Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Terrori shtetėror sllavo-maqedonas mbi shqiptarėt e Luginės sė Vardarit
Publikuar më 10 maj, 2015 nė orėn 19:18 ( ) Sejdi Veseli | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pa pretenduar se po e bėjė njė analizė profesionale politike-operative dhe ushtarake, nuk me lenė shpirti rehat pa i shprehė pėr opinion edhe vėrejtjet e mia, me shpresė, helbete mund t’u shėrbejnė analistėve tė mirėfilltė, pėr zbėrthimin dhe njohjen e plotė tė shkaqeve reale, tė kėsaj gjendje nė kėto troje tė banuara nga vėllezėrit tanė, si dhe pėr tė pėrshkruar, si edhe pėrzgjedhur masat, mjetet e duhura dhe veprimet sa mė tė drejta, tė cilat duhet pėrdorur pėr tė eliminuar njėherė e pėrgjithmonė arsyet pėr t’u ripėrsėritur diēka e tillė!

Kjo ēfarė po ndodhė nė IRJM, konkretisht nė regjionet e banuara denbabaden me shqiptarė, besojė se ėshtė shqetėsuese pėr tė gjithė ata tė cilėt nuk janė tė bėrė synet nga njerėzorja-kombėtarja, si dhe pėr tė gjithė ata tė cilėt nuk marrin kėshilla nga disa “miq” nga kancelari dhe ēarqe tė huaja, para se tė shkojnė edhe nė shtratin bashkėshortor. Mjerisht, krejt ajo ēfarė po ndodh nė Luginėn e Vardarit, pashmangshėm imponon pėrfundimin, se kur alamet forcash policore-ushtarake, tė shoqėruara nga njė arsenal i madh i mjeteve tė blinduara - transportuese dhe luftarake, nga njė artileri e kalibrave tė ndryshėm dhe nga flota e helikopterėve tė sofistikuar policorė dhe ushtarak, si p.sh. Mi-24 e Mi-25, nuk duhet kuptuar ndryshe, pos si njė ogur i zi, jo vetėm pėr regjionin tonė.
Kur aparati represiv shtetėror sllavo-maqedonas po rikryen veprime ofensive nė pjesė tė banuara me shtetas tė tij (tė marrim se kėshtu i konsideron edhe shqiptarėt), duke zbatuar pėrpunimin sistematik artilerik tė terrenit, nga toka dhe ajri, me piketim tė veēantė njė lagje tė banuar me shqiptar, pa bėrė as veprimet , bile ato formalet, pėr evakuimin e popullatės civile nga zona e paraparė pėr veprime ofensive luftarake. Andaj, sjelljet e tilla nuk mund tė klasifikohen ndryshe, pos veprime terroriste-fashizoide shtetėrore kundėrshqiptare. Kam pėrshtypjen, se as mė kėtė rast nuk duhet tė pėrjashtohet ndihmesa vėllazėrore pėr forcat e IJRM nga simotra e tyre xhandarmėria serbo-ēetnike!
Kjo ēfarė po ndodhė nė Kumanovė e shoqėruar me dislokimin e forcave jo tė pakta dhe mė elite policore- ushtarake serbo-ēetnike nė Luginėn e Preshevės, pėrreth kufirit me Kosovėn, duhet tė kuptohet si zile alarmi pėr Tiranėn dhe Prishtinėn zyrtare, se pėr trojet shqiptare po kanoset rreziku i zbatimit tė njė skenari sllavo-ēetnik kundėr shqiptarėve dhe i pėrmasave tė paparashikueshme.
Mos tė harrohet se paralajmėrimet e mbajtjes sė kėshillave tė sigurisė kombėtare tė Serbisė dhe IRJM, duhet tė merret si diēka shumė serioze, aq mė tepėr kur pėr krejt ēka po ndodhė nė rrethinėn e Kumanovės dhe nė regjionin pėrreth kufirit me Kosovėn, shovinistėt sllavo-maqedonas akuzojnė se gjoja grupe tė armatosura paskan pas hyrė nga territori i Kosovės. Pėrndryshe mos tė befasohemi, nėse nesėr ndodh diēka e tillė nė Veriun e Mitrovicės dhe Luginėn e Preshevės!
Kam drojėn, se pėrballė tė njė terrori tė egėr qė vazhdon tė ushtrohet ndaj popullatės tė pambrojtur civile shqiptare, nga njė aparat shtetėror i udhėhequr nga njė shovinizėm apo barbari e tipit mesjetar, pos luftės tė organizuar mirė dhe duke pėrdorur tė gjitha mjetet e lejuara demokratike, nuk ka mbetur zgjidhje tjetėr.

Sejdi Veseli

Me 09 maj 2015
sveseli@hotmail.com

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sejdi Veseli
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 564 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi