Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Biopolitika e Isa Mustafės
Publikuar më 04 mars, 2015 nė orėn 10:54 ( ) Salih Mehmeti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė kabinetin e Qeverisė sė Isa Mustafės nuk janė veē ministrat e Listės ‘Srpska’ ata qė bėjnė riprodhimin e fjalėpėrfjalshėm tė fjalorit tė Beogradit. Nuk mbesin prapa as ministra si Blerand Stavileci, fodullėku i tė cilit shkon aq larg sa fyen krejt shoqėrinė. Qė tė jemi mė tė saktė, para disa dite nė njė emision tė transmetuar nė KTV, Blerand Stavileci qė mban postin e ministrit tė Zhvillimit Ekonomik, ndėr tė tjerash, do t’i jap liri vetės sa t’i akuzojė familjet shqiptare se nuk dinė tė bėjnė planifikim familjar (?). Nė vijim tė deklaratės sė tij, ministri i Zhvillimit Ekonomik kėshillon qė dikush qė ka 300 euro tė ardhura nuk duhet tė krijojė familje shtatė-anėtarėshe!

Kjo deklaratė, pėrveē qė e pėshtirė moralisht, sipėrfaq edhe njė anė tjetėr papėrgjegjėsie. Ndihmat edhe ashtu tė vakėta sociale me tė cilat mbahen me mijėra familje tė vobekta, ministri Stavileci i ndjeson sikur tė jepeshin nga xhepi i tij. Po tė kishte minimumin e njerėzillėkut, ministri Stavileci do tė duhej tė ngriste pikėpyetje mbi tėrė ngrehinėn e politikave tė padrejta qeveritare qė nuk i sigurojnė vendit as pėr sė afėrmi mirėqenie. Nė rrethana normale, pėrkushtimi i fismė i Qeverisė pėr planifikim familjar nuk do tė duhej tė ishte nė deklarime tė tilla qė kullojnė arrogancė e snobizėm. Pėrkushtimi i Qeverisė nė kėtė ēėshtje kardinale tė shoqėrisė, duhet tė jetė me pėrkrahje tė fortė nė formė shtesash e alimentacionesh pėr tė porsalindurit dhe nėnat. Nuk duhet t’i ik mbamendjes tonė fakti qė ėshtė partia, pjesė e tė cilės ėshtė edhe Blerandi, ajo e cila nė legjislacionin e vitit 2007-2010, ka avokuar me zell pervers shkurtimin e pushimit tė lehonisė. Krejt kjo sikur tė jep pėrshtypjen se Qeveria e Isa Mustafės ka njė qasje biopolitike karshi shoqėrisė, tė cilėn e ndjeson thjesht si tepricė humane. Pėrderisa, vende tė tjera nė zhvillim i kushtojnė kujdes skrupoloz nxitjes sė lindshmėrisė, Kosova vazhdon tė qėndroj ligsht e mė ligsht nė kėtė drejtim. Ministri, Blerand Stavileci e tė gjithė ata qė rezonojnė me dashakeqėsi ndaj shtimit tė lindjeve, duket se burim frymėzimi e kanė Thomas Malthus-in, klerikun ekscentrik anglez i cili nga lartėsitė e arrogancės, shprehej kundėr rritjes sė popullsisė angleze. Kuintesenca e traktatit biopolitik ‘Ese mbi parimet e popullsisė’ ėshtė ideja absurde e Malthusit se shtimi i klasės punėtore rrit problemet ekonomike si varfėrinė dhe papunėsinė, nė kushtet kur rritja tejkalon kapacitetet prodhimtare tė tokės. A nuk ėshtė veprimi i Qeverisė disi malthusian? Pėrderisa, kapacitetet prodhimtare tė tokės, pėrfshirė edhe damarėt mineralogjik tė vendit, pėrpjesėtohen pėr t’u privatizuar, ajo ēka mbetet ėshtė arroganca e privatizueseve ndaj qytetarėve tė zhveshur qė cilėsohen si tepricė njerėzore. Shkrimtari natyralist amerikan, Jack London dikur kishte shkruar novelėn distopike ‘Pushtimi i paparė’ (The Unparalleled invasion). Kjo novelė tejēon frikėn ireale tė njė pjese tė amerikanėve tė fillim shekullit XX, tė cilėt i druheshin shpėrthimit demografik tė Kinės dhe pushtimit kinez tė Perėndimit. Tė shastisur nga fuqia e pandalshme e Kinės, nė novelėn e Londonit, shtetet perėndimore sendėrgjojnė njė luftė biologjike tė shkatėrrimit tė popullsisė kineze. Nė fakt, ideja qė shpalos shkrimtari amerikan ėshtė e qartė. Operimi me koncepte biologjike pėrligj luftėn biologjike, ashtu sikundėr shtetet armiqėsore me tė cilat shqiptarėve u ra shorti tė fqinjėrojnė, flasin qe njė shekull pėr “bombėn demografike shqiptare”. Edhe mileu intelektual serb nė shekullin XIX, duke filluar nga Jovan Cvijiqi, Spiridon Gopēeviqi, Vladan Gjorgjeviq, nxisnin sentimentet kundėrshqiptare tė bashkohėsve, duke i kėrcėnuar me fantazmėn e shpėrthimit demografik tė shqiptarėve. Kjo, me kalimin e kohės, do tė bėhej gur miliar i historiografisė serbe. Tė gjitha skenaret qė pėrftohen nga rravgime tė tilla, parafytyrojnė skena tė tilla ku shqiptarėt falė rritjes demografike i mbivendosen elementit sllav. Kosova, Sanxhaku i Novi Pazarit, rajonet e Moravės sė Epėrme e deri poshtė nė Vardar e Pollog, sipas kėsaj paradigme, u kolonizuan nga njė shkulm emigrimi i shqiptarėve malėsor. Pak rėndėsi pėr historianėt serbė kishte nėse ky skenar disonant kishte farė sensi – qėllimi i tyre quhej i realizuar pėrderisa kjo paradigmė do tė pėrbrendėsohej shpejt nga opinioni serb. Objektifikimi biologjist i njė populli e dehumanizon dhe e desubjektivizon atė, duke e legjitimuar ēfarėdo dhune ndaj tij. Nė kėtė dritė nuk duhet tė shihet i ēuditshėm as propozimi i Vojsllav Sheshelit nė vitet e 90-ta, i cili publikisht bėnte thirrje pėr shpėrhapjen e virusit SIDA nė mesin e kosovarėve. Kjo ide ēnjerėzore do tė natyralizohej aq shpejt nga opinioni serb i cili qysh nga fundi i viteve 80-ta kishte pėrbrendėsuar frikėn nga gjoja shpėrthimi demografik i shqiptarėve. Kėtyre kambanave qysh prej viteve tė 90-ta e deri me sot vazhdojnė t’i bijnė si politika ashtu edhe mediumet serbe. Po t’i lexosh parashikimet futuristike qė bėheshin nė shtypin serb nė vitet e 90-ta, sot do tė duhej qė Nishi tė frymonte shqip. Sidoqoftė, realiteti ėshtė krejt i kundėrt meqė elementi shqiptar nė Kosovė ėshtė rralluar ndjeshėm prej migrimeve gjatė viteve 90-ta. Aktet e fundit tė kėsaj drame eksodi edhe sot e kėsaj dite vazhdojnė. Mediumet nė Kosovė shpesh pėrkthejnė nga serbishtja artikuj tė futurologėve serbė se gjoja shqiptarėt nė njė tė ardhme tė afėrt do t’i tejkalojnė serbėt e plakur, aq sa kjo krijon njė galdim shpėrthyes tek shqiptarėt, duke e galvanizuar ndjenjėn e pasivitetit nė pritje tė njė tė ardhmeje mesianike. Sidoqoftė, pak e dinė se politikat me cilėsorin ‘bio’ zanafillojnė qysh nė kohėn e UNMIK-ut, i cili nė bazė tė pėrllogaritjeve vetjake e vlerėsonte numrin e popullsisė nė Kosovė si 1.9 milionė. Shumė vite me vonė, regjistrimi i quajtur ‘i pavarur’ do tė manifakturonte shifra edhe mė tė ulėta tė numrit tė popullsisė nė Kosovė. Emėrues i pėrbashkėt i kėtyre rropatjeve ėshtė qė shqiptarėve t’u ngulitet njė pėrmasė e zvogėluar e tyre, duke e pėrligjur papėrfillshėmėrinė e tyre politike nė rrafshin rajonal e ndėrkombėtar me gjoja numrin e vogėl. I njėjti tregim me pak ndryshime ndodh edhe nė Maqedoni. Derisa shtypi senzacionalist sllavo-maqedonas tund kambanat e alarmit pėr bomba demografike tė shqiptarėve, pjesė tė tėra tė Shkupit po pikėzohen me ndėrtime tė rrokaqiejve e ndėrtesave shumėkatėshe nė tė cilat vendoset popullata sllavo-maqedonase. Teksa gogoli i “bombės demografike shqiptare” gjezdis nėpėr titujt e medieve, hapėsira jetike e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė copėzuar, shkėrmoqur e brydhur si mos mė keq. Kompaktėsia etno-gjeografike e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė katandisur nė njė shumėsi tė pafundmė komunash tė vogla e tė mėdha. Nė emėr tė decentralizimit, biopolitika e VMRO-DPMNE qysh nga viti 2001 ka dizajnuar komuna rurale me shumicė maqedonase, duke u siguruar atyre lidhje me njėra tjetrėn, pėrderisa rajone shqiptare si Kumanova, Dibra e Shkupi janė pjesėzuar nė komuna rurale, duke dobėsuar peshėn politike tė elementit shqiptar. Nėse bėjmė njė shpalim retrospektiv tė historisė shqiptare del qė vitaliteti ynė gjithnjė ka ngadhėnjyer karshi skemave armike, tė cilat e kishin institucionalizuar asgjėsimin e shqiptarėve nė strategema shtetėrore. Por, deklarimet e tilla si tė Blerandit e tė shefit tė tij, kryeministrit, Isa Mustafa sjellin njė sprovė tė re nė historinė e re shqiptare. Pėr tė parė ėshtė njė Qeveri me shumicėn e ministrave shqiptarė, por qė e ndjeson popullin si kategori “numėr” dhe “turmė”. Mbase kjo nuk ėshtė aq rastėsore pėrderisa kredoja ideologjike me tė cilėn frymėzohen politikanėt aktual ėshtė ajo, sipas tė cilės, qytetarėt e Kosovės janė subjekte pėr aq sa janė numra tė konvertueshėm nė vota. Ky funksion u njihet vetėm njė herė nė katėr vite e pastaj fillon qasja biopolitike e Qeverisė, e cila nė vend tė qytetarėve tė cilėve duhet t’u shėrbejė, sheh vetėm numra e qenie biologjike.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Salih Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 605 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi