Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Rrahman Bahtirit - Nė dy vjetorin e vdekjes fizike
Publikuar më 29 prill, 2012 nė orėn 21:40 ( ) Sejdi Veseli | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
LUFTĖTARĖT E LIRISĖ – DO TĖ JETOJNĖ PĖRJETĖSISHT NĖ KUJTESEN E POPULLIT!

Pėr tė pėrkujtuar shokun e idealit nuk ėshtė punė e lehtė, sepse kėrkohet njė pėrgjegjėsi dhe njė rifreskim i kujtimeve tė krenarisė dhe tė dhembjes.
Nė kėtė shkrim pėrkujtues, nė dyvjetorin e vdekjes fizike tė veprimtarit tė pėrkushtuar, i cili la vepra gjatė rrugėtimit tė popullit tonė drejt pėrmbushjes sė aspiratave tė tij legjitime, pėr ēlirim dhe ribashkim tė trojeve tė tij nė njė shtet tė vetėm shqiptar, pashmangshėm u detyrova t’i thėrrasė nė ndihmė kujtimet, i bindur se vetėm ato do tė mė ndihmojnė ta pėrshkruaj drejt, ashtu siē edhe e njoha veteranin e ēėshtjes kombėtare, Rrahman Hajrush Bahtirin-Shpendin.

Rrahman Bahtiri 06 mars 1954 - 30 prill 2010
Rrahmani u lind nė fshatin Brainė tė Gallabit, me 06 mars 1954, nė njė familje skamnore, ashtu siē ishte shumica e bashkėvendėseve tė saj, por tė pasur me traditė patriotike dhe liridashėse, tė trashėguar brez pas brezi. Familje kjo, dera e tė cilės mirėpriste e pėrcillte njerėz tė besės e tė nderit.
Rrahmani, qysh nė moshėn e mitur pėrjetoi shijen e hidhur tė shpėrnguljes nga vendlindja. I ati i tij Bacė Hajrushi, nė kėrkim tė kushteve elementare pėr ekzistencė, detyrohet tė shpėrngulė familjen nė Prishtinė.
Nė Prishtinė, Rrahmani e kreu shkollėn tetėvjeēare. Por, skamja e detyron qysh nė kėtė moshė, tė mendojė si njė i rritur dhe si rrjedhojė e kėsaj, pėrkundėr dėshirės vendos tė heq dorė nga planet e tij pėr t’u regjistruar nė shkollen ekonomike. Thjeshtė nga ėndrra qė njė ditė tė bėhej ekspert i ekonomisė.
I vendosur qė tė ndihmojė pėr tu shkolluar vėllezėrit dhe motrat e tij, vendos tė regjistrohet nė shkollėn, siē quhej atėherė “ tė nxėnėsve nė ekonomi”, pas tė cilės e kishte tė garantuar punėsimin.
Kėshtu dhe ndodhi.
Pasi e kryen kėtė shkollė punėsohet si mjeshtėr latimi nė ndėrtimet e larta nė Kombinatin Ndėrtimor “Ramiz Sadiku”, nė Prishtinė.
Ai nuk ndalet me kaq.
Pa humbur kohė fillon pėrgatitjet pėr tė vazhduar shkollimin e lartė dhe nė kuadėr tė kėtyre pėrgatitjeve, nė afatin e paraparė pa shkėputje nga puna kryen shkollėn e mesme ekonomike. Por, nė kohėn kur ishte nė vlugun e pėrgatitjeve pėr t’u regjistruar nė fakultetin ekonomik, plasin demonstratat e Pranverės ’81, nė tė cilat merr pjesė aktive si pjesėtarė i organizuar i Frontit Nacional Ēlirimtar.
Pas kėtyre demonstratave, si pėr Rrahmanin, ashtu edhe pėr shumė shokė tė tjerė filloi njė epokė e re, e cila karakterizohej:
- me pėrpjekje dhe pėrkushtim pėr masivizimin e subjekteve tė organizuara patriotike; -me veprimtari tė intensitetit mė tė lartė;
-me sfida tė pėrditshme dhe rreziqe serioze.
Me 27 janar 1984 pason arrestimi nga “SDB” e pushtuesve serbo-sllav edhe i Rrahmanit, ashtu sikur edhe i shumė shqiptarėve tjerė, dhe mė vonė edhe dėnimi prej 13 vitesh tė burgut tė rėndė.
Duhet theksuar se qysh nga momenti i arrestimit e deri nė pėrfundimin e dėnimit, Rrahmani mbajti qėndrim burrėror, edhe atėherė kur mėsoi lajmin e rėndė pėr rėnien e vėllait mė tė vogėl nė moshė, nxėnėsit tė tij, Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri-Besniku.
Edhe gjatė kohės tė cilėn e kaloi gjatė internimit prapa grilave tė kazamatit serbo-ēetnik, tė quajtur “Zabella” nė Pozharevac – nė Serbi, Rrahmani pėr as edhe njė ēast nuk do ta ndėrpresė aktivitetin e tij prej luftėtarit tė lirisė. Nė kėtė kazmat Ai takon shumė tė internuar politik shqiptar dhe nė bashkėpunim me ta pasuron njohuritė e tij, sidomos ato teorike nė lėmin e veprimtarisė ēlirimtare.
Pas daljes nga burgu, nėn pėrkujdesjen e doktor Avdush Bajgorės dhe doktor Ramė Miftarit, detyrohet t’i nėnshtrohet njė kure shėruese nė lokalet e shtėpisė sė tij pėrdhese pėr veshkat e tij tė dėmtuara rėnd gjatė procesit hetimor.
Rrahmani , po ashtu sikur edhe shumė shokė tė tij, e kishte tė pamundur qė tė shfrytėzojė ndihmėn mjekėsore ne spitale, pasi qė ato ishin venė nėn masa tė dhunshme nga thundra fashiste e pushuesit serbo-ēetnik.
Ende pa u shėruar plotėsisht, Rrahmani fillon punėn pėr organizimin e njėsiteve nė terren dhe pėrgatitjen ushtarake tė tyre nė frymėn e Artit tė luftės guerile-partizane.
Rrahmani, ishte njeri modest, shumė i sinqertė , shumė praktik dhe shumė i vendosur. Kjo bėri qė respekti i njerėzve ndaj ti tė rritej pėrditė e mė tepėr!
I tillė ishte Rrahmani!
Pėr te jeta pa aktivitete patriotike nuk kishte kuptim, ndėrsa ideali kulmor i tij ishte, t’i shėrbej me besnikėri, nė vazhdimėsi dhe deri nė fund ribashkimit tė Shqipėrisė, tė cilėn e deshi aq shumė.
Vetė fakti se ndėrron jetė nė njė spital vendor, nė mungesė tė shumicės nga barėrat esenciale, ashtu siē vdesin tė gjithė ata qė interesat e popullit dhe tė at’memėdheut i kanė vėnė para atyre meskine, e qė pėr pasojė nuk kanė mjete pėr tė kėrkuar shėrim nėpėr qendrat me shėndetėsi mė tė avancuar ėshtė dėshmia mė e qėndrueshme, se edhe Rrahmani nuk u mashtrua nga lakmia pėr pasuri, si disa tė mjerė tė cilėt tė verbuar pas lakmisė, po hahen e grihen ndėrmjet veti, sikur ujqit kur bien nė mish, pa u mėrzitur fare, se me kėto veprime tė turpshme po minojnė themelet e ribashkimit tė trojeve tona, pėr ēka u vuajt aq shumė dhe e u derdhen lumenj lotėsh dhe tė gjakut.
Vepra e Rrahmanit ishte puna vetėmohuese dhe nė vazhdimėsi e njė patrioti tė bindur, se ēlirimi dhe ribashkimi kombėtar mund tė bėhet realitet, vetėm me luftė tė armatosur ēlirimtare tė popullit tė pėrbashkuar pėrreth Flamurit Kombėtar, me shumė sakrifica dhe dhembje tė mėdha.
Vepra e Rrahmanit, ishte heroizmi i njė atėmemėdhetari tė devotshėm, i cili me vetėdije hoqi dorė nga tė gjitha gėzimet e moshės, pėr t'iu rrekur njė pune tė vėshtirė dhe me plotė rreziqe, siē ishte lufta pėr ēlirimin e pjesėve tė robėruara tė Atėmemėdheut, dhe ribashkimin e tyre nė njė shtet tė vetėm, nė tė cilin do jetonin me dinjitet tė pa nėpėrkėmbur, jo vetėm bashkėkombėsit e tij, por edhe pakicat minoritare.
Vepra vetėmohuese e Rrahmanit dhe virtytet e tij tė larta njerėzore e kombėtare, mbetėn shembull konkret pėr edukimin patriotik tė gjeneratave tė sotme dhe atyre qė do tė vijnė.
Ishin kėto, fjalėt qė mė diktoi mendja ime e pėrmalluar, tė cilave u pėrpoqa t’u gjejė vend nė kėtė shkrim pėrkujtues, nė kėtė pėrvjetor tė vdekjes fizike tė bashkėveprimtarit , me tė cilin u pėrpoqėm pėr dekada, bashkė me shumė shokė tė tjerė, aq sa ditėm dhe me pėrkushtim, qė tė japim hisen tonė tė kontributit pėr ēlirimin dhe ribashkimin pėrfundimtar tė Shqipėrisė!
Lavdi jetės dhe veprės sė Rrahman Hajrush Bahtirit-Shpendit!
Lavdi jetės dhe veprės sė dėshmorėve tė lirisė!
Lavdi e pėrjetshme Ushtrisė Ēlirimtare te trojeve tona!
Luftėtarėt e Lirisė – do tė jetojnė pėrjetėsisht nė kujtesėn e popullit!


Prishtinė, me 30 prill 2012


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sejdi Veseli
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 943 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi