Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Nė Kosovė pėrveq shtetit kanė dėshtuar edhe institucionet fetare, edhe shoqėria civile
Publikuar më 13 shkurt, 2015 nė orėn 01:24 ( ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nacionalizmi i mobilizoi shqiptarėt kudo, dhe ishte formula e vetme e mbijetesės dhe ekzistencės sė tyre nė trojet e veta. E gjithe ajo arritje kulminante e bashkėjetesės sė pėrbashkėt brenda kufijėve ekzistues dhe jasht tyre nė diasporė, u zbehė dalėngadalė pas lirisė sė premtuar tė pas vitit 1999, multikulturalizmi i dhuruar i pasluftes ishte “culture shock” dhe dalėngadalė bėri impenjim tė pazakontė tė humbjes sė vlerave tradicionale. Idealizmi si element kyē i luftės dhe i pėrballjes sė pėrditshme kundėr kolonizimit sėrb, me largimin e dhunshem nga puna nga kolonizatorėt serbė, edhe nga objektet shkollore etj., kishte mobilizuar shqiptarėt tė pėrmbysin kolonializimin, duke ndėrtuar njė sistem tė solidaritetit tė brėndshėm, por paslufta tė gjitha kėto vlera kulturore i flaki si njė fluskė sapuni me uzurpimet dhe plaēkitjet e pashembėllta, dėmtimin ambiental tė natyrės, dhe u kėthye si bumerang sot, duke rrezikuar edhe shtetin e "dhuruar" nga amerikanėt.

Nuk e kuptoj kėtė gjeneratė tė "intelektualėve" me uniform tė larme dhe armė, tė cilėt u treguan llaskucė tė mėdhenjė, tė cilėt shqiptarėve ua premtuan mollėn e kuqe, ndėrsa ua dhuruan anarkinė, duke ua shembur ardhmėrinė shqiptarėve. Sa mė herėt qė tė hiqen nga qafa tė tillėt do tė kėtė shpresė, pėrndryshe do sharrojmė tė gjithe nė humnerė.

Fjala e zėvendėskryeministrit dhe ministrit tė jashtėm tė Kosovės, Hashim Thaēit, nė KS tė OKB-sė ishte “fatkeqėsi elementare” e mbėshtetur nė raportin e Fondit Humanitar pėr tė Drejtat e Njeriut e udhėhequr nga intelektualja beogradase Natasha Kandiq. Ai kėtė e bėri sikur tė kishte pėrgatitur ndonjė raport tė KMDLNJ, apo tė ndonjė organizate lokale tė Kosovės, qė po dėrgohej ndonjė organizate Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat dhe liritė e Njeriut, derisa ato po i adresoheshin pėrfaqėsuesėve tė KS tė OKB nė New York si ministėr i jashėm i vendit qė pėrfaqėson shtetin mė tė ri nė botė atė tė Kosovės.

Opozita mendon se bisedimet janė tė pakuptimta me njė shtet i cili ka shef tė Ushtrisė njė kriminel, Dikoviqin, ėshtė ky ofendimi mė i madhė i mundshėm qė mund t'i bėhet shqiptarėve, paramendoni se kėtė ta bėnte Jordani me ISIS-nė, qė ia djegu pėr sė gjalli njė pilot, apo franqezėt qė iu vranė satiristėt e gazetės “Charle Hebdo”, kjo mund tė ndodhė vetėm me shqiptarėt, tė cilėt nuk kanė kujtesė historike, ashtu si truri i pėshkut, bisedimet duhet tė kushtėzohen, patjetėr, sidomos kur janė hapur tema tė ndieshmė si migrimi, nė anėn tjetėr qeveria e Kosovės nuk ka ndėrmarrė kurrėfarė masash adekuate.

Shumė nga "intelektualėt" tanė mėsyejnė tė citojnė dijetarė perėndimorė, tė cilėt studimet e tyre i kanė mbėshtetur nė tė dhėna statistikore, por edhe nė sjelljet e qytetarėve tė cilėt jetojnė nė perėndim, qė pėr nga cilėsia e gjykimit dhe kulturės qytetare as qė mund tė krahasohet me shoqėrinė shqiptare, pa traditė, vazhdimisht e kolonizuar nga tė huajt, nga sistemet sunduese ku qytetarėt shqiptarė, pas Luftes se II Boterore ne kosove 90 % dolėn "analfabetė, ndėrsa nė Shqipėri 80 pėrqind; shoqėria shqiptare akoma nuk ka flakur zhvillimin shoqėrorė tribal-tė fiseve, tė familjeve tė mėdha nėn njė ēati, si mund tė bėjmė pra krahasime tė shoqėrisė shqiptare me ato nė perėndim, tė cilat me shekuj kanė kultivuar debatin, testamentin dhe ligjin, apo kanė pasur liderė tė mirėfilltė qė kanė bėrė ndryshime, ja vetėm njė shembull pėr t'na u kthjellur kujtesa, kush qeverisė sot me vendin, a janė kėta menaxher tė dalluar, qė kanė dhenė ndonjė rėzultat nė karrierėn e tyrė, jo!

Gabimi mė i madhė i shumė intelektualėve shqiptarė ėshtė mu aty, te krahasimi, apo metodat krahasuese, me vendet me tė cilat bėhet krahasimi. Nuk ka ndonjė dobi nga shfletimi i historisė pėr revolucionin borgjez-franqez, tash ėshtė kohe e globalizmit dhe teknologjisė sė sofistikuar tė internetit, ata qė shfrytėzojnė, shumica e tė rinjėve, edhepse nuk lėvizin, shohin se ē'po ngjet nė botė, ēeshtja ėshtė paksa mė delikate, sa janė tė disiplinuar qytetarėt t'i pranojnė vlerat perėndimore, tė bazuara nė kultin e punės, jo tė individit, jo tė politikanit, por nė vetinciativen qytetare, atribut i qytetarisė.

Hashim Thaēi njė "kryengritės" shqiptarė, ka jetuar nė kurriz tė shtetit zviceran si azilant, ai ėshtė intervistuar nga policia pėr tė huaj “police für auslander”, dhe mė vonė ėshtė promovuar si drejtor politik i luftės, nga grupi i tij, tė cilėt kanė jetuar nė Zvicer dhe nuk kanė punuar asnjė ditė, kanė jetuar nga ndihmat e shtetit nikoqir, menjėherė pas luftės u kualifikuan nė pozita tė larta shtetėrore, vendet e para tė tyre tė punės, ishin ministėr deri tė rangu i kryeministrit; nuk kam gjė kundėr, nėse votuesit i kanė promovuar nė pozita aq tė larta, por ēėshtja ėshtė sė ata pėrdorėn metoda tė rėnda nėnshtrimi, si kėrcnimet, uzurpimin, plaēkitjet, deri tė vrasjet, pse pra tė shkohet aq larg te Revolucioni Borgjez-Franqez, kur nė Kosovė ndodhi kryengritja fshatare, dhe ata medeomos fituan pozitat qėverisėse, duke ngulfatur vlerat qytetare.

Nuk them qė ishtė i dėmshėm ky process, nė fillim, ngase u vu balansi qytet-fshat, por revolucioni mė tepėr fitoi pėrmasa tė revolucionit seksual i viteve tė 70-ta nė perėndim, i munguar, sesa tė atij pėr vendosjen e konturave tė shtetit qė mbėshtetet nė vlerat qytetare. si ndodhi qė kjo valė kaq e madhė e migrimit dhe tė mos hartohet njė plan aksional i masave pėr zbutjen e kėtij procesi tė dėmshem pėr shtetin, ėshtė kjo njė katastrofė natyrore, njėjtė si vėrshimi i ujit tė dalur nga shtrati. Nėsė komunat mė tė goditura janė Vushtrria dhe Ferizaji, atėherė aty kanė dėshtuar kryetarėt e komunave pėr pėrfomancėn e dobėt, dhe ata nuk mund tė udhėheqin mė...

Ēdo shtet nė botė ndėrmerr masa shtesė kur ėshtė nė pyetje siguria evendit, dhe dallimi i alarmit ėshtė shumė ngjyrėsh, i verdhė, i portokallėt i gjelbėrt, i kuq, dhe varėsisht nga ngjyra qeveria duhet tė marrė vendime. Psh. ēfarė rėndėsie ka kur pas gjithė asaj vale tė shprėnguljes presidentja e vendit del nė vendet ku janė tė boshatisuara tė flas me qytetarėt e mbetur, apo ministri "narcisoid" i brendshėm bėnė fikullturė politike, pėr misnistrinė tė cilėn ai e quan tė tij... Aq mė keq nė sistemin qė kritikohet mė sė shumti si monist, ka pasur kėshilla qytetarėsh, tubime qytetarėsh nėpėr bashkėsi lokale, ka pasur plan operativ tė punės, ka funksionuar mbrojtja civile dhe mbrojtja territoriale e Kosoves e transferuar si FSK nė kushte paqe, pra ka pasur angazhim tė tėrė shoqėrisė, ku janė evidentuar sjellje devijante nė shoqėri, pastaj kanė funksionuar kėshillat banesorė etj., tė cilėt kanė shkėmbyer informata mė pushtetin komunal, sot ėshtė anarki e tėjskajshmė, ato forma tė organizmit edhepse konsiderohen tė tėjkaluara kanė funksionuar, njėjtė si nė SHBA, vetėm zgjedhja e tyrė
bėhet pėrmės votės demokratike. Nė SHBA ata qė duan tė jenė tė informuar, mund tė kyqėn nė “sitet” e shtetit dhe tė informohen pėr ēdo gje, mund tė marrish pjesė nė debat tė hapur pėrmes telefonit edhe nė takimet e sekretarit tė shtetit nė zyrėn ovale, po flas nga eksperienca ime, mund tė japish propozime tė ndryshme qė pastaj nga grupe ekspertėsh studjohen, edhe nėpėr ekipt sportive janė shumė tė fuqishme kėshillat e prindėrve, janė njė institucion shumė i rėndėsishėm pėrkrah trajnėrėve, ata qė janė me xhep mė tė thellė mbulojnė ata mė xhep mė tė cekėt, e kėshtu me radhė. SHBA ka tė zhvilluar sistemin e volunterizmit, ku 60 milionė qytetarė janė tė kyqur nė sistemin volunter pėr shpėrndarjen e ndihmave solidare, duke mos lėnė anash as institucionet fetare. Cili ėshtė funksioni i xhamive, i kishave nėse nuk ėshtė ndihma e qytetarėve, qytetarėt nuk mund tė joshen me jetėn e embėl nė parajsė, por me mirėqenien dhe jetėn e pėrditshme ekzistenciale. Dmth., nė Kosovė pėrveq shtetit kanė dėshtuar edhe institucionet fetare, edhe shoqėria civile, ēdo gjė ėshtė imitim, nuk ka ide, nuk ka projekte menaxheriale pėr sanimin e gjendjes, ku do tė ndaheshin detyrat. As pozita as opozita nuk mund tė sillet aq rehatshėm duke goditur njėra tjetrėn, pėr njė copė pushtet, pa dhėnė ide pėr tejkalimin e gjendjes, edhe komunat duhet tė mbulojnė pushtetin qendror, nė rast tė mosefikasitetit tė thirrėn tė gjithe ata qė dėshtojnė nė pėrgjegjėsi

Ėshtė keq qė qeveria dhe mediat nuk i qasėn mė me humanizėm kėsaj teme, ėshtė krijuar njė gjendje paniku, dmth. bėhet rexhistrimi isituatės pa u hulumtuar shkaktarėt, ėshtė diletantizėm i skajshėm dalja e presidentes nėpėr komunat tė cilat janė prekur nga ky vėrshim i qytėtarėve drejt njė jete mė dinjitoze, pa u ndėrmarrė njė sėri masash pėr zgjidhje adekuatė konform gjendjes, e cila do tė kėtė pasoja edhe mė tė mėdha tė brėndshme nė tė gjitha fushat... Nuk i lejohet as ministrit tė brėndshėm tė politizojė dhe tė jetė aq i paqartė dhe konfuz nė raport mė mediat, 50-60 mije lėshuan vendin, ndėrsa asnjė politikuc..kuc...kuc nuk dha dorėheqje, kjo tregon ēfarė morali ka kjo kastė politikė.

Mendoj sė duhet tė jemi mė praktik, lufta nė Kosove mobilizoje dhe vetėdijesojė shumė tė rinj shqiptar, por edhe shumė shqiptarė "tė fshehur" mė origjinė shqiptarė tė cilėt filluan tė mburren mė pėrkatėsinė kombėtare, duke befasuar botėn pėr kėthimin e tyre tė shpejt, pas luftės, ajo qė ndodhi nuk kishte ndodhur ndonjėherė nė SHBA, shumica e atyre qė kishin statusin e rregulluar u kėthyen nė atdhe, kjo tregontė edukimin dhe atdhedashurinė e atyre njėrėzve, por ēfarė ndodhi pastaj dhe tash sė voni, fėmijtė e asaj gjenėratė tė pathyshmish, por edhe shumė tė tjerė u thyen, athua pse? Dėmi qė shkaktuan politikucėt zyrtarė, tė cilėt as nuk vizitonin qytetarėt nė diasporė, pėrveq ministrit Makolli, duke mos i pėrfillur ata fare, edhe mė keq njė pjesė e tyrė pėrfliteshin pėr vjedhje tė kapitalit popullor, do tė pamundėsojė nė t'ardhmėn krijimin e fondit pėr zhvillim, qė do tė tubohej nga vullnetmirėt nga diaspora. Dėmi nuk do tė sanohet pa i gjykuar dhe dėnuar keqbėrsit, ndryshe nuk bėnė! Ja psh., buxheti i Izraelit krijohet nga diaspora, ka ndodhur edhe atėherė kur u ndaluan fluturimet nė Tel Aviv, shumė zyrtarė mė origjinė hebreje fluturuan atje dukė marrė rrėzikun mbi vete, ky ėshtė nacionalizmi dhe idealizmi i tyrė, ajo ka domethėnien e patriotizmit shtėtėrorė, sa janė tė gatshėm lidėrėt e shqiptarė tė bėjnė sakrifica, kur ata vodhėn dhe plaēkitėn popullin. Ēėshtja ėshtė o e duam shtetin, o se duam, dhe pa u larguar kjo kastė e hajnave vendorė, nuk do tė ketė zhvillim dhe shteti do tė lėkundet...

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 50 vizitorë
Lexuar: 520 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi