Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
TĖ NDERUAR USHTARĖ DHE USHTARE TĖ UĒK-sė HEROIKE!
Publikuar më 27 mars, 2015 nė orėn 17:56 ( ) Fadil Shyti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
I NDERUAR KOMANDANT, RAMUSH HARADINAJ!
TĖ NDERUAR USHTARĖ DHE USHTARE TĖ UĒK-sė HEROIKE!
(Mė 24 Mars, rastin e Epopesė sė Dukagjinit).
JU UROJ NGA ZEMRA 24 MARSIN DITĖN E QĖNDRESĖS SĖ MADHE HEROIKE NĖ DUKAGJININ E HISTORISĖ SĖ LUFTĖRAVE SHEKULLORE ĒLIRIMTARE!

Mė 24 Mars 1998, ushtria fashiste e Serbisė millosheviqjane, kujtoi se do tė mundet ta thyejė lehtė qėndresėn e asaj pjese tė Shqipėrisė!
-Pasi serbo--ēetnikėt, kishin marrė turrin si derrat e egėr duke sulmuar Qirezin e Drenicės Kreshnike, bijtė e saj guerilas, nipat kreshnikė tė familjes Rexhep Gjelit-njėrit nga komandantėt e tribunit popullor, Shaban Palluzhės; ata luftuan me heroizėm, derisa ranė dėshmorė nė altarin e lirisė; makineria fashiste aty bėri masakrat e para mbi familjet liridashėse shqiptare; pėr tė vazhduar krimet e tyre monstruoze nė Prekaz;-pas luftės heroike qė bėri i madhi Adem Jashari me familjen e tij legjendare, -e cila ia dha kushtrimin Atmėdheut tė fillonte lufėn ēlirimtare; kėto banda shtetėrore kriminale ia mėsynė Dukagjinit , pėr tė mposhtur Komandantin, Ramush Haradinaj me trimat e tij!
-Por, a mposhten LISAT SHEKULLORĖ PELLAZGO-ILIRIANO-ARBĖRORĖ, ORE?!!!
-Pra, si duket asaj radhe armiqtė i kishin bėrė "hesapet pa hanxhinė";-me t“u parė forcat serbe; familja haradinaj u mobilizua bashkė me shumė bashkėfshatarė tė tyre besnikė.
-Krismat e para tė fillimit tė kėsaj beteje ngadhėnjimtare, ishin nga kasneci i UĒKsė, Daut Haradinaj i cili nė Llaushėn e Drenicės sė Kuqe, bashkė me heroin e kombit, Mujė Krasniqin dhe luftėtarin e madh gjeneral, Rexhep Selimin, mė 28 Nėntor 1997 e kishin dhėnė sihariqin e madh -se: UĒK-ja, ėshtė shqiptare, kjo ushtri do tė merr pėrsipėr fillimin e luftės ēlirimtare dhe fitoren pėr lirinė e Atmėmėdheut dhe ribashkimin kombėtar.
-Pas atyre krismave rreze-diellore tė revolverit tė Dautit, mbi xhandarmėrinė e Serbisė, kėlyshėt e millosheviqėve do tė binin tė tmerruar pėrtokė, ata pastaj morėn edhe goditje tė tjera tė merituara...
-Beteja do tė vazhdonte, me rėnien dėshmorėve tė tjerė, me plagosjen e Komandant Ramushit, pro QĖNDRESA do tė kurorėzohej me FITORE.
Beteja tė tjera do tė vazhdonin qė nga Maji i vitit 1996-tė, kur ra dėshmori i parė, Luan Haradinaj, gjer mė 1999 -do tė binin pastaj si yjet me armė nė dorė dhe vėllezėrit e Ramushit;- Shkėlzeni dhe pas luftės,-Enveri; -por nė fushėbeteja luftonin SHQIPOT Ramushi, Nasimi, Agroni, e tė tjerė pėr t“i sjellė ATMĖMĖDHEUT lirinė, barazinė dhe nderin!
RROFTĖ FAMILJA E HARADINĖVE LEGJENDARĖ!
LAVDI DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT!

24. Mars. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 48 vizitorë
Lexuar: 1,037 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi