Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mbesa e Liri Berishės, Elvana Hana blen shtėpi 1.2 miliardė lekė
Publikuar më 17 gusht, 2009 nė orėn 13:00 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Drejtoresha e Pėrgjithshme e Institutit tė Sigurimeve dhe Kujdesit Shėndetėsor, Elvana Hana, njėkohėsisht mbesa e bashkėshortes sė Kryeministrit Sali Berisha, ka deklaruar njė pasuri tė bollshme edhe pėr vitin 2008.
Nė formularin e depozituar nė Inspektoratin e Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, ajo ka shėnuar edhe blerjen e njė apartamenti me vlerėn totale prej 947 200 eurosh. E konvertuar mbi mesataren e kursit tė kėmbimit valutor, vlera nė lekė shkon rreth 1.2 miliardė. Deklarata ėshtė depozituar nė institucionin pėrkatės mė datėn 31 mars 2009. Nė faqen e ndryshimeve tė interesave private, pasurive tė paluajtshme dhe tė luajtshme, Hana ka deklaruar shtesė nė depozitė nė bankėn "Credins" me burim pagėn e saj, nė vlerėn 691 616 lekė. Gjithashtu ėshtė deklaruar edhe njė pakėsim nė llogarinė e pagės nė bankėn "Credins" nė shumėn 25 195 lekė. Nė faqen e tė ardhurave nga paga si drejtore e pėrgjithshme e ISKSH-sė, pėr vitin 2008 janė deklaruar 1 473 973 lekė. Tė ardhurat si anėtare e Kėshillit Administrativ tė ISKSH-sė, pėr vitin 2008 janė nė shumėn 150 464 lekė, ndėrsa tė ardhurat si anėtare e bordit tė ISSH-sė pėr vitin 2008 janė nė vlerėn 61 462 lekė. Tė ardhurat nga paga e bashkėshortit tė saj si zėvendėsdrejtor i pėrgjithshėm nė bankėn "Credins" pėr vitin 2008 janė 15 903 369 lekė. Tė ardhurat nė dividenti nė "Sicred" sh.a. janė deklaruar nė shumėn 913 341 lekė. Nė fletėn e detyrimeve financiare ndaj personave juridikė dhe fizikė ėshtė deklaruar shuma prej 3 023 dollarė shlyerje e njė kredie pėr blerje makine. Shuma totale ishte 10 000 dollarė dhe ishte marrė pėr njė afat 3-vjeēar. Me kaq tė dhėna mbarojnė faqet e plotėsuara nga Elvana Hana dhe fillojnė deklarimet e bashkėshortit tė saj, brenda tė njėjtės deklaratė pasurie. Maltin Korkuti ka deklaruar nė fletėn e pasurive tė paluajtshme dhe tė luajtshme disa tė ardhura pėr vitin 2008. Konkretisht ai deklaron tė ardhura nga shitja e truallit me ndėrtesė tė deklaruar mė parė. Vlera e shitjes 3 075 000 euro, ndėrsa pjesa qė i takon atij ėshtė nė masėn 25%. Tė ardhurat neto pas taksave janė nė shumėn 745 750 euro, nga tė cilat janė arkėtuar 300 000 euro nė vitin 2007 dhe 445 750 euro gjatė vitit 2008. Mė tej, ai deklaron se ka blerė njė apartament nė Tiranė, nė rrugėn "Abdi Kazani" me sipėrfaqe 411 metra katrorė dhe garazh 43 metra katrorė, i paregjistruar nė hipotekė. Pagesa ėshtė me kėste, ndėrsa vlera totale e blerjes ėshtė deklaruar 947 200 euro. Bashkėshorti i Elvana Hanės thotė se nuk e ka filluar ende pagesėn e kėtyre kėsteve tė blerjes sė apartamentit. Familja e Hanės ka pėrftuar tė ardhura nga shitja e njė apartamenti nė rrugėn "Abdi Kazani" me sipėrfaqe 79 metra katrorė, i paregjistruar nė hipotekė. Shuma e pėrftuar, sipas asaj ēka deklarohet nė formularin e deklarimit tė pasurisė sė depozituar nė ILDKP, ėshtė 108 600 euro. Korkuti thotė se me kontratė dhurimi datė 15.12.2008, me kusht nėse realizohet kthimi i pronave, pėrfiton 1/9 pjesė tė sipėrfaqes sė tokės 64.51 hektarė dhe 1/9 pjesė tė kompensimit pėr 10.99 hektarė tokė e kullota nė Ksamil. Korkuti ka deklaruar shtesė aksionesh nė "Sicred" sh.a. nė shumėn 5 666 075 lekė, nga tė cilat: 201 652 lekė nga kapitalizimi i fitimit i vitit 2006 dhe 5 464 423 lekė cash me burim nga paga. Nė deklaratėn e pasurisė, bashkėshorti i Elvana Hanės thotė se ka edhe njė shtesė aksionesh te banka "Credins" nė shumėn 10 753 549 lekė, nga ato qė vijnė prej kapitalizimit tė fitimit tė vitit 2007 dhe 282 486 dollarė shtesė nė cash. Gjithashtu janė deklaruar shtesė aksionesh te "Credins" sh.a. me burim kapitalizimin e fitimit pėr vitin 2007, nė vlerėn 1 535 035 lekė. Bashkėshorti i Elvana Hanės ka deklaruar edhe pakėsim nė llogaritė rrjedhėse nė bankėn "Credins" me 233 320 lekė. Sakaq, gjendja cash e krijuar nė vitin 2008 nga tė ardhurat vjetore shkon nė shumėn 12 000 euro. Nė kapitullin e detyrimeve financiare ndaj personave juridikė dhe fizikė, bashkėshorti i Elvana Hanės ka shėnuar 75 000 euro tė shpenzuara pėr shlyerje kredie tė marrė pėr blerje pasurie tė paluajtshme. Sakaq, ai ka deklaruar edhe shumėn 18 418 euro si shlyerje kredie tė marrė pėr blerje makine, me vlerė totale prej 44 000 euro dhe pėr njė afat 3-vjeēar. Korkuti ka shlyer edhe 85 582 euro nga njė kredi e marrė pėr blerje apartamenti. Kredia ka pasur si vlerė totale shumėn 90 000 euro. Korkuti ka shėnuar edhe shumėn 157 500 euro si shlyerje huaje personale nga person fizik me afat fillestar njė vit dhe me interes 5%, marrė nė vitin 2007. Korkuti thotė se ka paguar 14 156 euro pėr tė shlyer kredinė e marrė pėr blerjen e njė vile teksa i kanė mbetur edhe 85 920 euro pėr tė shlyer nga kjo kredi. Ai ka si detyrim tė pashlyer ende shumėn prej 947 200 euro tė apartamentit tė blerė nė Tiranė. Bashkėshorti i Elvana Hanės mbyll deklarimin e pasurisė me shumėn 8600 euro si detyrim i shlyer pėr blerje apartamenti ndaj njė personi fizik.

Gazeta SHQIP

Pasuria pėr vitin 2008

Elvana Hana
- shtesė nė depozitė nė shumėn 691 616 lekė me burim nga paga
- pakėsim nė llogarinė e pagės nė shumėn 25 195 lekė
- tė ardhura nga paga nė shumėn 1 473 973 lekė pėr njė vit
- tė ardhura si anėtare e Kėshillit Administrativ tė ISKSH-sė nė shumėn 150 464 lekė
- tė ardhura si anėtare e bordit tė ISSH-sė nė shumėn 61 462 lekė
- tė ardhura nga paga e bashkėshortit si zv/drejtor i "Credins" nė shumėn 15 903 369 lekė
- tė ardhura nga dividenti i "Sicred" sh.a. nė shumėn 913 341 lekė
- 3 023 dollarė pagesė, shlyerje kredie pėr blerje makine

Bashkėshorti i Hanės
- tė ardhura nga shitja e truallit me ndėrtesė tė deklaruar mė parė, shuma prej 445 750 euro pėr vitin 2008
- blerje apartamenti, sipėrfaqja 411 metra katrorė dhe garazh 43 metra katrorė me shumėn 947 200 euro. Pagesa me kėste ende e pabėrė
- tė ardhura nga shitja e njė apartamenti, 79 metra katrorė, shuma 108 600 euro
- me kontratė dhurimi, nėse realizohet kthimi i pronave, pėrfiton 1/9 e 64.51 hektarė dhe 1/9 pjesė e kompensimit pėr 10.99 hektarė tokė e kullota nė Ksamil
- shtesė aksionesh nė "Sicred" sh.a. nė shumėn 5 666 075 lekė
- shtesė aksionesh te Banka "Credins" nė shumėn 10 753 549 lekė dhe 282 486 dollarė shtesė nė cash
- shtesė aksionesh te "Credins" sh.a. nė shumėn 1 535 035 lekė
- pakėsim llogarie rrjedhėse nė shumėn 233 320 lekė
- gjendje cash e krijuar nga tė ardhurat vjetore, shuma 12 000 euro
- shlyer 75 000 euro pėr njė kredi tė marrė pėr blerje pasurie tė paluajtshme
- paguar 18 418 euro pėr njė kredi tė marrė pėr blerje makine
- paguar shuma 85 582 euro pėr shlyerjen e njė kredie tė marrė pėr blerjen e njė apartamenti
- shlyer 157 500 euro si hua personale nga person fizik me afat njė vit
- paguar shuma 14 156 euro pėr shlyerje kredie tė marrė pėr blerje vile
- detyrim i pashlyer ende shuma prej 947 200 euro pėr blerjen e shtėpisė nė Tiranė
- paguar 8600 euro si detyrim ndaj njė personi fizik, pėr blerje apartamenti
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 23 vizitorë
Lexuar: 3,907 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
ULQINI, NJĖ HISTORI E VJETĖR ILIRE
E martė, 18 tetor 2016 - 15:22
Tė prekėsh Ulqinin Nė ēdo udhėtim tė pėrshkruar ėshtė bėrė zakon tė prekim copėza pėrjetimesh tė gjalla pėr natyrėn,...
Bashkia e Re Maliq, shembull edhe pėr bashkit...
E hėnė, 10 tetor 2016 - 00:32
Ndarja e re teritoriale adminstrative nė Shqipėri, e cila ka pak muaj qė ka hyrė nė vitin e dytė tė saj, dhe si rezultat i kėsaj ndarjeje, ka sjellė ndrys...
Lejlekėt, nuk sjellin “bebe” nė Serbi!
E enjtė, 06 tetor 2016 - 13:26
Shteti i Serbisė, po pėrballet, seriozisht, me njė fenomen shqetėsues tė plakjes sė popullsisė. “Murtaja e bardhė”, ka prekur substancėn kombėtare, tė kėti...
Pėrballja e Familjes Kapiti me politikėn anti...
E shtunė, 01 tetor 2016 - 20:40
Unė Ilir Malindi me profesionin e avokatit, shkrimtarit dhe tė historianit, autor i librave, “KOSOVA ėshtė imja”, si dhe tė librave “ Lufta ime” e tė 52 V...
SHOQATA DEMOKRATIKE “ĒAMĖRIA “ HOLLANDĖ
E merkurė, 14 shtator 2016 - 16:03
RIBASHKIMI I ĒAMĖRISĖ SHQIPĖRISĖ ĖSHTĖ VULLNET I PANDALSHĖM I POPULLIT SHQIPTAR E vėrteta ėshtė arrė e fortė s“thyhet me asgjė, as me vrasje gjenocidis...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi