Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Parlamenti i Kosovės, njė shtojcė e parlamentit serb
Publikuar më 26 nėntor, 2017 nė orėn 01:05 ( Para 15 ditė e 11 orėve ) Prof. Dr. Eshref Ymeri | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
I dashur Kolonel Laveri,
Analizėn tuaj me titull “Ka njė mijė mėnyra tė tradhtosh popullin”, tė cilėn ma dėrguat sot me postė elektronike, e lexova me shumė kėrshėri. Jam jashtėzakonisht i indinjuar pėr arrestimin e deputetėve tė Vetėvendosjes. Ky akt antikombėtar dėshmon mė sė miri pėrsėri e pėrsėri se tradhtia ėshtė nė krye tė Kosovės. Prandaj kėtu e mė shumė se pesė vjet tė shkuara, unė pata botuar nė internet njė shėnim tė shkurtėr me titull “Tradhtia nė krye tė Kosovės” (13 mars 2012).

Por ajo ēka dėshmon mė sė shumti pėr shėmtinė e realiteteve ndėrshqiptare, ore i dashur kolonel me formim nacionalist, ėshtė heshtja tragjike e popullit shqiptar para tradhtisė sė klasės politike. Ku ėshtė elektorati i Vetėvendosjes? Pse nuk ēohet peshė mė kėmbė dhe tė turret drejt parlamentit tė tradhtisė kombėtare tė Kosovės dhe t’u tregojė vendin tradhtarėve nė shėrbim tė shovinizmit serbokaragjoz?
Elektorati i Vetėvendosjes, fatkeqwsisht, nuk ēohet nė mbrojtje tė Albin Kurtit dhe tė deputetėve tė tjerė, sepse tradhtia e krerėve qė drejtojnė politikėn kosovare qė prej 17 shkurtit tė vitit 2008, ėshtė bėrė rutinė e jetės sė pėrditshme tė popullit shqiptar tė Kosovės. Tradhtia atij i ėshtė bėrė si buka e pėrditshme, ėshtė mėsuar me tė. Prandaj klasa politike nė krye tė qeverisjes sė Kosovės, duke qenė e bindur se populli shqiptar i Kosovės ėshtė shndėrruar nė njė mumje hesapi, i ka marrė hekurat zvarrė nė turrin e papėrmbajtur tė tradhtisė kombėtare. Akti tradhtar i arrestimit tė deputetėve tė Vetėvendosjes, dėshmon edhe njė herė mė sė miri se skenari dhe regjisura serbofranceze pėr arrestimin, gjykimin dhe lirimin e Ramush Haradinajt, bashkėpunėtorit mė tė ngushtė tė Hashim Thaēit, ka funksionuar dhe vazhdon tė funksionojė pėr mrekulli. Populli shqiptar i Kosovės e gėzoftė tradhtinė qė ia ka bėrė peshqesh klasa politike qė po e drejton qė prej shpalljes sė pavarėsisė, e cila vazhdon tė mbetet njė pavarėsi thjesht nė letėr, sepse parlamenti i Kosovės, me mėnyrėn se si ka funksionuar qė prej shkurtit tė vitit 2017, ka dėshmuar dhe vazhdon tė dėshmojė se ai s’ėshtė gjė tjetėr, veēse njė shtojcė, njė filial i parlamentit serb.

San Diego, Kaliforni
24 nėntor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Eshref Ymeri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 147 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHE...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi