshtė shkruar dhe shkruhet vazhdimisht. Kush e ka parė dhe nuk ėshtė magjepsur nga tė veēantat e bukurisė sė Gjirokastrės. E shtrirė nė shpat mali, mes grisė sė gurit dhe kaltėrsisė sė qiellit, nė mes me kalanė madhėshtore, para syve pėrcillet njė bukuri disi e veēantė. E thėnė mė thjesht Gjirokastra tė mahnit me bukurinė e saj, me romantikėn e saj, me ashpėrsinė e saj.

Pra nė kėtė qytet filloi Mumtazi tė ideojė, tė ardhmen drejt skulpturės, atė tė njė profesioni shumė tė vėshtirė, por po kaq dhe tė bukur?
Po! Nė Gjirokastėr. Punimet e para si tė thuash ishin ato me baltė. Nė Kėrcullė kishte njė baltė tė kuqe interesante. Me atė unė englendisesha, duke krijuar figura tė ēfarėdoshme, qė vinin nė imagjinatėn time fėminore. Mė vonė fillova tė bėja vizatime tė ndryshme nga tė revistave si dhe shtėpi tė ndryshme karakteristike tė Gjirokastrės sidomos atė tė Zejkatėve. Kėtė shtėpi e kam vizatuar disa herė nė fėmijėri. Bėja dhe vizatime rrugicash. Kėshtu u lidha me Shtėpinė e Pionierit, ku ishte njė Niko Nasto, amator qė bėnte afishe, pllakate tė mėdha, por qė kishte ide pėr pikturė dhe drejtonte rrethin e pikturės nė qytet. Duke zmadhuar pllakate tė ndryshme apo duke bėrė vizatime tė ndryshme dalėngadalė brenda meje u kristalizua dėshira pėr tė bėrė vizatime.

Nė ēfarė figurash konkrete morėn formė kėto piktura?
Nė malet rreth e rrotull Gjirokastrės shihja shumė imazhe figurash tė pėrēudnuara, diku re nė fluturim, diku si figura kafshėsh, bishash, diku si figura njerėzish, pra figura, gjėra tė ndryshme qė trazonin botėn time, fantazinė time.

Kush ju nxiti pėr tė konkurruar pėr pikturė?
Ishte njė moment i veēantė hyrja ime nė Lice. Ka qenė ndėrhyrja e tė afėrmit tim Zihni Sako, qė mė nxiste, pasi shihte vazhdimisht pikturat e mia. Njė ditė ai mi mori vizatimet dhe ja tregoi Abdurrahim Buzės, piktorit tonė tė nderuar. Sa i pa vizatimet piktori i madh tha qė ky djalė tė vijė nė konkurs nė Lice. Por unė nuk mund tė shkoja pasi nuk mė linte drejtori i gjimnazit (pra kisha filluar mėsimet nė gjimnaz). Por unė duke pikturuar nė rrugėt e Gjirokastrės mė pa njė ditė Bedri Spahiu (ish -ministėr i Arsimit). Ai pasi mė lavdėroi unė i qava hall duke i thėnė se nuk mė le drejtori i gjimnazit tė futem nė konkurrim nė Liceun Artistik. Ishin ndėrhyrjet e tyre qė unė tė shkoja dhe tė konkurroja nė Lice.

Cilėt kanė qenė bashkėmoshatarėt e tu qė janė dalluar pėr vizatime apo skulpturė?
Nė Lice kam qenė nė njė klasė me Zef Shoshin, Stefan Priftin, Dhimitraq
Trebickėn, Sotir Kosta etj., ndėrsa mėsues kam pasur Abdulla Cangonjin dhe Kel Kodhelin. Ata kanė qenė mėsuesit e mi nė kėtė periudhė, deri nė mbrojtjen e diplomės.

Cila kaq qenė puna juaj e diplomės?
Puna ime e diplomės nė 1956-ėn, ka qenė njė kompozim i njė prindi me njė fėmijė. Ka qenė paksa letrareske, ku njė vajzė e vogėl vjen nga shkolla me njė libėr nė dorė dhe i tregon babait qė ishte farkėtar se ēfarė ka mėsuar nė shkollė. Ishte 1 metėr e 20 cm, pra mė pak se ajo natyrale. Ishte njė kompozim i mirė. Nga viti 1956-‘57, punova nė kooperativėn e porcelanit, si modelist bashkė me Hektor Dulen, Skėnder Pukėn (njė piktor i mirė, i talentuar) nxėnės i Odise Paskalit.

Kur filloi krijimtaria juaj e vėrtetė?
Viti 1957, ishte viti qė filloi krijimtaria ime e mirėfilltė. “Vajza me shall” ishte vepra qė unė u ekspozova nė Ekspozitėn Kombėtare. Ishte si punė konkurrsi. Ishte njė ditė e veēantė pėr vetė faktin se po dilja nė njė pėrballje publike, kur dihej se aty kishte shumė piktorė dhe skulptorė tė afirmuar.

Po pas Liceut si i vazhdoi studimet Mumtazi?
Pikėrisht pas kėtij ekspozimi apo konkursi mė doli e drejta e studimit, nė Leninigrad (San Petėrbug). Vazhdova studimet nga viti 1957 deri nė vitin 1961 kur u ndėrprenė marrėdhėniet. Pas kėtij momenti unė kthehem nė atdhe. Jo vetėm unė, por tė gjithė studentėt shqiptarė qė studionin nė BS. Studimet e mėtejshme i vazhdova nė Akademinė e Arteve nė Tiranė, Institut, i cili nė atė kohė ishte sistem 3- vjeēar.
Nė atė kohė nė Institut po realizonin diplomėn Sali Shijaku, Agim Zajmi, Zef Shoshi, etj…qė kishin lėnė studimet nė BS. Nė kėtė kohė kishin mbrojtur diplomėn Shaban Hadėri, Kristaq Rama qė kishin mbaruar shkėlqyeshėm nė Leningrad dhe kishin lėnė emėr tė mirė. Ne qė ishim brezi i ri dhe brezi i fundit nė BS u munduam ta ruanim reputacionin e tyre (ata kishin shkuar nė moshė tė madhe nė shkollė).


Ndonjė detaj nga Leningradi ? Pra tashmė dhe ju do tė mbronit aty diplomėn e Institutit?
Unė kisha bėrė njė skulpturė tė Ēerēiz Topullit tė gdhendur nė dru. Akademia ishte njė shkollė e fortė, por aty kishte dhe njė muze tė pasur qė ne e vizitonim shpesh ku shihnim skulptura gjigante dhe shumė tė bukura. Aty kishte vepra tė Rodenit, vepra tė klasikėve, tė egjiptianėve, impresionistėve francezė. Ishte njė shkollė e dytė e vyer. Akademia kishte kufizimet e veta pėr vetė ideologjinė, interpretimin e natyrės dhe lirisė, pra deri diku krijimtaria ishte e cunguar. Puna e parė qė bėra ishte paksa ndryshe, pasi mėsuesja ime Kristina kishte studiuar nė Itali, pra ne ishim tė shkollės italiane. Portreti im i parė nė Leningrad nė mermer ishte i njė vajze. Ishte skulpturė e njė natyre impresioniste jo i ngurtėsuar. Ata e vlerėsuan, por ishte jashtė mėnyrės sė tyre d.m.th e ndjenė influencėn e Rodenit nė pėrpunimin e mermerit. Studentėt e akademisė ruse nuk i kishin kėto influenca. Pra principet e shkollės sė tyre ishin ndryshe, mė tė ngurta, mė tė mbyllura.
Pedagogėt ishin tė shkėlqyer. Pedagogu im Mihail Anikushin ka qenė autori i monumentit tė Pushkinit. Ai para muzeut rus nė Leningrad (San Petėrburg), kishte bėrė dhe njė ansambėl monumental pėr betejėn para Moskės, me reliev me grupe skulpturorėsh. Tashmė ai skulptor ka vdekur.

Si vazhdoi rruga juaj nė Institut?
Nė Institut pas diplomės unė u angazhova si asistent pedagog, pastaj pedagog. Diplomėn e mbrojta me njė projekt monument tė Ēerēiz Topullit dhe Mihal Gramenos. Ēerēizi me pushkė dhe Mihali me pushkė dhe me libėr, u vlerėsua nga pedagogėt e atėhershėm. Por nuk u publikua. Lartėsia ishte 2 m. Nė Institut gjeta miq tė mirė koleg si dekan Vilson Kilica, pedagog Nexhmedin Zajmi, Guri Madhi, Shaban Hadėri, etj… Mė vonė Instituti u bė 5- vjeēar. Ky institut ka nxjerrė dhe po nxjerr kuadro tė kualifikuar. Mjaft studentė janė kudo nė botė Itali, Francė, Greqi, Amerikė qė kanė gjetur veten dhe kanė dhėnė rezultate edhe nė aktivitete ndėrkombėtare.

Tashmė mbi 50 vjet krijimtari, si e ndjeni veten?
Ne atėherė merrnim pjesė nėpėr ekspozita duke u paraqitur denjėsisht dhe me shumė pėrgjegjėsi. Megjithėse kishim kufizime pėr vetė ideologjinė, ekspozitat kishin shumė kėrkesa. Kishim ambicie pasi vinim nga shkolla tė fuqishme. Tematika ishte e dhėnė, nga realizmi socialist. Por duke punuar me cilėsi ne me to pėrfitonim leje krijimtarie apo studio nga shteti. Pra duhet ta justifikonim punėn dhe kėrkesat pėrpara komisionit tė ekspozitave. Pra ekspozitat tė jepnin shansin dhe t’i duhej tė jepje maksimumin duke ruajtur normat e realizmit socialist. Nė kėto ekspozita kam marrė pjesė me portretin e Ēerēiz Topullit. Nė 1962 kam punuar bashkė me Kristaq Ramėn monumentin e Kristoforidhit. Ėshtė e para punė, qė ishte nė grup. Nė 50 vjet janė me dhjetėra skulptura, monumente, relieve. Nuk i kam numėruar.

box

Puna e skulptorėve nė grup
U bėnė konkurse pėr “Monumentin e Pavarėsisė”. U paraqitėn shumė variante. Ne qė ishim tė njė shkolle, Kristaq Rama, Shabah Hadėri dhe unė fituam konkursin, pėr tė realizuar monumentin. U dhanė shumė ide dhe projekte, por Byroja politike pranoi kėtė tonėn. Po kėshtu nė monumentin “Nėnė Shqipėri” kemi qenė njė grup realizues. Ishte punė e madhe. Edhe kjo nė grup, ku paralelisht, nė vitin 1972, realizuam monumentin “Nėnė Shqipėri”. Pra dy nga monumentet mė tė rėndėsishme ne i realizuam nė grup. Ne qė bėmė “Monumentin e Pavarėsisė”, bėmė dhe “Nėnė Shqipėri”. Pastaj me skulptorin Hektor Dule, Kristaq Rama, Shaban Hadėri (dhe unė) kemi realizuar relievin qė ėshtė vendosur nė fasadėn e Kryeministrisė. Relievi zgjati njė vit e gjysmė punė dhe ėshtė punuar nė beton si dhe monumentin nė qafėn e Koēiut (Vlorė) kushtuar luftės sė vitit 1920.

box
“Obelisku i arsimit”
Sė bashku me Stefan Papamihalin dhe Ksenofon Kostaqin (dy skulptorė tė talentuar) kemi realizuar “obeliskun e arsimit” tė Gjirokastrės. Obelisku ėshtė 7 metėr i lartė i ndėrtuar me gurė me 100 e ca blloqe guri qė janė marrė nė Progonat. Njė gurė i rrallė. Nė fillim e bėmė nė allēi. Pėr obeliskun ėshtė punuar dy vjet dhe sot ai ruhet pasi nuk ka ngjyrime politike. Pasqyrė e arsimit shqiptar.

Monumenti i Enver Hoxhės nė Gjirokastėr
Po ėshtė njė nga punimet mė tė vėshtira dhe mė me pėrgjegjėsi. Nuk mund tė luhej me figurėn e Enverit. Pėr tė realizuar kėtė monument u bė konkurs. Morėn pjesė shumė skulptorė. Ndoshta imi pati mė fat dhe u cilėsua mė i miri. Ai ishte njė punim qė mė ka kushtuar kohė dhe punė dhe lodhje tė madhe. Ishte njė punė e stėrmundimshme. Ky monument u realizua nė mermer. Pastaj gjatė punės mora dhe ndihmės. Mermeri i monumentit ishte i veēantė, special. Atė e morėm nga Italia. Ishin 5 blloqe mermeri qė nė fillim peshonin 80 ton. Ndėrsa gjatė punės, heqjet e tepėrta, bėnė qė monumenti tė peshonte 50 ton. Pėr sigurimin e monumentit u punua akoma e mė pėrgjegjėsi. E lidhėm me shufra ēeliku, qė blloqet tė rrinin si njė trup. Pas rėnies sė sistemit komunist, monumentit ju thye hunda, veshėt, pra nuk shihej mė, thuajse u copėtua. Nuk dihet nėse ekziston pjesa tjetėr. Vepra ngelet vepėr. Ajo mund tė hiqet, por jo tė pėrēudnohet. Ajo ėshtė pjesė e historisė sė njė kombi.

Nė Drilon kur punoja pėr monumentin e “Muzeut Kombėtar”
Kur po punoja pėr monumentin e tij nė “Muzeun Kombėtar” njė ditė i thashė: “Shoku Enver populli mė thotė qė na e bėj komandantin tė bukur. Pra tė duan sa mė tė bukur si nė moshė tė re. Ai m’u pėrgjigj. Ēdo moshė ka bukurinė e vet mė tha. Di frėngjisht mė tha. Di pak i thashė. Dhe mė recitoi njė poezi qė kishte bėrė njė vajzė e re pėr Viktor Hygonė. Hygoi ishte i moshuar dhe ajo e kishte bėrė tė ri. Unė nuk dua tė mė bėsh si Mao Ce Duni hiq njė rrudhė andej - kėndej. Do mė bėsh si tollumbace. Ti bė realitetin. Ēdo moshė ka bukurinė e vet. Figura skulpturė 4 metėr nė bronz ishte brenda tek hyrja pėrballė flamurit kombėtar i gdhendur nė beton. Por e thyen atė ėshtė koka vetėm nė galeri.
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 25 vizitorë
Lexuar: 3,290 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Lexim i veprave tė Prof. Ahmet Qeriqit
E premtė, 30 shtator 2016 - 10:54
LIRIA, PERĖNDESHA E FITOREVE Jeta dhe vepra e shkrimtarit dhe atdhetarit, prof. Ahmet Qeriqit, ėshtė shembull mė i veēantė i luftėtarit tė lirisė, i r...
Ta ngrisim hasanizmin nė piedestalin mė tė la...
E hėnė, 20 qershor 2016 - 00:29
(Intervistė e gazetarit Qazim Doda, pronar i TV amerikan ALBANIAN-Vision ne New York SHBA me Mehmet Prishtinėn, realizuar nė TV ILIRIA nė Viti, transmetuar...
Ta ngrisim hasanizmin nė piedestalin mė tė la...
E shtunė, 18 qershor 2016 - 02:48
(Intervistė e gazetarit Qazim Doda, pronar i TV amerikan ALBANIAN-Vision ne New York SHBA me Mehmet Prishtinėn, realizuar nė TV ILIRIA nė Viti, transmetua...
NDĖSHKIMI I KRIMEVE TĖ LUFTĖS DHE STABILITETI...
E dielė, 12 qershor 2016 - 01:54
Intervistė me Fetnete Ramosajn, bashkėpunėtore profesionale nė Institutin pėr Hulumtimin e Krimeve tė Luftės (IHKL) e botuar nė uebfaqen bullgare www.obsht...
Rexhep Qosja: Mėnyra si u zgjodh Presidenti, ...
E martė, 08 mars 2016 - 14:01
Akademiku Rexhep Qosja, nė kėtė intervistė pėr Rudina Xhungėn, tregon njė panoramė dėshpėruese tė situatės politike dhe ligjore nė Kosovė. Ai shpjegon se ė...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi