Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Nuk u kuptua arroganca diplomatike
Publikuar më 08 nėntor, 2014 nė orėn 18:34 ( ) Afrim Morina | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
“Tė kėqijat mos i lėvdo, se bėhesh mik me to”
Sami Frashėri

Intervista e Ambasadores sė SHBA-sė dje i qiti shumė gjėra nė shesh, sa ndoshta qytetarėt nuk do tė kishin pasur mundėsi t’i kuptojnė.
Nė katėr kanale televizive u mundova tė kapi thelbin e “analistėve” rreth kėsaj interviste dhe sheshit doli se tė gjithė, pa pardon, nuk ishin nė gjendje pėr ta zbėrthyer atė qė e tha, sepse vet ishin ata qė kishin orientuar liderthit politik tė merrnin kahen e drejtimit tė gondolave, pėr tė depėrtuar nėn Urėn e Psherėtimave. Po tė njėjtit njerėz, qė pėr pesė muaj, nuk na lenin rehat me “zbėrthimet” politike dhe mburreshin se po e drejtonin drejtė rrjedhės sė lumit gondolėn me rrema, pėr tė kaluar nga porta nė portė dhe dėrguar mesazhin, qė mė nė fund edhe u doli tragjik. Tragjike sepse kishin investuar mund e “dituri” pėr tė yshtur akėcilin pėr thirrje tė luftės qytetare.

Kėta oborrtar, madje, edhe shkuan aq larg, sa hamendshin se e ka thėnė me apo pa vetėdije Ambasadorja mendimin filozofik popullor? Kėta oborrtar mundoheshin Ambasadoren ta vėnin nė lojė, se ajo nuk e kupton filozofinė popullore tonėn dhe se nuk ishte me vend mendimi pėrmbyllės nė gjuhėn shqipe!
Ambasadorja edhe pėrmendi kategoritė e keqbėrėsve, tė cilėn e gjeti te secili subjekt e liderth politik. Pėrmendi korrupsionin, dosjet dhe haraēin. Nuk la pa e pėrmendur edhe mbėshtetėsit ordiner tė dy kategorive: dosjeve dhe haraēit. Tragjikja mė e madhe ėshtė se fjala haraē u fshi nga lajmet e mė vonshme dhe nga “analistėt”, pėr tė nxjerr pėrmes oxhakut AAK-nė. Kjo tė dėrgon edhe nė njė sinjal mė kobzezė, i cili edhe doli zyrtarisht, se pėrveē PDK-sė, tė tjerat e kanė nė dorė propagandėn, do tė thotė armėn mė tė fortė nė shtrirjen e mendimit politik tek qytetari.
Mirėpo, Ambasadorja e kishte kuptuar lajthitjen e drejtuesve tė gondolave dhe doli, siē do tė dilte ēdo intelektual i ndershėm, e parimor, tė cilėt nuk kanė munguar kėto pesė muaj dhe tė qonin mesazh te qytetarėt, se si bėrėsi edhe mbėshtetėsi ndajnė pėrgjegjėsinė. Pėr kėtė mė sė miri na mėson mendimi i mendimtarit Sami Frashėri, i cili thotė: “Tė kėqijat mos i lėvdo, se bėhesh mik me to”.

Ambasadorja ua pėrkujtoi edhe protestat. E kam thėnė edhe herėve tė tjera, se protestat nuk do tė jenė ato me tė cilat ėshtė mėsuar Vetėvendosja t’i organizojė. Kėtu do tė kenė edhe kundėrpėrgjigje qytetare, e mė pak institucionale dhe besojė se shqiptarėt nuk kanė krijuar komoditet pėr luftė qytetare. Edhe unė jam pėr ndėrrim tė strukturės politike nė territoret shqiptare dhe pėr kėtė e dinė tė gjithė, se mendimet i kam bėrė publike, pėr tė ardhur nė shprehje tė merituarit, prandaj edhe iu kam drejtuar dy herė me letra publike, para tri vjetėsh, veteranėve tė rezistencės kombėtare. Mendojė se kjo kategori ka edhe krediblitetin e marrjes sė situatės nė dorė, pėr tė qenė edhe njė herė parzmore e atdheut, i cili ėshtė tepėr nė rrezik. Rreziku i saj nuk hiqet me njerėz pakurrizor, e tė pa moralshėm, se morali i tyre ėshtė vetėm paraja dhe pozita nė hierarki shtetėrore.
Blloku duke menduar se do tė ndodhte me Republikėn ajo qė ndodhi me Prishtinė, i shtrinė dorėn e besės njėri tjetrit, pa shikuar ndarėsit dhe prapėsitė, pa shikuar oponentėt dhe mendimin “pėrparimtarė” pėr njė tė ardhme kombėtare, pa shikuar bėmat dhe fliqėsitė e bėra nė ēdo hap tė jetės dhe pėr mė tepėr se dy apo mė shumė dhjetėvjetėsha, me njė moto, vetėm unė. Por, harruan se pėr ngrėnie nuk ėshtė e njėjtė lėkura e buallit me lėkurėn e pulės, pra nuk ishte sikur marrja e pushtetit tė Prishtinės me atė tė Republikės, sepse rregullat e lojės ndryshojnė.
“Analistėt” sugjeronin, madje edhe nė njė formė i bėnin presion Presidentes, se ajo nuk ka mandat tė shpalli zgjedhjet e jashtėzakonshme dhe pėr kėtė murrėn guximin nga intervista e Ambasadores, e cila sikur u bėri thirrje pėr tė mos shkuar nė zgjedhje tė jashtėzakonshme, por tė gjejnė njė gjuhė tė pėrbashkėt nė tavolinė. Shkuarja deri te tavolina ka njė barrikadė tė madhe, tė cilin vėshtirė e kanė ta shembin, sepse dy aktorėt: Isa dhe Ramushin, njėri duhet tė ta mund tjetrin, pėr tė shembur barrikadėn, sepse qė tė dy nuk mundėn tė ulėn nė tavolinė, se nuk ka mė shumė se njė karrige pėr pozitėn e Kryeministrit.
Prandaj, e vetmja zgjidhje ka mbetur tė organizohen zgjedhjet e jashtėzakonshme dhe shumė punė e vogėl ėshtė, se do tė dalin tė gjitha subjektet politike nė zgjedhje apo jo.
Ambasadorja nuk e kishte fjalėn vetėm pėr liderthit politik, por edhe bėrsitė e politikės, e nė radhė tė parė pėr “analistėt oborrtar” pararendės tė veprimit politik, sepse pėrmes tyre bėhen edhe matja e pulsit politike te qytetari dhe forcės sė medies, qė kėta e shtrijnė nė opinion.
Kjo kategori, madje, edhe nuk e njeh arrogancėn diplomatike, qė pėr botėn e qytetėruar ėshtė mjaftė e fuqishme dhe nė mmente tė caktuara e pėrdorin burrėshtetas e le mė njė aambasador. Ambasadorja me kėtė lloj diplomacie dha pėr tė kuptuar, se Amerika mė e interesuar ėshtė pėr tė ruajtur investimin e vet, politik, ushtarak e financiar dhe me shprehjen “e keni dhi krejt”, mendim i njohur edhe nė filozofinė popullore tonėn, ėshtė shprehje kur nuk pėrfill asgjė tė mirė qė tė ėshtė bėrė. Kjo kishte edhe mesazhin tjetėr, se nė fund tė fundit, ata janė pėr mbrojtje tė investimeve, e jo pėr figura politike, siē filloi tė pėrflitej, se kėtė apo atė e mbėshtet ky apo ai shtet dhe kėtė apo atė nuk e mbėshtet ky apo ai shtet. Pėr herė tė parė u dėrgua njė mesazh bukur i qartė dhe i fuqishėm, e jo siē doli, se nuk ėshtė dhėnė nga Ambasada, se ne jemi pėr rrugėtim tė pėrbashkėt, por me politik parimore, me njerėz parimor, me qėndrime parimore dhe me politik parimore dhe jo me eskivime e folklorizėm politik.
Ky ėshtė edhe njė mesazh i fortė politik pėr liderthit, se nėse donė pėr tė bėrė politik, nėse donė pėr tė qenė lider, nėse donė pėr tė siguruar ardhmėri politike pėr vetėn dhe kombin, duhet t’i shmangėn bėrjes sė politikės nėpėr kuluare, t’i shmangėn mbėshtetjes sė pseudoanalistėve, pseudodemokratėve, pseudokombėtarėve, por tė dėgjojnė zėrin e atdheut qė buron nga thellėsia e tokės, nga thellėsia historike, nga rrėketė e gjakut, nga...

Prishtinė, 07. 11. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 50 vizitorë
Lexuar: 684 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi