Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“Lojėra” tė ndyra politike tė pakufijshme kundėr Ramush Haradinajt!
Publikuar më 21 qershor, 2015 nė orėn 16:53 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik-SPECIALE

*** Tė mos ishte ndėrhyrja dierkte e Uashingtonit pėrmes kongresmenit Eliot Engel, sa pėr “notėn verbale diplomatike” tė Hashim Thaēit dhe tė diplomacisė sė “vdekur” tė Ditmir Bushatit, deputeti dhe kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj, ende do tė mbahej nėn arrestin policor nė Lubjanė tė Sllovenisė.

-Nolens volens, duhet tė pranojmė tė vėrtetėn se, edhe ky rast i arrestimit tė Ramush Haradinajt, vuri nė dukje faktin se nė ēfarė shkalle Shqipėria ėshtė “faktor vendimtar” nė rajon, “macen prej psheshit nuk mund ta trembė”, ashtu sikurse mė 1998/1999, kur nuk bėri asgjė pėr shpėtimin e Kosovės nga agresioni, terrori dhe gjenocidi i Serbisė sė Slobodan Milosheviqit.

Ndaj, nuk duhet tė ēuditemi, as tė befasohemi pse Serbia, Sllovenia, Mali i Zi dhe Greqia po “luajnė si macja me miun” me Shqipėrinė, nuk e bėjnė hesap sa “njė para tė kuqe”, duke ia diskriminujar, terrorizuar, vrarė, arrestuar, burgosur dhe dėnar shqiptarėt pa asnjė asrye, vetėm pse ua ka lėnė “testament” politika, propaganda dhe diplomacia raciste dhe shfarosėse e Serbisė sė Madhe tė Slobodan Milosheviqit (1989-1999).

-Jo Rezolutė, por Notė Diplomatike Protestuese pėr pėrzėnien e ambasadorėve serbė dhe sllovenė nga Prishtina dhe nga Tirana!

Para se t’i hymė in medias res kėtij incidenti politik lidhur me arrestimin e Ramush Haradinajt, sė pari, moralisht dhe kombėtarisht, jemi tė obliguar qė t’i pėrshėndesim tė gjitha ato pėrpjekje tė subjekteve politike dhe jopolitike shqiptare tė Kosovės, nė veēanti AAK-nė, kryetar i sė cilės ėshtė Ramush Haradinaj, e cila, menjėherė, pas marrjes sė lajmit se kryelideri i saj ishte arrestuar nė aeroportin e Lubjanės nė Slloveni, deputetėt e saj me nė krye Donika Kada Bujupi kėrkuan séancė urgjente nė Kuvend pėr shqyrtimin e kėtij incidenti politik, me ē’rast parlamentarėt nė rrethin e dytė, votuan Rezolutėn pėr lirimin e Ramush Haradinjat.

Kjo ishte nė rregull, mirėpo, nė rastet e kėtilla, qeveria e Kosovės, do tė duhej tė ishte nė gjendje mobile ditėn dhe natėn, nė mėnyrė qė tė dėshmonte fuqinė dhe aftėsinė e saj politike dhe diplomatike pėr lirimin me procedurė tė shkurtėr tė deputetit Ramush Haradinaj. Hapi i parė konkret i ligjshėm, do tė duhej tė ishte dorėzimi i demarshit diplomatik me shkrim Ambasadės sė Sllovenisė nė Prishtinė, duke e kushtėzuar qeverinė e saj me ndėrprerje urgjente tė marrėdhėnieve diplomatike me Slloveninė. Sė dyti, bashkėrendimi me Ministrinė e Punėve tė Jashtme nė Tiranė, qeveria e Shqipėrisė, nė tė njėjtin interval kohor me atė tė Prishtinės, do tė duhej, qė pėrmes ministrit tė Jashtėm Ditmir Bushati, t’u dėrgonte Notė Diplomatike Protestuese me shkrim Abasadės sė Sllovenisė dhe Ambasadės sė Serbisė nė Tiranė, qė urgjentisht brenda dy a tri orėsh, tė merrnin masa konkrete pėr lirimin e Ramush Haradinajt, ndryshe, pezullim tė marrėdhėnieve diplomatike edhe me Beogradin, edhe me Lubjanėn. Kjo strategji konkrete, do tė duhej tė vinte nė shprehje sipas automatizmit tė reciprocitetit ligjor pėr t’i treguar Beogradit dhe Lubjanės se Shqipėria dhe Kosova nuk janė kurrfarė kuazishtete dhe shtete tė dobėta vetėm nė letėr, ashtu siē po veprojnė fatkeqėsisht nė praktikėn e pėrditshme tė marrėdhėnieve ndėrkombėtare.

Kėtė do tė duhej ta bėnin nė mėnyrė te njėkohshme dhe tė sinkronizuar politika e jashtme dhe diplomacia e Prishtinės dhe e Tiranės, jo tė fusnin “kokėn nė zallė”, duke heshtur dhe, duke krijuar tensione tė panevoshme te qytetarėt e revoltuar nė Kosovė, tė cilėt sė bashku me deputetėt e Kuvendit ia arritėn, qė tė sensibilizojnė edhe faktorėt dhe qendrat politike ndėrkombėtare, para sė gjithash Uashingtonin zyrtar, me ē’rast reagoi prerazi kongresmeni Eliot Engel (anėtar i Komitetit pėr Ēėshtje tė Jashtme nė Dhomėn e pėrfaqėsuesve).

Thank you Eliot Engel, thank you America! United We Stand For Ever !

-Ai specter faktorėsh politikė hibridė, qė sipas “teorisė sė komplotit” dhanė urdhėr pėr ta arrestuar Ramush Haradinajn (sepse po iu pengon disa shtetarėve tė korruptuar mafiozė, despostistė, oligarkistė, sektaristė dhe nepotistė etj.), edhe e liruan atė, duke i kthyer edhe pasaportėn dplomatike, sepse ishin tė detyruar ta bėnin kėtė jo pėr “notėn verbale” tė Kosovės, por, thjesht pėr shkak tė ndėrhyrjes direkte tė kongresmenit amerikan, Eliot Engel, i cili me anė tė kėsaj deklarate zyrtrae iu drejtua autoritetve zyrtare tė qeverisė sllovene qė: “Menjėherė tė lirohej Ramush Haradinaj, sepse njė urdhėr-arresti tillė ėshtė i pavlefshėm ligjėrisht ngase mė nuk ekziston Unioni Serbia+Mali i Zi. -Ramush Haradinaj ka dalė dy herė i pafajshėm nga Gjykata Ndėrkombėtare Kriminale pėr ish-Jugosllavinė dhe duhet tė ēlirohet nga abuzime tė tilla. Ndėrkohė , shpresoj se ky veprim ka qenė njė gabim, mendoj se qeveria sllovene dhe sistemi gjyqėsor mund ta lajė nė njė farė mėnyre gabimin e bėrė duke e lejuar ish-kryeministrin Haradinaj qė tė kthehet nė shtėpinė e tij nė Kosovė. Mirėpo, qė tė sigurohemi qė gabime tė tilla tė mos pėrsėriten mė kurrė, Beogradi duhet tė tėrheqė “Kartat e Kuqe” nga Interpoli, tė cilat janė edhe rrėnja e problemit. Veprimet e Serbisė janė nė kundėrshtim me synimet e dialogut ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės. Nėse Serbia dėshiron vėrtet tė demonstrojė se ėshtė gati tė normalizojė marrėdhėniet me Kosovėn, ajo duhet t’i japė fund kėsaj gjuetie shtrigash”.( http://gazetablic.com/kongresisti-eliot-engel-i-ben-thirrje-sllovenise-lirojeni-menjehere-ramush-haradinajn/).

Ramush Haradinaj-viktimė politike

Kėtė padrejtėsi ndaj komandantit tė UĒK-sė dhe heroit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, tanimė e kanė tė ditur edhe “vremēat”, lere mė qyetarėt e Kosovės. Tė njėjtit faktorė politikė, tė cilėt Ramush Haradinajn dy herė e dėrguan pėr gjykim dhe rigjykim nė Tribunalin e Hagės, kanė gisht dhe janė tė involvuar, edhe nė arrestimin e tij tė fundit nė aeroportin e Lubjanės, mė 17 qershor 2015.

Nuk ka asnjė dyshim se arrestimi i Ramush Haradinajt, para sė gjithash ėshtė arrestim politik, qė si pretekst-mjet efektiv i realizimit tė tij, ėshtė marrė urdhėrarresti i vitit 2004 i gjykatave tė Serbisė, i “trashėguar” nga gjykatat politike dhe policore tė Serbisė fashiste dhe gjenocidale tė Slobodan Milosheviqit.

Pra, edhe rasti i fundit tė arrestimit tė kryetarit tė AAK-sė-deputetit tė Kosovės, Ramush Haradinaj nė aeroportin e Lubjanės, mė 17 qershor 2015, ėshtė fakt i pakundėrshtueshėm se, kėto prita dhe pusi tė tij nėpėr kufij tė shteteve tė ndryshme tė ish-RSFJ-sė, janė me prapavijė tė thellė dhe tejet tė ndyrė politike tė trekėndshit Prishtinė-Beograd-Lubjanė dhe mė gjerė, tė mbėshtetur nga disa faktorė tė huaj tė korruptuar dhe tė involvuar nė kėtė ēėshtje tė kurdisur pėr “mrekulli”, gjėja se shkas kryesor dhe i vetėm i arrestimit tė tij, ishte “fletarresti” i lėshuar nė vitin 2004 nga ana e Serbisė. –Skenar i pėrkryer ky pėr eliminim e oponentėve politikė nga skena politike , tė cilit i vije era e keqe sikurse dikur kurthave eleminusese tė kundėrshtarėve politikė dhe ushtarakė gjatė viteve tė luftės nėn okupimin e Serbisė gjenocidale (1989-1999).

Ėshtė e vėrtetė se ky urdhėr-arrest pėr ndalimin e Ramush Haradinajt, daton qė nga regjimi i Slobodan Milosheviqit, i cili e akuzonte jo vetėm Ramush Haradinajn si “terrorist” dhe “kriminel lufte”, por urdhėr-artreste tė tilla pėr burgosjen dhe pėr dėnimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė, janė me qindra sosh-lista tė tėra, tė hartuara nga dosjet aktpaditėse tė gjykatave policore tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit, qė pėr fat tė keq, edhe sot janė nė fuqi dhe valide sipas ligjeve tė Serbisė, tė cilat i ka nė dispozicion edhe Interpoli pėr ndjekjen e tė gjithė atyre shqiptarėve, qė figurojnė nė lista si “ kriminele lufte” a “terroristė”, ashtu siē i kanė “kryqėzuar” pa asnjė tė drejtė gjykatat politike dhe policore tė regjimit terrorist gjencidal tė Serbisė sė Slobodan Miosheviqit, jo vetėm kundėr ushtarakėve tė UĒK-sė, por tė gjithė shqiptarėve, qė direkt dhe indirekt kanė ndihmur luftėn ēlirimtare kombėtare dhe antikoloniale kundėr Serbisė pushtuese dhe gjenocidale (1989-1999).

Gabimet e tilla politike sikurse ky me Ramush Haradinajn, bėnė qė Beogradi me ndihmėn e partenerėve tė tij evropianė, tė ngrejė edhe njė Gjykatė Speciale nė Kosovė kundėr “krimeve tė luftės”!

Ndalimi dhe arrestimi i Ramush Haradinajt nė aeroportin e Lubjanės sė Sllovenisė, nuk ėshtė i rastėsishėm, por i planifikuar dhe i “dizajnuar” nė mėnyrė perfekte jo vetėm nga shėrbimet e ndryshme policore, por para sė gjithash nga faktorėt e ndryshėm politikė, tė cilėt, qė nga pėrfundimi i luftės sė drejtė dhe tė lavdishme tė UĒK-sė, e kanė “halė nė sy”, sepse po u pengon nė zhvillimin e transaksioneve tė ndryshme tė politikave mafioze, korrupcioniste, antidmeokratike dhe antishqiptare mikste vendore dhe ndėrkombėtare.

Pse, edhe regjimet pasmillosheviqiane, tė ashtuquajtuara “reformuese” dhe “demokratike” tė Serbisė, sikurse ky i Tomislav Nikoliqit (president), i Aleksandar Vuēiqit (kryeministėt) dhe i Ivica Daēiqit (nėnkryeministėr dhe ministėr i Jashtėm) i zbatojnė kėto lista pėr arrestimin dhe denoncimin e shqiptarėve tė pafajshėm, kjo nuk ėshtė fare e befasueshme, kur dihet se, pikėrisht nė bazė tė kėtyre listave dhe dosjeve akuzuese poltiike , Beogradi zyrtar ia ka arritur, qė ta bindė BE-nė pėr njė dialog tė ri me Prishtinėn zyrtare (edhe pse statusi politik i Kosovės ėshtė mbyllur mė 17 shkurt 2008) kinėse nė emėr tė “normalizimit tė marrėdhėnieve” ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė (kėshtu flet edhe pėrmbajtja e Marrėveshjes Daēiq-Thaēi, bėrė nė Bruksel, mė 19 prill 2013).

Mirėpo, pse qe 16 vite qeveritė e Kosovės nuk kanė kėrkuar nga Beogradi qė t’i shfuqizojė ato lista-aktpadi akuzuese, kjo ėshtė e diskutueshme dhe e papranueshme moralisht, ligjėrisht dhe kombėtarisht. Kjo ėshtė e pafalshme, sepse pikėrisht ato lista denoncuese kanė pėr qėllim, qė ta ulin nė bangėn e zezė akusuese UĒK-nė, nė mėnyrė qė, para botės ta paraqesin si “terroriste” dhe “kriminele” ngaqė dihet se me “vrasjen “ e saj nė kėtė formė, pastaj, do vinte nė shprehje rishqyrtimi dhe zhverlėsimi i statusit politik, juridik, kombėtar, shtetėror dhe ndėrkombėtar i Republikės sė Kosovės, duke qenė se liria, pavarėsia dhe sovraniteti i saj, janė meritė kryesore e UĒK-sė. Sikur UĒK-ja, tė mos dilte nė skenėn ushtarake, politike dhe diplomatike, Kosova, edhe sot, do tė kishte qenė koloni e Serbisė.

Pra, pa, asnjė dyshim, listat-aktpaditė e tilla politike trilluesee tė Serbisė pėr baltosjen dhe denoncimin e velrave tė UĒK-sė, janė ndėr “argumentet kryesore”, qė patėn efekt politik pėr themelimin e Gjykatės Speciale kundėr “krimeve tė luftės” nė Kosovė.

Kryeministri Isa Mustafa “avokat” vullnetar i biznesve sllovene nė Kosovė!

Sipas kėsaj ekonomie politike tė tij, po del se, mė me rėndėsi na qenka rujatja e bizneseve sllovene nė Kosovė sesa lirimi urgjent i Ramush Haradinajt! -Nuk faj, sepse e ka "ves tė moēėm" pėrkdheljen e sistemeve tė mėparshme serbo-jugosllave. Duhet kuptuar se, tanimė, i ėshtė bėrė "monotone" karriera politike ( sa herė ministėr, sa herė kryeministėr i qeverive tė ndryshme). Mirėpo, kjo nuk e justifikon nė rastin konkret tė Ramush Haradinajt, qė nuk e ka parė tė arsyeshme ushtrimin e NOTĖS DIPLOMATIKE PROTESTUESE kundėr Qeverisė sė Sllovenisė.

-Tezė e parashtruar bythprapė, dhe e sugjeruar krejtėsisht gabimisht pėr zgjidhjen e kontestit tė theksuar politik me Lubjanėn zyrtare lidhur me Ranush Haradinajn, sepse nė rastin konkret, qeveria sllovene me nė krye premierin e saj Miro Cerar, do tė duhej te ishte ajo vete, qe t’i ruante bizneset e shumta sllovene nė Kosovė, jo kursesi kryeministri i qeverisė sė Kosovės, Isa Mustafa, i cili pa kurrfarė autorizimi nga homologu i tij slloven, Miro Cerar, pranoi rolin e “Avoktatit” tė bizneseve sllovene nė Kosovė. Ky shembull negativ politik dhe diplomatik ndikoi negativisht edhe nė qarqet politike dhe diplomatike tė Shqipėrisė, sepse nuk ndėrmorėn asnjė veprim konkret diplomatik pėr lirimin e Ramush Haradinajt, edhe pse patėn rastin ideal, qė kėsaj here, t’i tregonin diplomacisė sllovene dhe asaj serbe, se tanimė, pas hyrjes sė Shqipėrisė NATO dhe pavarėsimit tė Kosovės, pėrgjithmonė ka marrė fund “loja” dhe nėpėrkombja e shqiptarėve nė Ballkan. Mirėpo, fatkeqėsisht Tirana zyrtare nuk e shfrytėzoi kėtė pėrparėsi tė “dhuruar” tė rastit.

- Pėr mua mė i vlefshėm dhe mė i rėndėsishėm (njė million herė) ėshtė heroi i UĒK-sė dhe Deputeti i Republikės sė Kosovės, Ramush Haradinaj, se tė gjitha bizneset e Kosovės dhe tė Shqipėrisė me Slloveninė dhe me Serbinė.

-Si kryeministri Isa Mustafa, ashtu edhe tė gjithė “derbejtė” e kėsaj kohe “demokratike” dhe “patriotike”, pikėsėpari, duhet tė dijnė se kryevlerė ėshtė njeriu me vlerat dhe me veprat e tij humane dhe njerėzore, jo korrupsioni, tradhtia dhe biznesi me Slloveninė dhe me Serbinė nė kurriz tė popullit dhe tė Kosovės, ashtu siē po ndodh qe 16 vjet kinėse nė liri dhe nė paqe.

Mirėpo, dhashtė Zoti, vjen ajo ditė, kur shtetarėt biznesmenė, do tė ngopen me pasuri, me pushtet antidemokratik, antiligjor dhe antipopullor, duke tregtuar me Serbinė dhe me Slloveninė, sepse mbi 50% e popullit po “vdes” nga varfėria, nga papunėsia dhe nga ekzodi sistematik, e kryeministri i qeverisė sė Kosovės, Isa Mustafa me paturpėsinė mė tė madhe, para parlamentarėve deklaron : “Me Slloveninė kemi bashkėpunim tė thellė ekonomik dhe shtetėror dhe kėto duhet t’i mbajmė edhe mė tutje… Nuk ka arsye pėr notė proteste pėr Slloveninė… autoritetet sllovene kanė vepruar nė bazė tė fletė arrestit qė ata e kanė pasur nga Interpoli.”(http://fax.al/read/news/480783/9794658/mustafa-nuk-ka-arsye-per-note-proteste-per-sllovenine) .

Sipas kėtij prononcimi tė kryeministrit Mustafa po del se e mė e vlefshme dhe mė e rnėdėsishme qenka, qė qeveria e Isa Mustafės, ta ruajė tė paprekur bashkėpunimin ekonomik dhe tregtar (bizneset e ndryshme” me Slloveninė sesa lirimi i menjėhershėm heroit Ramush Haradinaj nga arresti illegal arbitrar (nė kundėrshtim me ligjet ndėrkombėtare).

-Ēfarė amoraliteti, antihhumanizmi dhe gabimi fatal politik ky, nė vend se kryeministri vetė tė propozonte Notėn Protestuese kundėr qeverisė sė Sllovenisė, ky e bėri tė kundėrtėn, mori anėn e “Avokatit” tė mbrojtjes sė “bizneseve” tė Sllovenisė nė Kosovė!?

Ky potez i kryeministrit Mustafa, edhe politikisht, edhe dipomatikisht, edhe ekonomikisht, ėshtė krejtėsisht i gabuar dhe i papranueshėm pėr interesin nacional dhe shtetėror tė Kosovės, sepse qeveria e tij, do tė duhej urgjentisht tė pėrpilonte dhe t’ia dėrgonte Ambasadės sė Sllovenisė nė Prishtinė Notėn Diplomatike Protestuese (nė formė demnarshi tė kushtėzuar me afat disa orėsh) pėr lirimin nga arresti tė deputetit Ramush Haradinaj, ndryshe do tė pasojė prerja e marrėdhėnive diplomatike midis Kosovės dhe Sllovenisė.

-Nuk ka asnjė dyshim se, me tė lexuar dhe analizuar hollėsisht kėtė Notė reaguese tė qeverisė sė Kosovės, qeveria e Sllovenisė, do tė mbėshtetej pėr “mujri” - para aktit tė kryer, duke menduar seriozisht: o ruajtjen e bizneseve sllovene dhe tė marrėdhėnieve ekonomike, tregtare dhe diplomatike me Prishtinėn dhe me Tirtanėn, o lirimin pa asnjė kusht tė Ramush Haradinajt. Mirėfilli, nė kėtė rast qeveria sllovene, do tė zgjedhte lirimin e Ramush Haradinajt, jo humbjen e bizneseve tė saj as nė Kosovė e as nė Shqipėri.

Vėrtet, ngatėrrimi i biznesit tregtar me mbrojtjen e lirive dhe tė drejtave tė njjeriut, siē ėshtė rasti konkret i shkurtimit tė derjtave dhe lirive personale, si dhe e drejta e imunitetit diplomatic, ėshtė jo vetėm paturpėsi , por edhe pėrgjegjėsi ligjore e qeverisė sė Kosovės.

Sė fundi, duhet tė nėvizojmė se deklaratat kritikuese tė deputetit Ramush Haradinaj, drejtuar nė adresėn e kryeministrit dhe tė presidentes sė Kosovės, pėr mos bėrjen asgjė tė lirimit tė tij tė menjėhershėm, janė plotėsisht tė arsyeshme, sepse ata nė vend qė tė dakordoheshin pėr dėrgimin e Notės Diplomatike Protestuese qeverisė sė Sllovenisė, ata u fokusuan nė “ mbrojtjen e bizneseve ekonomike dhe tregtare sllovene nė Kosovė”

Ky ėshtė njė absurd i madh dhe i pajustifikueshėm, arrestohet deputeti i Kosovės, Ramush Haradinaj, e Ministria e Jashtme e Shqipėrisė dhe ajo e Kosovės, nuk kryen punėn sipas detyrės pėr ēka edhe paguhen majmėrisht me paratė e popullit.

Dėshtoi diplomacia e aksit Prishtinė-Tiranė

Me gjithė reagimet e parlamentarėve nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 qershor 2015, tė cilėt mbėshtetėn kėrkesėn e deputetėes sė AAK-sė, Donika-Kada Bujupi, me ē’rast u miratua edhe Rezoluta pėr lirimin e deputetit Ramush Haradinajt, prapė, dėshtoi diplomacia e Tiranės dhe e Prishtinės, sepse nuk patėn guximin, as vullnetin tė reagonin me notat e tyre protestuese tek ambasadorėt e Serbisė dhe tė Sllovenisė, as nė Tiranė e as nė Prishtinė.

Me kėtė rast tė heshtjes sė diploamcisė shqiptare, erdhi nė shprehja cenimi i interesit nacional dhe shtetėror tė Kosovės.

Njė akt i tillė i turpshėm dhe i pajustifikueshėm antiligjor dhe antikushtetues ndodhi pėr shkak se pėr aksin diplomatik Tiranė-Prishtinė, nė plan tė parė ishte rujatja e marrėdhėnieve dhe e bashkėpunimit ekonomik, tregtar dhe tė biznesit tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės me Slloveninė dhe me Serbinė, jo humanizmi dhe mbrojtja e interesave vitale kombėtare dhe shtetėrore tė Kosovės, as e shtatasve dhe qytetarėve tė saj, gjė qė kjo ėshtė nė kundėrshtim jo vetėm me ligjet ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e lirive dhe tė drejtave tė njeriut, por para sė gjithash, edhe me Kushtetutėn e Kosovės dhe me Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, ku thuhet: “ 1. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė populit shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj. “ (Neni 8, paragrafi 1, pika 1). Por fatkeqėsisht edhe nė rastin e mos marrjes nė mbrojtje tė Ramush Haradinjat, u shkel kjo Kushtetutė nga qeveria shqiptare, sepse nuk u bėri asnjė notė protesuese diplomatike pėr t’I thirrur nė pėrgjegjėsi qeverinė e Sllovenisė dhe tė Serbisė, pėr shkak tė veprimit tė koordinuar tė arrestimit tė deputetit tė Republikės sė Kosovės, Ramush Haradinja, mė 17 qershor 2015 nė aeroportin e Lubjanės sė Sllovenisė, tė cilin policia dhe gjyqėsia sllovene e mbajti “peng” tri ditė nė Lubjanė(17,18,19).

Turp pėr diplomacinė e Tiranės dhe tė Prishtinės, nuk patėn guxim, qė tė ushtrojnė njė notė tė pėrbashkėt reaguese diplomatike ose veē e veē secila nė emėr tė shtetit tė vet. Kėtė nuk e bėnė, sepse u dhimbsenin bizneset e shumta serbo-sllovene nė Shqipėri dhe nė Kosovė. Kėtė e pohoi edhe vetė kryeministri I Kosovės, Isa Mustafa, duke lexuar para parlamentarėve tė Kuvendit: “ …Ne duhet tė mendojmė pėr interesa dhe bashkėpunim me vendet mike (d.m.th. tė tė “vendeve mike”-Serbisė dhe Sllovenisė – MH)…Unė Unė nuk shoh asnjė arsye qė tash ne tė bėjmė notė protestuese ndaj Sllovenisė…”.((http://fax.al/read/news/480783/9794614/mustafa-nuk-shoh-arsye-te-cojme-note-protesta-per-sllovenine).

Kjo ėshtė mė shumė se turp dhe padituri politike dhe diplomatike nė sy tė botės, tė sakrifikosh deputetin dhe heroin tėnd qė ta ka ēliruar “prapanicėn”, e sot, me t’u bėrė kryeministėr, nė vend se ta mbrosh me ēdo kusht, e injoron dhe e ofendon, duke vėnė nė plan tė parė “mbrojtjen e bizneseve sllovene” nė Kosovė, jo heroin dhe deputetin e Kosovės, Ramush Haradinaj, cili, pas tre ditėsh arresti ilegal nė Lubjanė (17,18,19/06/2015) u lira duke falėnderuar kongresmenit tė lartnderuar amerikan, Eliot Engel, siē theksuam mė sipėr, jo duke falenderuar presidentes sė zarfit, Jahjaga, as kryeministrit Mustafa e as “notes verbale” tė antidiplomacisė sė Hashim Thaēit. Notat verbale diplomatike janė tė vlefshme dhe me peshė tė zgjidhjes sė ndonjė kontesti nė praktikėn e marrėdhėnieve ndėrkombėtare ndėrmjet shteteve, vetėm atėherė, nėse ke potencialin dhe fuqinė ndikuese tė ndonjė superfuqie botėrore, siē ėshtė Amerika ose tė ndonjė shteti tė madh evrpian, siē janė Gjermania, Britania e Madhe ose Franca etj.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 604 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi