Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Shumė politikanė shqiptarė janė antikombėtarė dhe antiamerikanė
Publikuar më 04 nėntor, 2017 nė orėn 18:21 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nuk do tė ndalem kėtu pėr tė argumentuar me fakte historike tė sė shkuarės se pėrse gjithmonė shumė dhe mė kryesorėt politikanė nė Shqipėri kanė qenė dhe janė edhe sot demqarėt, haramzadet dhe hajdutet e popullit tė vet dhe se shumė prej tyre kanė qenė edhe antiamerikanė ,pasi kėtė e dinė tashmė pjesa mė e madhe e opinionit shqiptar.

Atė se pse SHBA janė aleati mė i madh strategjik dhe jetik pėr shqiptarėt e kam shkruar nė njė kapitull tė veēantė te Libri “TRIUMFI I KOMBIT”.
Miratimi dhe fillimi nga funksioni i VETTING-ut ėshtė ajo e cila mė shtyu pėr ta shkruar kėtė shkrim.

Pra, nuk ka nevojė tė shkojmė larg nė kohė por mjaftojnė tė sjellim nė kujtesė disa fakte tė politikės dhe tė politikanėve shqiptarė tė kėtyre 27 viteve tė fundit si fakte, ngjarje, veprime dhe sjellje tė politikanėve shqiptarė pėr tė konstatuar antikombėtarizmin dhe antimerikanizmin e tyre. Rezulton se politika dhe politikanėt nė Shqipėri janė vazhdimėsia e atyre tė ishkomunizmit sllavo-ortodoks antiperendimorė, por qė pas vetėrėnies sė komunizmit u konvertuan nė demokratė tė rrejshėm maskuar me hipokrizira patriotike dhe tė proamerikano-europianizmit fals.

Tė jesh antikombėtar rezulton njėkohėsisjht se je edhe antiamerikan, pasi gjithmonė prej 100 vitesh nė momentet mė tė vėshtira ku ėshtė rrezikuar mbijetesa e shtetit shqiptar tė Shqipėrisė si dhe fakti se Shteti i sotėmi i pavarur i Kosovės pa rolin vendimtar tė SHBA-sė mos t’i shkojė ndokujt nė mendje se do kishim sot Shtetin e lirė e tė pavarur, Kosovėn.

Sa pėr Tiranėn politike kurrė nuk do tė ishte ēliruar Kosova , dhe politika e Tiranės kurrė nuk ėshtė interesuar seriozisht pėr ēėshtjen kombėtare, dhe as nuk e ka kėrkuar kurrė Bashkimin Kombėtar.

Edhe gjatė Luftės mė tė fundit qė ēoi nė Ēlirimin e Kosovės ata qė kėrkuan dhe bėnė maksimumin dhe tė pamundurėn pėr dėbimin e serbėve nga Kosova janė SHBA-tė.
Ndėrsa amerikanėt deklarohen se Ballkani ėshtė akoma problem i pazgjidhur, ku kėtu ata kanė parasysh se duhet tė zgjidhet problem i Bashkimit tė shqiptarėve, kryeministri aktual E.Rama kėrkon njė rikonfigurim tipik titisto-ishjugosllav tė njė tregu tė pėrbashkėt ballkanik ku nė ishJugosllavinė e re tė futet edhe Shqipėria. Kjo ėshtė nė pėrputhje me plaformėn serbe e pėrkrahur nga aleatėt e saj historikė francezėt dhe rusėt. Pra kjo pėrbėn njė kėrcėnim kombėtar dhe njė antiamerikanizėm tė njė neoJugosllavizmi.

Vetėm me kėto mund t’u japim pėrgjigje shumė qytetarėve shqiptarė dhe shumė tė huajve joshqiptarė tė cilėt pyesin se si ka mundėsi qė Shqipėria mbijetoi si shtet. Pra, a nuk ėshtė e vėrtetė se kėtu njė rol tė jashtėzakonshėm dhe kryesor pėr Shqipėrinė dhe pėr shtetin shqiptar, ashtu edhe pėr Kosovėn kanė SHBA-tė.

Dihet tashmė roli i SHBA-sė pėr demokracinė nė Shqipėri, por dihet se shumė shpejt shpėtheu nė Partinė Demokratike, nga regjimi Berishist antikombėtarizmi dhe antiamerikanizmi i tij.

Sė pari regjimi i PD-sė nuk ndertoi dhe nuk punoi pėr demokracinė por pėr njė regjim autokratik personal tė kryetarit te saj, duke i kapur tė gjitha pushtetet dhe drejtėsinė, pasojat e tij janė ato qė pėr 27 vite e katandisėn nė kėtė farė derexheje sistemin e Drejtėsisė nė Shqipėri.. Berisha ishte edhe autori i rrėnimit tė Ushtrisė shqiptare.
Tė dyja kėto si autoritarizmi dhe shkatėrrimi i ushtrisė ishin shumė tė dėmshme kombėtarisht si dhe nė kundėrshtim edhe me politikėn dhe diplomacinė e SHBA-sė.

Nė kohėn kur rrezikohej substance shqiptare ,e gjysmės sė kombit shqiptar nė Kosovė, dhe kur SHBA dhe aleatėt e saj kishin vendosur njė embargo kundėr ishJugosllavisė sė Millosheviēit, Shqipėria e regjimit berishist shkeli embargon ndaj Serbisė.
Pra a nuk ishte kjo njė politikė dhe sjellje antikombėtare dhe antiamerikane?

Po tjetra edhe mė e rėndė akoma, a nuk ishte tradhėti dhe antikombėtare marrėveshja e detit me Greqinė nga po Berisha, ku tinėzisht u anashkaluan edhe SHBA-tė duke qenė kėshtu njė marrėveshje komplotuese antishqiptare dhe antiamerikane?

Pėr politikėn e Tiranės nuk ka pasur asnjėherė interesim tė duhur dhe serioz as pėr Ēamėrinė shqiptare, por heshtje dhe mosinteresim po. Ndėrsa Greqia mban tė pushtuar Ēamėrinė dhe pėr ta ligjėsuar dhe pėrjetėsuar greqizimin e Ēamėrisė, shovinizmi grek shpiku dhe pėrdor kartėn e Vorio Epirit, pėr ta gllabėruar edhe Jugun e Shqipėrisė,ajo mban akoma nė fuqi edhe Ligjin e luftės me Shqipėrinė.

Pėr Shqipėrinė dhe pėr politikanėt e saj, Ēėshtja Ēame asnjėherė nuk ka pėr t’u zgjidhur. Atė do ta zgjidhin po SHBA-tė, te tė cilėt besoj dhe shpresoj shumė te ta, pėrderisa politika dhe diplomacia amerikane ashtu siē e thash dhe mė lart Ballkanin e shohin si njė i problem tė pazgjidhur akoma. Kjo ėshtė e vėrtetė pasi edhe Shqipėria ,edhe Kosova kufizohen rreth pėrqark me troje shqiptare.

Vetėm politikanėt shqiptarė kanė bėrė tradhėtira dhe marrėzira kombetare ku per interesa personale pushteti janė mbeshtetur dhe kanė kėrkuar perkrahje te armiqt e Shqipėrisė , te serbėt dhe grekėt ne favor tė rivalitetit politik ndervete, por serbo-grekėt nuk e bėjnė kurrė njė gjė tė tillė me shqiptarėt per t’u kerkuar atyre ndihmė.
Politikanėt shqiptarė pėr interesa personale pushteti e politke edhe u kanė falur territore tokėsore dhe detare serbėve dhe grekėve, si Zogu atėhere dhe Berisha tani.

Tani le ta shohim, ta kujtojmė dhe tė mos e harrojmė antiamerikanizmin me pasoja e dėme tė mėdha qė tė dy politikat e mbrapshta e opozitės sė Partisė Demokratike dhe tė pushtetit tė Partisė Socialiste si dhe shoqėria civile e manipuluar prej tyre refuzuan propozimin e SHBA-sė pėr demontimin e armėve kimike tė Sirisė, ku prej kėsaj farė politike antiamerikane humbėsi mė i madh ishte interesi ekonomik, integrues, imazhi dhe prestigji ndėrkombėtar i Shqipėrisė, pėr rritjen e imazhit dhe tė integrimit tė Shqipėrisė aq shumė energji politike e diplomatike konsumuan me kėtė strategji SHBA, per te mirėn kombėtare dhe integrimin e Shqipėrisė.

Po kėshtu si spjegohet ndryshe edhe “ndėrhyrja” politike dhe mediatike e Kryeminstrit tė Shqipėrisė , E.Rama, nė prag tė zgjedhjeve Presidenciale tė SHBA-ve e pėr ta deklaruar hapur dėshirėn e tij dhe t’u bėjė thirrje se cilin kandidat pėr President tė SHBA-ve duhet ta votojnė dhe cilin mos ta votojnė votuesit amerikanė.

Njė gjė tė tillė nuk e bėnė asnjė kryetar shteti perendimor dhe e bėri kryeministri shqiptar. Pra, pėr pushtetin e tij personal duke pasur besim tė tepruar se do tė fitonte kundershtari dhe rivali i Donald Trump, dhe vetėm njė servil dhe njė miop politik e bėn njė gjė tė tillė.

Arsye qė mė shtyu pėr ta shkruar kėtė shkrim ėshtė Miratimi i Reformės nė Drejtėsi, VETTING-u, i cili ma ngacmoi kujtesėn dhe mė solli nė mėndje pėr ato raste tė cilat i preka shkurtimisht mė lart, pasi edhe pengesat e mėdha dhe mosvullneti i paimagjinueshėm i politikės dhe i politikanėve shqiptarė shpalosi antikombėtarizmin dhe antiamerikanizmin e tyre.

Politikanėve antikombėtarė dhe antiamerikanė tashmė u ka dalė boja. Ata retorikėn patriotike dhe hipokrizinė proamerikane e kanė vetėm maskė politike mashtrimi nė sipėrfaqe dhe nė dukje, por tinzisht dhe me tradhti tė kamufluar, veprojnė pėr interesa tė ngushta personale tė tyre, si dhe pėr ineresa tė atyre qė nuk ua duan tė mirėn shqiptarėve.

Armiqtė e Shqipėrisė dhe tė Kosovės nuk e duan konsolidimin e dy shteteve shqiptare dhe as integrimin e tyre nė BE. Kėtij synimi tė tyre a nuk i shėrben politika e Tiranės, ku prej saj nė Shqipėi sundon padrejtėsia, krimi, trafikimi i qėnieve njerėzore, eksodi dhe droga.

SHBA pėrpiqen me ēdo kusht qė Shqipėria tė ndėrtojė shtetin ligjor ,tė luftojė krimin dhe korrupsionin. SHBA bėnė tė mundur miratimin e ligjit tė VETTINGUT ndėrsa politika dhe gjyqėsori shqiptar sabotonin dhe punonin kundėr.

Pra politika antiReformė dhe antiVETTING a nuk ishte veprimtari e dėmshme kombėtarisht dhe njėkohėsisht edhe antiamerikane? Populli shqiptar aspiron pėr progresin, pėr pėrparimin kunder korrupsionit dhe varfėrisė, shqiptarėt aspirojnė integrimin dhe pėr kėto aspirate kanė mbėshtetjen e madhe nga SHBA, ndersa politikanėt shqiptarė me korrupsionin, me drogėn ,me krimin, me tradhėtinė bėjnė tė mundur moszhvillimin, papunėsinė, varfėrimin e shqiptarėve dhe mosintegrimin e Shqipėrisė.Po kjo politikė e Tiranes ėshtė marrė si model edhe nė Kosovė pėr tė cilėn do tė shkruaj nė njė shkrim tė posaēėm, por jo se ajo ka ndonjė risi ndryshe nga ajo e Tiranės.

Skėnder S.KAPITI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 145 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
PĖR TRIMAT, JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA DHE KA...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:50
(Nė 36-vjetorin e vrasjes sė TRE YJEVE TĖ PAVDEKĖSISĖ) Koha ecėn pa u ndalė.....Vitet rrokullisen njėri mbas tjetrit, pa u ndjerė e pa na marrė leje asp...
PERCAKTIMI DHE SHENJIMI I KUFIRIT- ATRIBUT I ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:35
Tashmё, ёshtё bёrё plotёsisht e qartё qё marrёveshja e nёnshkruar, me 26 gusht 2015, nё V...
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi