Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“Idhujt dhe gogolėt e diasporės” dhe diēka mė shumė
Publikuar më 03 maj, 2015 nė orėn 18:17 ( ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Uniteti Kombėtarė bėnė fjalė pėr qeverisjen dhe tė jetuarit nė njė shtet tė pėrbashkėt, cili pra qenka kuptimi i Bashkimit Kombėtarė nė diasporė, ēka i pengon ata tė jenė unik?

Nė websitin www.AlbDreams.net, Detroit, tė publicistit dhe shkrimtarit Rush Dragu ėshtė zhvilluar njė debat konstruktiv pėr Bashkimin Kombėtarė, lidhur me tekstin e botuar tė autorit Agim Vuniqi, tė titulluar “Idhujt dhe gogolėt e diasporės, i cili ėshtė botuar edhe nė mediat nė Kosovė, fillimisht nė Agjensinė e lajmeve nė www.kosovapress.com, e paralajmėruar edhe nė faqen zyrtare tė tyre nė "facebook", pastaj edhe nė www.trojetshqiptare.net dhe www.albaniapress.com. Duke u ndėrlidhur me komentet e komentuesėve-veprimtarėve nė komunitetin shqiptaro-amerikanė kam bėrė edhe vet njė koment- “rilindasi”

Nė artikull autori thotė: Kombi ėshtė njė, nuk kemi nevojė as tė bashkohemi as tė largohemi, TĖ NDIHEMI VETĖM SI SHQIPTARȄ!!!!, vazhdon… ashtu si ndihen amerikanėt (shtetasit amerikanė) nė 50 shtete… Bashkimi ose thėnė mė mirė Uniteti Kombėtarė bėnė fjalė pėr qeverisjen dhe tė jetuarit nė njė shtet tė pėrbashkėt, cili pra qenka kuptimi i Bashkimit Kombėtarė nė diasporė, ēka i pengon ata tė jenė unik?

Shqiptarėt janė njėri ndėr popujt mė tė diskriminuar nė botė, duke mos pėrjashtuar tė drejtat qytetare edhe tė atyre qė jetojnė nė Kosovė, tė drejtat e tyre janė tė abuzuara tmerrėsisht, pensionistėve iu ndalen asistencat sociale pėr arsyetime banale, dhe pastaj nuk u paguhen fare, sepse sistemi i ndėrtuar ėshtė feud, anarkik, pa drejtėsi dhe i kriminalizuar, me gjykata dhe prokurori nė prag tė kollapsit, ndėrsa diskriminimi i punėtorėve ėshtė realitet i hidhur, ndodhė nė sektorin publik, kurse ata tė sektorit privat trajtohen si skllevėr dhe nuk guxojnė tė protestojnė. Ndėrkohė, Policia e Kosovės ėshtė e vetmja nė botė qė nuk ka sigurim shėndetėsor. Ndėrsa, zjarrfikėsit luten tė mos lėndohen nė vendin e punės sepse asnjė kompensim material e as moral nga institucionet nuk iu bėhet..

Historia ka dėshmuar se lufta i bashkon shqiptarėt, ndėrsa pas kalimit tė rrezikut lakmia i egėrson, sidomos tash, sepse ka krijuar ndarjet e dhimbėshme tė shtresave qytetare: tė pasur, tė varfėr dhe shtresa e munguar, e mesme, si balansė. Por, ėshtė disi e pakuptueshme tė kuptuarit se nė diasporė ka ndasi, prandaj uniteti-bashkimi si komunitet ėshtė i pashmangshėm, pra domosdo kemi nevojė pėr unitet, pėr ta ndihmuar njėri tjetrin nė biznes, nė shkollim, nė punė, pėr tė akomoduar dhe ndihmar ata qė vijnė -“ardhacaket”, ka raste qė shumė kuadro tė afta kryejnė punė tė mundimshme, duke ngecur nė zhvillim dhe integrim, duke i mbėshtetur ata sigurisht komuniteti do tė bėhet mė i suksesshėm, pra me njė fjalė duhet tė mbėshteten tė sukseshmit, duke mos i bartur me vete problemet ideologjike dhe partiake nga vendi i origjinės, por edhe ndarjet administrative. Sikur do tė ishim pa shtet-shtete, qytetarėt do tė zgjedhnin pėrfaqėsuesit, tė cilėt do tė pėrfaqėsonin denjėsisht interesat e tyre, dhe njė qeveri reprezentative qė do tė formohej, do tė detyrohej tė realizojė premtimet e dhėna, nuk ka tė bėjė se ne nuk jemi tė bashkuar, jemi tė bashkuar vetėm atėhere kur kuptojme se jemi shqiptarė, a nuk ėshtė impresive brohoritja e madhe e tė rinjėve shqiptarė “Jam krenar qė jam shqiptar”, apo demonstrimi i shqiponjės me gishtat e dorės, as grusht, as dy gishtėrinjė, por shqiponjė qė do lirinė, tė fluturojė me krahė tė hapur, pra demonstrimi publik i slloganit “Jam krenar qė jam shqiptare” pėrfshinė tė gjithe shqiptarėt. Nocioni i Bashkimit Kombėtarė nė diasporė ka me tėpėr karakter propagandistik dhe emocional, ngase ėshtė shumė mė shumė tėrritorial, qė nėnkupton bashkimin e trojeve tė humbura, dhe kjo nuk bėhet ashtu si duam ne, me deklarata dhe tė ndarė. Jam plotėsisht dakord se nuk duhet harruar laryshinė e kostumeve dhe tė kengėve krahinore, por kur kėsaj laryshie kulturore i vehet ngjyra atdhetare, apo patriotike, atėhere ne po pranojmė se atdhetarizmi dhe patriotizmi yne ėshtė i rrudhur, ato shndėrrohen nė instrument ndarjeje, jo bashkimi. Bashkimi Kombėtarė nė njė menyrė apo tjetrėn ėshtė njė lloj i qeverisė sė koalicionit, qė do tė thotė se partitė parlamentare apo kabinetet janė duke punuar sė bashku pėr tė arritur njė rezultat.
Ky lloj i qeverisė formohet zakonisht gjatė kohėve tė vėshtirėsive, tė tilla siē ndodhin gjatė luftėrave me bashkimin e tė gjitha forcave atdhetare, siē ishtė rasti i luftės nė Kosovė, atėherė u bashkuan ndihmat anekand, u regjistruan vullnetarėt, u ble dhe u dėrgua armatimi, tė gjithė i madhė e i vogėl u fokusua nė luftėn ēlirimtare dhe shpėtimtare, e cila pa tė gjithė kėta faktorė, brenda dhe jasht, do tė rrezikohej vendi; ėshtė e pashmangshme edhe kur problemet ekonomike janė nė rritje. Njė qeveri e unitetit kombėtar do tė thotė se tė gjitha ose shumica e partive parlamentare nė parlament dhe nė qeveri janė duke punuar sė bashku. Kjo ėshtė bėrė nė kohėt e vėshtirėsive pėr tė demonstruar legjitimitetin politik, qė do tė thotė tash se vendimet e marra me koncenzus politik nga qeveria duhet tė miratohen nga partitė politike dhe njė numėr i njerėzve me prejardhje tė ndryshme.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 41 vizitorë
Lexuar: 530 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi