Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
(ZH)VLERĖSIMI
Publikuar më 15 prill, 2015 nė orėn 07:19 ( ) Prof. Bedri Tahiri | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Secili qė i ka dy kokrra mėndė nė kokė, duhet ta ketė tė qartė se lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qe e drejtė, ēlirimtare, e pastėr, e shenjtė. Atė e bėn djemtė dhe vashat tona qė vdekjen e shikonin drejt nė sy dhe i thoshin: Plaq! Dihet, nė kėtė vazhdė, mė meritorėt janė ata qė u bėnė kurbanė tė lirisė: DĖSHMORĖT. Paskėtaj vijnė me radhė luftėtarėt sypatrembur, mbėshtetėsit dhe pėrkrahėsit e tyre dhe mbarė populli ynė liridashės. Tashmė, kėtė realitet e ka pranuar edhe gjithė bota e civilizuar e globit.

Mirėpo, vallė, sa po e dimė ne vetė?!
Mjerisht, fare pak, pėr tė mos thėnė hiē! Ah, mė falni se u nxitova, sepse pėr dije nuk na shkon asgjė huq, por interesi i shkretė na i ka verbuar sytė. Siē duket kot na paskėshin mėsuar etėrit e stėrgjyshėrit tanė se ēka ta bėn vetja nuk ta bėn as jeta. Kjo u pa moti, por, sė fundmi, me listat e veteranėve tė UĒK-sė, sikur na doli boja fare. Aman, aman, sa poshtė kemi rėnė, e zhvlerėsuam vetveten! Ore, mos ishte ky njė test provues qė tė dėshmojmė se kush jemi dhe t’u japim ndėrkombėtarėve prova pėr tė na marrė erė nė qafė se sa vlejmė e sa jemi seriozė pėr ēėshtjet madhore.
Kush punon edhe gabon dhe, ku hahet bukė, bėhen edhe thėrrime. Kjo ėshtė krejt normale. Por, tė shkohet aq larg saqė e bardha tė bėhet e zezė dhe e zeza e bardhė, nuk ka ngjarė ndonjėherė dhe nuk arsyetohet kurrsesi. Mėkatarėt e kėtij sakrilegji, edhe po tė rrėfeheshin natė e ditė para Altarit, nuk mund tė shfajėsohen dot, as para robit, as para Zotit. Para liribėrėsve, jo se jo! Fajėsia, qė mund tė shpėrndahet, duke filluar nga Ligji pėrplot mangėsi e deri tek i fundit, ai qė mori hisen qė nuk i takonte. Pra, ajo, si gur pendimi, do tė rėndojė fuqishėm mbi supet e atyre qė, pėr motive tė ndryshme, nėnshkruan tė paqenėn dhe tė atyre, lakmitarėve, qė pranuan atė qė nuk u takonte.
Babėzia, kurdoherė ka qenė e dėmshme. Ani, kur kemi tė bėjmė me vlerat kombėtare, me mundin, me sakrificėn, me gjakun e me gjymtyrėt e humbura tė atyre qė na sollėn Ditėn e Bardhė- LIRINĖ, kjo merr pėrmasat e njė mallkimi tė pamėshirshėm historik. Kjo qė po ngjet sot nė shoqėrinė tonė, kinse tė emancipuar, veē sa na e sforcon mendimin se paskėsh pasur plotėsisht tė drejt mendjendrituri ynė, Faik Konica, kur thoshte: Ruaje Zot Shqipėrinė nga shqiptarėt!
Dorėn nė zemėr, edhe heretikėt mė tė mėdhenj, nuk do tė kishin guxim tė provonin pėrvetėsimin e vlerave tė tė tjerėve e as tė luanin me to, sepse do tė kishin frikė nga bota e pėrtejme
Sidoqoftė, zhvlerėsimi i luftės sonė mė tė lavdishme historike, luftės sė UĒK-sė, le tė rėndojė si ndėshkim nopran mbi tė gjithė ata qė kanė hak e hile! Tekefundit, ajo ėshtė brilante dhe njollat nuk e pėrlyejnė dot.
U lumtė meritorėve, marri hileqarėve!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Bedri Tahiri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 520 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHE...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi