Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Problemi duhet adresuar nė Qeveri
Publikuar më 21 janar, 2015 nė orėn 05:55 ( ) Afrim Morina | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ky vit filloi me furtunė nė shumė segmente tė jetės. Tamam ėshtė krijuar njė opozitė e fortė (deklarative) pėr tė zgjidhur problemet qė e mundojnė Kosovėn, gjatė gjithė viteve tė paslufte, madje edhe ato tė grumbulluara para lufte, tė cilat si paketė erdhėn nė kėtė vit.

Qytetari ėshtė nė ankth tė kėtyre problemeve, duke mos ditur se cila do tė ketė pėrparėsi nė zgjidhje nga qeveritarėt, duke u nisur nga kėrkesat e opozitės. Do tė fillojnė me jetiken qytetare, pagat apo me jetiken kombėtare qeverinė. Dikush pėrcaktohet me njėrin e dikush me tjetrin problemė. Kjo ndodh mu pėr arsye se politika, qoftė opozitė apo pozitė, nuk e orienton problemin si duhet, por e para po mundohet tė shfrytėzojė gjendjen sociale, ndėrsa e dyta mbrohet nė kėtė planė, e qė tė dyja e harrojnė atė kombėtare, ose shtetėrore, siē jemi mėsuar ta cilėsojmė.
Ky Janar, qė edhe na pėrkujton tė rėnėt nė altarin e lirisė, si muajin i flakadanėve, duhet tė na shėrbej pėr tė ndezur flakadanėt dhe tė gjejmė me dritėn e tyre problemet, pėr tė vėnė shėnjestrėn, se ku dhe si duhet orientuar pėr zgjidhjen e kėtyre. Duke u nisur nga momenti aktual, po veēojmė disa prej tyre.

Kėrkesat sindikale

Zhurmė e madhe u bė rreth kėrkesave tė sindikalistėve. Shumė herė e kam thėnė, po e pėrsėrisė, nuk kemi veprim sindikal, sepse kreu i saj ka koketuar me Qeverinė dhe pėr kėtė Qeveria e bėnė veshin tė shurdhėr, duke e ditur se mundėt t’i amortizojė kėto kėrkesa. Ajo (Qeveria) e di se sindikalistėt nuk po dinė ēfarė tė kėrkojnė dhe kėrkesat e tyre i injoron. Sindikalistėt ka qenė dashtė tė kėrkojė dhe atė pa asnjė kusht:
1. Hyrjen nė fuqi tė ligjit tė pagave;
2. Marrėveshjen e Pėrgjithshme Kolektive
Nė mos zbatimin e tyre tė fillojė greva, sė pari nė institucionet shtetėrore: shėrbim civil, juridikaturė, gjyqėsi e prokurori dhe tek atėherė Qeveria kishte pėr ta parė seriozitetin e veprimit sindikal. Para kėtyre kėrkesave nuk kishte pasur mundėsi tė arsyetohet as para faktorit vendor e as para faktorit ndėrkombėtar, janė akte obligative pėr Qeverinė dhe ajo nuk duhet tė dali nė mbėshtetje tė punėdhėnėsve, se nė fund tė fundit kanė marr pjesė nė bisedime dhe nėnshkrimi i saj ėshtė rezultati i arritur dhe Qeveria ka obligime pėr tė zbatuar Marrėveshjen Kolektive, ndėrsa pėr Ligjin e pagave ka edhe mė tepėr obligime, se ky ėshtė nxjerr pėrmes Kuvendit dhe qe katėr vite nuk po gjen zbatim

Energjia

Kjo kėrkesė qytetare ėshtė e ligjshme dhe e domosdoshme, mirėpo duhet vepruar deri nė at masė, sa tė japin pėrparėsi zhvillimeve politike, qė janė jetike pėr gjithė shtetin e kombin. Pse organizatorėt po veprojnė nė kėtė mėnyrė, sa tėrheqin vėmendjen e medieve tė informimit dhe pse nuk e gjejnė vendin e demonstrimit pėr realizimin e kėrkesave? Kjo pyetje po zgjidhet vetvetiu, duke u nisur nga fakti i zhvillimit tė ngjarjeve politike, prandaj, kushdo qė ka gisht nė stėrgjatėn e saj, duhet t’i vė gishtin kokės dhe tė caktojė momentin e ndėrprerjes dhe tė orientohen nga madhorja.

Dorėheqje


Jabllanoviēi me njė deklaratė publike e ka fyer tė gjithė kombin, jo vetėm nėna gjakovare. Prandaj edhe organizatorėt duhet gjetur adresėn e sak tė protestės. Ka mundur tė arsyetohet demonstrimi i parė nė Gjakovė, tė tjerat adresė ka qenė dashtė ta kanė Qeverinė e Kosovės, se e keqja ka ardhur prej saj. Nuk ėshtė e thėnė kush e tha, me rėndėsi ėshtė se Ai pjesė e kabinetit Qeveritar. Duke orientuar kėtė energji, qėllimisht, tė shkapėrderdhur nėpėr qendra komunale e vendbanime ku pėsuan qytetarėt, ne kemi harrur edhe vizitėn e Vuēiēi nė Graqanicė, kemi harruar edhe deklaratėn e zėvendės kryeministrit (tė Isa Mustafės), kur thotė se po e zbulojmė lapidarin e mbretit Millutin kėtu nė Serbi. Cila ishte fyerje?! Cila ishte nėpėrkėmbje e dinjitetit kombėtar?! Cika ishte poshtėrim i luftės shekullore?! Pra problemi duhet tė kapėt nė tėrėsi, e jo veē e veē, se atėherė nuk dimė ne, nė radhė tė parė, e edhe ndėrkombėtarėt, me se tė merren.

Trepēa

Dhe nė fund doli edhe qėllimi i Serbisė e fashizmit serb, qė kishte krijuar mekanizmat e vet, nga paramilitarėt, ose bijtė e tyre, nė Veri tė Kosovės. Kjo edhe hedh poshtė mendimet e ish garniturės titiste (si pėrfaqėsues mė i denjė i saj sot - Azem Vllasi, tė cilit po i jepet hapėsirė shumė e madhe, pėr tė treguar patriotizmin jugosllav) se Trepēa nuk ka asgjė, ajo nuk na leverdisė pėr ta vitalizuar, ajo nuk mundėt as vetėn ta mbaj, ajo do tė na shti nė borxhe qė do tė jenė tė pa pėrballueshme pėr ne, sikurse dje, gjatė viteve tė tetėdhjeta e nėntėdhjeta, kur thoshin se parulla irredentiste e separatiste “Trepēa punon, Beogradi ndėrtohet”, nuk pėrkon me realitetin, se sikur tė mos ishte Jugosllavia, ne nuk do tė kishim mundėsi pėr tė mbuluar humbjet e saja. Sot Trepēa zė vend nė mediet e Serbisė, madje edhe nė kabinetin qeveritar tė Vuēiēit, ku njė zėvendės Kryeministėr e njė Ministėr, e nuk dihet se sa zėvendės ministra ishin nė takim sepse nga nė Beograd dhe qėndrimi, se nėse trajtohet Trepēa si pronė e Kosovės, ata do tė tėrhiqen nga Qeveria, do tė barikadohen, do tė mbyllin akset rrugore, thėnė shqip, do ta shpallim tė pavarur dhe “Kryeministri” i Kosovės lėviz gurėt rezervė, demonstrimin e familjarėve tė vrara pas lufte(!?), ndėrsa bėhet i shurdhėr para qytetarėve, por ēdo veprim i sotėm ėshtė i vonshėm.

Kulmi i marrisė


Nesėr, me datė 20, do tė dalin pėr tė protestuar edhe familjarėt e tė vrarėve pas lufte! Ku i qon kjo logjikė?! A kanė analizuar organizatorėt kėtė lojė tė pistė dhe a do tė arrihet kulmi i marrisė?! Po kulm marrie, se kur i gjithė kombi ėshtė i ofenduar pėr akuzat e Qeverisė sė Beogradit, nga deputetėt e Beogradit tė instaluar nė Prishtinė si ministra e zėvendėskryeministra, ngritėn nė kėmbė pėr mbėshtetje tė tyre. Vet koha nė tė cilėn po bėjnė thirrje pėr njė veprim tė tillė i nėnkupton tė gjitha, madje edhe dyshimet se ata dhe pasusit e tyre, tashmė nė pushtet kanė tumirė gjithė krimet qė ka bėrė pushteti i Serbisė nė Kosovė. Kjo ndryshe nuk mund tė shpjegohet.

Rrumbullakimi

Shkarkimi i Jabllanoviēit nuk do tė thotė asgjė, por duhet ndėrprerė rrugėn tė gjithė atyre tė cilėt mundohen politikėn ta bėjnė me dy kuti, me kutin e Beogradit tė ndihmuar nga ndėrkombėtarėt (vet akti i fundit i Zhbogarit jep pėr tė kuptuar kėtė) dhe kutin tjetėr, duke instaluar Qeverinė e Beogradit nė tė gjitha vendbanimet serbe, maje edhe nė Qeverinė e Kosovės dhe demagogėt tanė dalin e thonė se kėta janė qytetarė tė Kosovės, se kėta kanė plotėsuar kėrkesat tona, se kėta kanė dhėnė betimin nė Kushtetutėn tonė(!) dhe tė gjithė ata qė vizitojnė Kosovėn marrin leje nga organet tona shtetėrore. Nėse kjo qėndron, pse ato leje nuk na bėhen publike, qoftė kėrkesa, e qoftė edhe leja, qė ne tė mos kemi dilemat, sepse ata (pushtetarėt) serb japin pėr tė kuptuar me fudullėkun e vet dhe me fjalimet e vet, se me tė vėrtetė janė nė tokėn e tyre. Mu pėr kėtė ėshtė njė moment bukur seriozė dhe i ndejshėm pėr artikulimin e kėtyre problemeve, por gjithnjė nė kėndin kombėtar, pa ngjyrime politike. Gjithė kėto qė po ndodhin duhet zbėrthyer me kujdes dhe duhet ditur se kush duhet tė jetė nė ballė tė tyre dhe ku duhet drejtuar shigjetėn:
- Pėr probleme sindikale, pėrgjegjėse ėshtė Qeveria, prandaj me kėtė duhet tė merret sindikatat;
- Pėr probleme tė ruajtjes sė dinjitetit kombėtar e moral, pėrgjegjėse ėshtė Qeveria, prandaj me kėtė duhet tė merren shoqatat e dala nga lufta, shoqata e tė burgosurve politik, shoqatat e tė pagjeturve dhe studentėt, si promotor tė shoqėrisė;
- Pėr probleme tė shtrenjtimit tė rrymės pėrgjegjėse ėshtė Qeveria dhe me kėtė duhet tė merren shoqėritė civile.
Tė gjitha kėto, nė radhė tė parė ato tė karakterit kombėtar, e kanė njė vend para sė cilės edhe duhet demonstruar dhe kėrkuar shkarkimi e Qeverisė dhe krijimin e njė qeverie teknike me intelektual tė pavarur, tė cilėt nuk mungojnė nė Kosovė dhe njėherė e mirė tė pastrohet nga batakēinjtė udhėheqja shtetėrore, pse jo edhe udhėheqja politike dhe duhet thėnė troē edhe faktorit ndėrkombėtar, politikė me dy kuti nuk ka nevojė tė bėjnė, Kosova ėshtė shtet dhe si i tillė duhet trajtuar nga tė gjitha kėndet.
.
19. 01. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 48 vizitorë
Lexuar: 760 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi