Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Zhburrėnimi i pavarėsisė
Publikuar më 22 shkurt, 2015 nė orėn 19:26 ( ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
A zhburrnohet populli, apo a mund tė zhburrėnojė i zhburrėnuari, kjo elitė e re zhurmaxhinjėsh, qe ka gojėn pėrplot vlera me shije tė bukės kollomoqe ka mbėrthyer edhe gjymtyrėt, edhe trupin, edhe mendjen e njerėzve tė cilėve u ka humbur fija, kanė vėshtirėsi tė kėndellen nga mohimi i jetės sė tyre, apo nėnqmimi i tejskajshėm dhe humbja e identitetit, njeri. Pastaj fillojnė me fabula dhe mbarojnė me to, qė nga ulėset nė parlament, nė TV, nė kafene, kudo, ku pėrveq rrogave marrin edhe mėditje, ēka s’ndien njeriu, e kur nuk punojnė ata sėrish paguhen dhe ēdo gjė ka shijen e vanillės, sepse tėrė kohėn lėpijnė buzėt, herė herė edhe flasin duke mos i kuptuar asnjėri se ēka thonė apo duan tė thonė asnjėri si kupton, ata vazhdojnė tė paguhen!

Ēdo "muhabet" qė lidhet per liberalizimin e vizave ėshtė njė fabulė stereotipe, e stėrpėrsėritur, kanė gjetur mėnyrėn si tė “rrejne” popullin, e ēka i ka penguar deri mė tash tė ndermarrin hapa tjerė bilateral ndėrshtetėrorė me shtetet qe e kanė njohur Kosovėn, kjo nuk i pengon, apo jo! Nėse presin liberalizimin atėhere tė rinjeve do t’u bie leshi i mjekrrės... Duhet tė pėrgjigjet dikush nė kėtė vend pse u rrejtėn qytetarėt sa e sa vjet se liberalizmi veq sa ska hy nė fuqi, nė anėn tjetėr qytetarėve po iu zgjaten veshet, a ka me “rrejt” ashiqare a, qysh mos me iu thanė “rrenacak”, dhe si me iu besua rrenacakeve?

Pse u dashtė tė fillojnė bisedimet me Serbinė menjėherė pas opinionit kėshillėdhėnės te GJND-se. Akoma nuk e kam tė qartė se sa materializuan politikisht deri me sot kėtė opinion, ai po thuajse u shkri politikisht me fusnotėn, dhe me marrėveshje kontraverze, ēdo gjė qė po thuhet se ėshtė ne harmoni me Kushtetutėn e Republikės Autonome tė Kosovės, e Serbia nuk lėvizi, asnjė pikė, as presje nga preambulla e saj, qė Kosovėn e konsideron territor tė saj, tė gjitha kėto marrėveshje po ndodhin nėn hijen e asaj preambulle, mė vonė edhe po tė pranojė kosovėn nuk ka ndonjė rėndėsi, sepse e bėnė jo funksionale dhe tė paaftė pėr qeverisje, sepse konstitucionalisht Serbia do tė mbetet brenda... Njė krahasim nė dukje banal me gamėn e Republikės sė tashme dhe KSAK, perbrenda saj ka pasur ingirenca pakrahuesmėrisht mė tė mėdha "shteterore” sesa ka sot Kosova e Thacit, edhe sistemi ekonomik, ai gjyqėsorė, policor, ekzekutiv, pronėsorė etj., ka qenė shumė mė funksional dhe mė i favorshėm konstitucionalisht, ndėrsa nė raport me botėn ėshtė mė i pranueshėm, edhepse si e pavarur nuk ndonjė ndikim politik, ėshtė mė i favorshėm, falė shpėrbėrjes sė ish Jugosllavise. Fuqizimi i tashėm i neutarlitetit tė saj ka dėshmuar dobėsinė konstitucionale nė raport me botėn, kėshtu si po shkojnė punėt do t'i prehen krahėt kėsaj "pavarėsie", falė gafeve tė politikės Thaēiane. Nuk eshte shume e rendesishme fasada sa eshte themeli...! Zoti e di edhe sa kompromise tė dhimbshme do tė bėhen nė favor tė Serbisė deri te anėtarėsimi i saj nė strukturat e BE-sė. Kosova ėshtė vetėm tampon zonė me tė cilėn i ngreh spagat BE-ja, jo pėr ndonjė interesim tė shtuar pėr Kosoven, e cila fatkeqėsisht dėshtoi nė tė gjitha fushat... Kosova eshte dashur ta kete nje qeveri teknokratėsh, jo dėshtakesh, tė kishte nė radhėt e saj njohės tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare, por edhe ekspert, jurist tė drejtės ndėrkombetare, sepse pėrveq arritjes shkencore duhet edhe eksperienca nė kėtė fushė, shumė shtete edhe mė prestigjioze "blejnė" ekspert me renome me ekspertizė ndėrkombėtare......

U mendua se tė gjitha problemet qė establishmenti po pėrballet me Serbinė i ka pastruar lufta, nuk ėshtė nė pyetje ndonjė obligim ndaj Serbise, por tė saj ndaj Kosovės, sepse ajo ishte palė humbėse dhe ēeshtjet qė shtrohen duhet tė jenė inciativa tė pėrbashkėta me BE, jo ato qė i shtron tinza Serbia dhe i perfillė heshtazi BE-ja, realiteti nė terren po tregon sa tė dėmshme janė, Kosova vetem po merr pėrgjegjėsi nga ato qė po i servohen nė tavolinėn e bisedimeve. Kosova deri me tash eshte dashur te konsolidohet perbrenda, bile nė pjesen ku qytetarėt e saj janė lojal, shqiptarėt, jo tė hyn ne rruge me shumė tė panjohura

Ēfarė paskan qenė tė sukseshme zgjedhjet qendrore, nė tė cilat fitoi Lista serbe me rekomandimin e BGD, dhe interesat e kujt i zbaton ajo? Lista serbe ėshtė deklaruar publikisht qė nuk e pranon shtetin e Kosovės, dhe se ndaj Kosovės ėshtė neutrale, njejtė si Serbia. Me ēfarė valute tregėtohet nė veri, cili flamur valon atje dhe nė komunat tjera me shumicė serbe, se sistemi i shkollimit tė Kosovės mohohet kush i paguan arsimtaret e tyre, kush administron me Brezovicėn dhe terenet e skijimit? Me logo tė mbuluar, ata janė deklaruar se nuk e pranojnė shtetin e Kosovės, nuk paguajnė as tatime, as faturat e rrymės, as tė ujit, as tė telefonit, atje nuk shkel kėmba e presidentes, as e kryeministrit, as kryeparlamentarit, as ministrit tė brendshėm, policėt e tė cilit janė vartės tė tij, athua pse?

Para tėrė kėsaj katrahure a duhet intelektuali tė mbyllė gojėn? Ēfarė mekanizmi i ri i shtetit qenka ky? Shteti duhet tė shtrihet dhe tė vendosė ligjet e veta nė ēdo cep tė vendit, duhet t’i ketė edhe institucionet unike, nėse nuk zbaton komuna duhet t’i vendosė qeveria nė nivel qendror. Shihe si ėshtė gjendja nė Luginėn e Presheves dhe nė Mal tė Zi, shqiptarėt edhepse kane nė qeverisje komunat janė pa ingirenca, derisa ne Graēanicė u vendos shtatorja e kral Millutinit, kush e bėri inaugurimin? A ka vend nė botė, qė qytetarėt qė nuk prajnė shtetin dhe i perdhosin institucionet e shtetit, tė jenė tė favorizuar nga shteti, pėrveq se nė Kosovė, askund tjetėr.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 50 vizitorë
Lexuar: 715 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi