Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FARIDIN TAFALLARI: PĖR KOHĖN E ARTĖ... (VI)
Publikuar më 26 janar, 2015 nė orėn 23:42 ( ) Faridin Tafallari | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
PJESA E GJASHTĖ)

FARIDIN TAFALLARI

KUJTIMET E VEPRIMTARISĖ SIME DHE SHOKĖVE TĖ MI, QĖ NĖ MOSHĖN E RINISĖ SĖ HERESHME, VEPRIMTARI ATDHETARE, E NISUR QĖ NGA VENDLINDJA DHE DUKE VAZHDUAR NĖ MĖRGIM, KONTAKTET ME BASHKĖVEPRIMTARE, KORRESPONDENCA IME ME RĖNDĖSI TĖ VEĒANTĖ, ME TĖ MADHIN JUSUF GĖRVALLA DHETĖTJERĖT...

*Letėr nga Suzana Gėrvalla. Tiranė 30.V.1983
I dashur vėlla Faredin!
U gėzova shumė kur e mora letrėn tėnde, ato fotografi dhe shiritin e varrimit. Nė kėtė letėr kam me ju shkru pėr shumė gjėra tė reja qė kanė ndodhur kėtu mė sė pari po ju shkruaj pėr festėn e 1 Majit. Ajo ka qenė ditė e shėnur pėr tė gjithė ne. Pėr 1 Maj Donika i ka dhėnė lulet shokut Enver. Ajo atė ditė e ka pėrqafuar babain e kombit shqiptar. I ka shtėrnguar dorėn njeriut mė tė shtrenjėtė tė tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė nėpėr botė. Shoku Enver e priti shumė pėrzemėrsisht Donikėn. Pėr njė kohė tė gjatė ai i foli nė vesh pėr babain dhe migjėn e saj. E krahasoj Jusufin me Qemal Stafėn, shumė e pėrkėdheli e lotėt e tij pikuan mbi flokėt e Donikės me shokun Enver. Ja dhe njė lajm tė gėzuar, me datėn 12 maj Donika ka dalė nė koncert si soliste me flaut me njė orkestėr tė madhe. Ajo korri shumė sukses. Shkruan tė gjithė gazetat pėr te. Nė “Zėrin e popullit” tė datės 13 maj ja kanė vėnė edhe fotografinė nė faqen e parė. Me datėn 21 maj ka dalė edhe nė koncertin qeveritar ku ishte edhe vetė shoku Enver. Siq po shifni nė fotografitė Premtoni pėr kėtė vit qė kemi ardhur kėtu ėshtė zgjatur shumė. Kur erdhėm kėtu ai ishte shumė mė i shkurtėr se unė tash mė ka arritur dhe mė ka kaluar. Nė shkollė kam vetėm fjalė tė mira pėr te. Ai po mėson shumė dhe i ka aritur shokėt kėtu me mėsime. Dita ditės veq mė shumė e mė shumė i pėrngjan babait tė vet. Vetėm njė gjė mė brengos se ai gjithėnjė ėshtė shumė i menduashėm dhe han shumė pak bukė. Ai po vuan shumė pėr babin dhe migjėn e vet. Ėshtė bėrė shumė i prekshėm, gjithė kohėn e kalon me mėsime. Kėtu ja kam marun ni qifteli dhe kur i mbaron mėsimet e merr qiftelinė dhe i bije. Premtoni ka qenė shumė i lidhur me Jusufin e Bardhoshin. Ju e dini se ata e merrshin gjithnjė me vete shpresoj se me kohė do t’i kalojė kjo mėrzi. Ndoshta kam edhe unė faj me gjithėse mbahem e fortė para fėmijve, prap ka aty kėtu ndonjė rast kur nuk pėrmbahem sa duhet. Ergoni sivjet do ta qojėm nė shkollė. Ai ėshtė shumė i zgjuar dhe kėtu tė gjithė e dojn shumė, tė gjithė i ka bė pėr vete. Me shėndet i kam mirė fėmijėt, edhe vetė tash jam mirė, i dhash tė gjitha provimet dhe e mbarova vitin.
Nė fotografinė qė na dėrgove pamė se sa ishin rritur Besimi e Bekimi dhe shoqen e kishe mirė. Kushedi sa vjersha tė reja i kanė mėsuar ata tė dy voglushėt. U gėzuam shumė se kishin qenė nėna dhe Tusha tek ju. Bile janė qėmallur pak. Vėlla Faredin nėse ka nevojė pėr ndonjė gjė me ardhė unė atje mė shkruaj se ka mundsi se vi edhe unė, sidomos kur ėshtė puna pėr teshat dhe sendet e tjera tė tyre qė kanė mbetur nė polici si dhe pėr dokumenta tė tjera qė duhen nėnshkruar. Fole ni herė me advokatin pėr kėtė punė dhe unė vi nė se ėshtė e domosdoshme. Mua para do kohe mė erdhėn dore do dokumenta pėr penzion pėr tė nėnshkruar. Mund tė mi sqarojėsh qka ishin ato dhe a e merni mė rogėn time apo e kanė ndėrprerė dhe kur e kanė ndėrprerė.
Unė kėtu nuk kam nevoj nėse ėshtė mundsia pėr tu blerė kam nevoj ato qė nuk janė kėtu pėr ti bler. Mė shkruaj tė lutem edhe pėr shokė tė tjerė ēka po bėjn ata si janė, cilėt kanė mbetur aty e cilėt janė larguar. Mė shkruaj pėr Nuhiun si u bė se u largua me gjith se unė ju thash me kohė disa fjalė pėr te, por prapė nuk besova se ai do tė largohet prej jush. Tė lutem vėlla mė shkruaj mė gjėrsisht pėr tė gjitha punėt atje. Sa pėr qiftelin dhe sharkinė mbajeni, vetėm rujeni mirė se ato do tė na duhen dikur. Sendet e tjera tė Jusufit si gjitha shkrimet e tj., qė i kan mbetur atje mi qoni se kėta kėtu po mi kėrkojnė tė gjitha artikujtė e tij e sa mė parė. Shfytėzoje rastin kur vjen ndokush nė pushim kėtu. Mundohu me ardh edhe ti me familje. Bėje kėrkesėn nė emrin tim e mė shkruaj kur e bėn se edhe unė kėtu do tė bėj qmos qė ta rregulloj tė vini kėtu. Sendet si dhe letrat mund tė mi dėrgosh edhe nėpėrmjet shokėve gjerman qė po vin kėtu, se ata po vin kėtu dhe tek unė. Tash ju pėrshėndes tė gjithve me radh ty familjen si dhe gjithė shokėt tė cilėt mė kan harrue.
Drita Sokoli (Suzana Gėrvalla)
P.S. Faredin pyete Remziun si dhe Hysenin me Agronin a i kanė marrė letrat prej meje se nuk mė kthyen pėrgjegje fare.
*Letėr nga Suzana Gėrvalla.
Tiranė 15. IX. 1983
I dashur vėlla Faredin!
Gėzohem shumė se Jeni tė gjithė shėndosh e mirė dhe se punėt po u shkojnė mbarė dhe ne Jemi mirė me shėndet. Tash po shkojmė tė katėrt nė shkoll se sivjet ka hy nė shkoll edhe Ergoni jon i vogėl. Pėrgjigjen nė letrėn tėnde tė parė e shkrova menjėherė po spati kush me ta pru dhe ajo mbeti kėtu qė disa muaj. Po ta dėrgoj tani edhe se me vones. Sė bashku me letrėn erdhi dhe kaseta me fotografitė dhe me ato tė tjerat qė i kishe shti aty. Tė falemenderoj shumė. Mirė ke bėrė qė ma kishe dėrguar adresėn. Tash e mas do tė shkruajmė letrat me postė vetėm qė nuk do tė pėrmenden emrat e njerzėve Po shof se ty tė brengos shumė dalja e njė organi tė ri”puntorėt”. Unė po tė qetsoj sepse atė gazetė nuk e nxjerrin armiqtė por thjesht njė organizatė tjetėr. Pėr Nuhiun po quditem shumė. Ai mundet me qen edhe njeri i keq por nuk besoj se mundet me qen edhe njeri i shitur te shkijet. Por ju qė jetoni atje me te dini mė shumė. Unė kėtu nuk kam ndigjuėr as mirė e as keq pėr tė dhe po flas vetėm me hamendje. Sa pėr autorizimin, unė me gjithė qejf ta qoj ty Faredin atė autorizim por ti nuk mė shkrove a duhet unė ta vėrtetoj atė kėtu apo vetėm me e shkruar dhe me e dėrgue. Tė lutem mė shkruaj pa vonim dhe ta mbarojm kėtė punėn e autorizimit. Autorizimin qė e ka Nuhiu tė ja merni.
Mė gėzoj lajmi se do ta botoni dramėn e Jusufit. Ajo ėshtė njė ide shumė e mirė, mos harroni tė mė dėrgoni edhe mua ndonjė kopje. Urime pėr Kosovaren e vogėl. U rit me prindėr dhe me shumė vėllezėr dhe u bėft tamam Si Kosova jonė dhe si babai i vet. Tash po ju pėrshėndesim tė gjithėve, mi pėrqafo shoqen dhe fėmit. Tė lutem fotografomi tash dhe na dėrgo njė fotografi se kemi dėshirė ta shofim se sa janė rritur fėmija.. ne na ka marr molli shumė pėr Besimin dhe Bekimin dhe sidomos pėr ato vjershat qė ata i recitonin aq bukur. Nė se nuk priton mi inqizo fėmit duke recitue dhe ma dėrgo atė shirit si dhe disa shirita tė zbrasta qė tė inqizoj edhe unė kėtu disa gjana pėr Jusufin dhe ti dėrgoj ty se e di se ke dėshir me i ndigjue, gjithashtu te inqizimi shkruajėm pak edhe pėr Remziun, Namiun, Skėnderin (Xhafer Durmishin), Hafizin, Agronin dhe shokėt e tjerėLetra e Donika Gėrvallės

*Mirėdita Isha sot kėtu pėr tė marrė dokumentet e Babait, mirėpo nuk ju gjeta nė shtėpi. Ju lutem m`i dėrgoni dokumentet nė adresėn time:Donika Gėrvalla –Bonn. Shpenzimet e transportit kuptohet qė i marr pėrsipėr unė. Aty ka dokumente, qė janė pjesė e dosjes hetimore rreth vrasjes, prandaj ju lus qė pėr tė mos rrezikuar apo ngadalėsuar kėto hetime tė mė dėrgoni tė gjitha dokumentet dhe as tė mos botoni diku ndonjė pjesė tė tyre dhe as mos t`ia tregoni mė askujt. Ato dokumente janė pronė e familjes Gėrvalla, dhe i duhen kthyer asaj. Unė erdha miqėsisht pėr tė marrė dokumentet dhe pėr tė shkėmbyer dy fjalė. Ju lutem mė dėrgoni dokumentet brenda 10 ditėve tė ardhshme. Shumė tė fala edhe familjes. Donika Gėrvalla (nėnshkrimi)
(Letėr e lėnė nė kutinė e postės, nė adresėn time, pa emrin e personit, qė i drejtohet,pra emrin tim, nė Horberstr.37, 72221 Haiterbach,e hapur,pa zarf, nė dy letra A5, e shkruar me shkrim dore dhe pa datė, letrėn e morra nė mėngjesin e tė hėnės, me datė, 07. 10. 2013. Shėnimi im.F.T. ***
...Nga korrespondenca ime me shokėt e atyre viteve te arta, dua tė veēoj edhe njė letėr tepėr tė dashur pėr mua, nga i paharruari, Baca Jahė, tė shkruar ashtu thjeshtė, me njė gjuhė shqipe,qė dinte ta shkruante vetėm ai bashkėveprimtari,atdhetari i orėve tė para,mėse shqiptari i shqiptarėve Jahir Jahiri!...Edhe sot, shpesh i kthehem leximit tė kėsaj letre,qeshem e mė mbushet shpirti!...
Krenohem me kėta shokė ideali, me tė cilėt ecėm tė vendosur, pa u lėkundur kurrė, ashtu sikurse u betuam, nė gjurmėt e tė MADHIT JUSUF GERVALLA, nė rrugėn drejt lirisė e BASHKIMIT KOMBĖTAR!

*Letėr nga Baca Jahė (Jahir Jahiri) Hercog Weiler. 11.5.1978.

Mirdita shok Feradin!(Faridin)
Qe sot mora ni cop letėr me ta shkrue edhe me tregue, qi jom shnoshė e mirė. Ashtu dishiroj kjo letėr e jamja metxhetun shnoshė e mir si ma don dėshira ime. Feradin si je me shnet edhe si po qon apo lodhesh dhe apo murzitesh, me punė si pe kalon, se te vjen e shtir nė fillim puna e re? Po na shiptart jemi msuem pėr gazepi.
Feradin na qi patėm fjalt pėr dille me ardhė, te ju nė Nagolt, po puna mu bėn, se nuk po vi edhe mos o mprini, se nuk kom vakt me ardhė. Tashti po tveti pėr Isaki, si ėshtė ma shnet.Edhe apo merni letra prej shtėpisė? Feradin, mu mfal se nuk po muj me ardhė te ju. Po kur tė kish vakt dil te une dhe merre revistėn ta lexoj, qetėr sen nuk po di sha me tė shkrue, viē priti selomat keve ju boj! Tė fala vllazve shiptarve nė Nagolt!Me qi kaq i jap fund. Shkrun Jahir Jahiri.
Pranon Feradin Tafallari.

*Letėr nga Tefik Kallaba
Tungjatjeta i nderuari Fahredin,
Jam i lumtur dhe i gėzuar, kur dėgjoj se, edhe ju jeni nga shėndeti e puna mirė.Po ashtu edhe nga shoqėria e juaj. Posa mė informoj Namiu, pėr shiritat shqiptar dhe unė vendosa t’ju shkruaj e tė thurri njė shkrim nga mėrgimi, ku edhe vet jeni nė mėrgim, ku edhe vet e ndieni atdhedashurinė pėr Kosovėn e dashur, ku nėnat na lindėn e toka e saj na rriti! E dashura tokė, tokė e atdheut tim, ku me moll e lagi zemrėn e dua, tė tė kem gjithnjė para!
I nderuari Fahredin, edhe njėherė ju faleminderoj pėr shiritat!
Ju pėrshėndes nga zemra ju dhe tėrė familjen tuaj! Tefiku me familje.
Tefik Kosova. Uracher str. Metzingen,Vula-Nėnshkrimi T.K. F.Rogoēicė

*Urim pėr Vitin e Ri,kartolinė, marrė nga Tefik Kallaba

I nderuari z.Fahredin!E nderuara familja Tafallari!
Viti, qė po e lėm mbrapa me shpresė qė ky vit tė na sjellė Shėndet, Gėzim nė Pamvarėsinė e Kosovės dhe Bashkim Mbarėkombėtar! GĖZUAR 1998!
Vula dhe nėnshkrimi i Tefikut

*Letėr nga Qazim Malaj

Mirdita shoku Fahrudin( Faridin)!
Ja pra po ju lajmėrohem me anėn e kėsajė letre, e cila dėshirojė qė tė ju bie nė dorė dhe tė ju gjejė shėndosh e mirė.Farudin sė pari po tė pyes, se si je me shėndet apo lodhesh apo mėrzitesh, familjen si e ke, nga shtėpia apo merr farė lajmi si janė dhe ēka i kanė punėt? Shoqėria nė atė rreth si janė mbarė, a ka ndonji gja tė re atje nder ju? Skenderin a e ke pa, e si i ka punėt? Ne Fahrudin kho, ni ket rrethin mirė tė gjithė jemi dhe tė gjithė ju bajnė tė fala.Unė kam vendos qė mė 7 Prill tė shkojė nji herė nė Kosovė, nja tri javė e nėse ke ndojė porosi lajmėrohu.Tani Farudin pranoni tė fala tė mija pėrzemerta dhe mbarė ajo shoqeri. Tė fala Qazim Malaj.
P.S. nji letėr e morra nga ju mė 25 janar ku nė letėr ishin Komunikata e Nuhi Berisha e Regjep Malaj dhe thirrja pėr dy vjetorin e vrasjes sė vėllezėrve Isufit, Kadriut e Bardhit. Vonesa e kėsaj letre ka qenė pėr nė mbarė nė Troisdorf njė punė jo e mirė, sepse shumė nga ne kemi pasė dėshirė tė marrim pjesė nė kėtė ditė.

*Letėr nga Demė Demaj, korrik 1980

Shok Faruk(Faridin) me pa durim presi kthimin e juaj nga vendlindja. Esht nji rrugė e largėt e pak a shumė e rrezikshme por besoj shumė ne vendosmėrinė tuaj, prandaj besoj qė do tė ktheheni mirė. Unė mbėrrita mirė, gjatė rrugės nuk patėm pengesa, u frigova mbasi kisha me veti shoqen. Kėtu ndejta nja 10, ditė nė banesė gjer mė 30 shtator nuk kam, mė 30 mė lėshohet njė (banesė) atje diku ngat (afėr) Vezirit (V). Sot mora njė telegram prej Dajės qė punon atje nė Hagen ishte shumė i sėmurė e duhej tė shkoja. Kthehem javėn tjetėr, jam nė pushim mjekėsor kam vra pak dorėn, gjer mė20 tė kėtimuaji kam pushim. Husenitė (fjala pėr Hysen Gegėn) dėrgoj njė telegram e thirre le tė vjen me e marrė kerrin (makinėn) se po i duhej tė shkoi e shpėrndan revistene "Bashkimi Nėntori.
Adresa e tij Hysen Gegaj, Zeppelin str.1407300 Esslingen. Mos u nis vetė se ėshtė zor ta gjesh. Pranoni pėrqafime vėllazrore shoku Demė Demaj.

*Letėr nga Demė Demaj, korrik 1980

Shok Faridin,
Meqė koha nuk mė premtoj qė tė ju lajmroj se po largohem nga Nagoldi pėr pak ditė, dajėn e kisha shumė smutė harrova qė kėtė letėr tė mjekut tė ju jap qė tė ma dėrgoni nė firmė, prandaj si te marrish mundėsisht te qojsh dikuj.Nuk e dėrgova nė adresėn tuaj pėr shkak se nuk po e dijė numrin e banesės 57 apo 75. Pranoni tė fala vllazėrore nga shoku Demė Demaj.
Kah 23 d.m.th tė ejten kthehem.

*Letėr nga Demė Demaj, pėr Taraboshin. (Ibrahim Kelmendi) Janar,1981

I dashtun shok Tarabosh. Jemi shumė tė mėrzitun pėr Shanton tonė. Shantoja jo qė ishte shok i pa matur, por njiheri ishte dhe, si urė lidhėse e gjith shoqnisė. Kėtė mund e vėrtetova, dhe e vėrtetoj vetė koha, qė me shkuarjen e tij andej, ne nuk u morėm vesh ndėrmjes veti. Esht me tė vėrtet dobėsi tė ndish kėtė pėr arrestime nga B... por lidhjet tona ishin tė pamundshme. Disa herė me Taksistin (Faridin T.) u munduem tė thėrrasim nė telefon por e pamundur, unė njė nat para ardhjes sė S... tek unė mora atė lajm qė mė befasoj, unė do tė visha menjėherė atje tek ju por me tė thanė tė drejtėn nuk dishimė adresėn.
Atė natė kur erdh tek unė ishte dhe B... me tė vllaun, tė nesėrmen S... shkoj kah nuk i dijė. Mbas dy ditėsh erdh prap kah ora 1 e natės. Nuk e pranova brenda tue i than se "Derisa tė pastrohen punėt nuk dėshiroj tėshof, nuk dij se nga shkoj.Pėr sqarime tjera urdhro eja nji ditė kemi shumė nevojė.
Po e shkruaj nė prani tė Taksistit. Atė ēka dimė ne do ta thom gojarisht, pėr punėn financiare flasim kur tė vish, ne gjithmonė tė presim. Kemi shumė nevojė. Pėrqafime Skelja dhe Taksi. Nė kėtė numėr 22260 jam i porositur qė mos tė telefonosh kurrsesi

*Nga e djtha Selim Koca, Sefidin Tafallari, i katėrti Jahir Jahiri, Isah Demi, Emrush Neziri, Faridin Tafallari dhe Sylejman Kadriu me plisė, Ramadan Pireci etj. Nė demonstratėn e Frankfurtit, mė 7 qershor 1981

*Letėr nga Isa Demi 14.08.1981

Tungjatjeta shoku Faridin (Faruk)
...Po tė lajmėroj unė Kuqi, qė gjindem shėndoshė e mirė... Shkruaj pėr vllazėrit shqiptarė, gjendja nuk po qetėsohet aspak, vetėm tė arrestuar ēdo ditė, por kot se askush s’mundet me ndal turrin tone!
Tė fala zemrave tė gjithė shoqnisė sėpandarė. Bashkėatdhetarė kemi me qėndruar deri nė fund. Lamtumirė. Ju pėrshėndet (Kuqi) Isa Demi.
Fitorja ėshtė e jona

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi 21 janar 1981.

I dashur shoku Taxist(Faridin).
Mirė jam e s'jam; mirė qofsh. Ndoshta, edhe patjetėr edhe ty tė ka goditur lajmi i hidhur, i burgosjes sė shokut tonė, Shantos, (Hysen Gegaj). Mua mė ka goditur shumė, mė shumė se sa tė kishte qenė vėlla i vėrtetė, pse shoku i idealit ėshtė vėrtetė mė i afėrt se vėllau "natyror". Nėse ėshtė e vėrtetė se jemi goditur nga ky lajm i hidhur, ē'ka nuk ka dyshim, atėherė duhet edhe tė mendohemi sa mė thellė, sa mė konkret, sa mė pėrkatėsisht pėr tė gjitha ē'kanė ndodhur. Kanė ndodhur gjėra me pėrgjegjėsi tė madhe, tė cilat nuk guxojnė tė themi se janė fenomene natyrore, por pėr kėtė, mbi vete do ta marrė dikush pėrgjegjėsinė.
Pasi ėshtė S.... (Sadiku) ke Skelja,(Dem Demaj) letrat po t'i dėrgoj ty, e ti ua jep tė dyve, si Skeles ashtu edhe S..., mysafirit tė Skeles. Por mysafirit tė Skeles i thuaj se vetėm atij po i dėrgoj letėr, ndėrsa Skeles ia jep nė vetmi, duke e kėshilluar qė tė mos dinė pėr kėtė S... E lyp puna qė nė kėto raste tė veprojmė kėshtu: ti t'ia japėsh edhe Skeles edhe S... letrat e tyre, duke i treguar Skeles, ku edhe unė po i shkruaj nė letrėn e tij, ndėrsa S... kėshilloje qė mos ta dijė Skelja qė ai ka marrė letėr.
Ti shok do tė na ndihmosh shumė nė ndriēim tė hijeve. Ke qenė nė korrent (i informuar qė nga fillimi, edhe pse nė mėnyrė sipėrfaqėsore, por ēka ėshtė edhe mė e rėndėsishme, ti ke dėgjuar se ēfarė ka thėnė S... qė kur ėshtė kthyer pėrsėri, pa shokun tonė, pa kryer "akcionet", tė marrura pėrsipėr nga koka e tij, por qė fatkeqėsisht na e "mashtroi", edhe shokun tonė (fjala ėshtė pėr Hysen Gegėn). Nuk ka dyshim se kemi humbur shokun mė aktiv tė radhėve tona njėherėpėrnjėherė, prandaj qėndro e vepro si tė dimė dhe si tė vlerėsojmė. Ēdo gjė qė ėshtė folur nga gojė e tij, mundohu ta shkruash nė letėr, pėr tė bėrė krahasime me atė se ēka do tė shkruaj ai vetė. Pėr kėtė konsultohu me Skelen, gjithēka qė ėshtė pėr t'u konsultuar dhe mendoni metoda edhe mė tė mira qė tė zbulohet e vėrteta e kulluar, pse kjo pėrgjegjėsi kaq e madhe s'do tė ngelė pa pėrgjegjės. Pra, tė mbetet detyrė qė ta marrėsh mundin qė tė shkruash ēdo gjė qė ke dėgjuar, e qė do tė nandihmojė pėrndriēim tė vėrtetės; mė vonė do tė shohim: ēdo kujt rrobat sipas shtatit! Provo sa mė parė, pasi tė tilla ndodhi, duhet tė jemi tė shpejtė, preēizė dhe tė rreptė!
"Bashkimi" i ri ėshtė dalur nga shtypi. Ca numra po t'i dėrgoj bashkė me kėto letra, por asesi tė mos i jepni S... Skelja le ta lexojė nė punė, le tė kėshillojė se kujt duhet t'ja shpėrndani, nėse ai di mė shumė adresa. Tė shihni edhe pėr njė gjė: sa i pėrket kontributit tė rregullt nė formė tė kuotizacionit (anėtarėsisė), edhe ju tė celulės suaj, tė rrethit tuaj, duhet doemos ta shikoni kėtė pak mė ndryshe, pėrkatėsisht se si kėrkohet edhe pėrmes Statutit tonė.Pra, ndihmat tuaja, detyrimet tuaja t'i kuptoni si duhet, pse edhe nga ana materiale kushtėzohen shumė sukseset. Ne mendojmė se ju andej do tė keni grumbulluar rregullisht dhe jeni duke i bėrė tė gatshme pėr nevojat dhe kėrkesat. Tani, nėse keni tubuar pėrpara, do tė ishte e mira sė mirės, por nėse jo, atėherė bėje kėtė me urgjencė, pse "Bashkimi" do tė dalė mė rregullisht se pėrpara. Po ashtu, deri sa tė del edhe "Lajmėtari i lirisė", jemi dakorduar qė ta ndihmojmė nė financim dhe shpėrndarje.Prandaj, u pėrgjigjeni obligimeve tuaja, duke mbledhur tė holla pėr kėto nevoja dhe nevoja tė tjera. Pėr kėtė bisedo edhe me Skelėn, por edhe me militantėt, anėtarėt e tjerė, dhe shikoni tė mblidhni ndonjė shumė edhe nga simpatizantėt. Menjėherė, posa ta marrėsh kėtė pėrgjegje, mė njofto nė mėnyrė sipėrfaqėsore dhe na informo, e pastaj koncentrohu nė atė qė tėshkruash ēdo gjė qė ke dėgjuar nga S... pėr shkuarjen e tyre,pėr arrestimin e Shantos,pėr kthyerjen e tij, etj., pėr tė gjitha.-Ja vdekje ja Liri!- Mirėupafshim.
Vermosh Gucia.(Ibrahim Kelmendi)
Pas shkrimi: Shiko, janė kthyer shumė shokė nga pushimi.Nėse ke dėgjuar nga ata ndonjė tė re, informo.Mė nė fund,po pėrfitoj rastin tė pėrshėndes edhe familjen.
(Shėnim i autorit F.T.:S.-Sadik Blakaj,Skelja-Demė Dema,Vermosh Gucia-Ibrahim Kelmendi,Taxisti-Faridin Tafallari, Shanto- Hysen Gega.)

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi.30 janar 1981

Shoku Taksist(Faridin),
Letrat tuaja, tėnden dhe tė Skeles i mora. Kuptova se edhe ju, ju kishte goditur arrestimi i Shantos. Por, kohė pėr vajtime nuk ka! Pėrndryshe, armiku pėr kėtė ka shtuar terrorin nė kėto pėrmasa – ne duhet t'i pėrgjigjemi ashtu si e meriton! Edhe pėr Shanton ka pėr tė paguar armiku, cilido qoftė! Sigurisht edhe tradhtarėt, qė janė armiq nė katror! Mė konkretisht pėr rastin e shokut Shanto dhe konsekuencat qė duhet nxjerrur nga ky rast, do tė shkruaj njėherė tjetėr.
Kėsaj radhe po ju dėrgoj50 "BASHKIMA". I shpėrndani. Gjithsesi duhet tė shkoni nė Mercedes, ke shokėt atje, pėr t'u dhėnė "BASHKIMAT" dhe pėr tė biseduar pėr Shanton, por jo qė tė frigohen se u ndodh atyre si Shantos, por qė t'u shtohet revolta edhe mė. Nėse u duhen shokėve tė Mercedesit mė shumė, atėherė ma dėrgoni adresėn e njėrit prej tyre. U thoni se konviktet e tyre duhet t'i furnizojnė ata vetė, dhe jo vetėm t'i dėrgohet ēdonjėrit pėr vete, pse shpenzimet janė tė mėdha. Kėtė e bėjnė, kur dinė se nė cilat dhoma banojnė bashkatdhetarėt tanė dhe atėherė kur ata kanė ndėrrimin e punės nėn derė t'u shpėrndahet "BASHKIMI".
Skelja do tė ishte dashur tė dėgjojė pėrreth se ku dhe te kush po rrinė S... dhe po ashtu tė hulumtohet rrethi i S... nė vendlindje, pra, tė vijė nė kontakt me dajėn, duke i shkruar motrės e ajo t'ia dėrgoj letrėn dajės, ose pėrmes ndonjė forme. Gjithsesi na duhen informata nga atje, vendlindja. Ndėrsa ti, provo tė gjesh dikė qė njeh burgun e Prizrenit, duke na siguruar ndonjė master plani, se si ėshtė i ndėrtuar dhe informata pėrkatėse.
Besoj se sė shpejti do tė shihemi pėr tė biseduar gojarisht.
Ja vdekje, ja liri! I juaji Vermosh Gucia

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi. 7 mars 1981

I shtrenjti Shok Fahredin!

Letrėn tėnde e mora – ishte e qartė dhe me rėndėsi. (E di se ke patur vėshtirėsi, pasi vetėm ti mund tė shkruash me maqinėn qė ti pėrdor). Muegjithsesi mė duhet tė jem tė premten nė Bazel, pasi do t'i takojė ca shokė. Kėshtu, tė shtunėn do tė jem andej. Kėshtu qėndron puna njėherė pėr njėherė. Unė u informova se shoku Skele ka udhėtuar pėr nė Kosovė. Kjo letėr do tė ishte dashur ta gjej kėndej. U ēudita pėr guximin qė ka marrė! Sigurisht qė edhe u befasova, pasi nuk ka qenė e udhės dhe e kohės tė bėhet njė gjė e tillė. Por tė shohim ēfarė do tė na thotė dhe si ka kaluar. Si duket Sadiku ėshtė parė prapė (para tri javėsh) nė Bruksel, por sinqerisht jam lodhur shumė, pėrndryshe nuk qėndron situata mė sė miri. Vetėm tė bashkuar dhe tė vendosur, si kurrnjėherė mė parė, do ta pėrballojmė gjendjen, pėr tė ecur pėrpara!
Po ndahemi pėr kėtė radhė, duke tė pėrshėndetur ty dhe familjen pėrzemėrsisht!I juaji Vermosh Gucia.
Pas shkrimit. Po ta dėrgoj njė fotografi tė Shantos. Nėse doni mos harroni qė, ta ripunoni andej, pasi e kam filmin e kėsaj fotografie, bile kam ende edhe fotografi tė gatshme.
Mė njofto se te kush gjendet romani "Prisja e komitėve", pasi kėndej gjendet njė shoqe studente, e cila do ta lexonte me andje. Po e patėt andej e dėrgoni menjėherė. Do ta merrni prap, po qė se e keni lexuar.

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi. 19.03.1981

Shok Fahredin,
Mė duket se vetėm tė kam shkruar se t'i dėrgojė dy numra telefonit, por s'i kam dėrguar. Nėse kam harruar po t'i dėrgoj me anė tė kėsaj kartoline; Namiu - 0711/312656 Mustafė Kelmendi (vėllau) 0209(+)/428630, pra hyrja duhet me qenė Mulheim/Ruhr, pėr tė cilėn s'po jam gjithaq i sigurt.Besoj se do tė shihemi gjithsesi. Deri atėherė mirėupafshim.
Tė fala Ty dhe familjes. I juaji Vermoshi

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi Maj,1982

Shoku Fahredin,
Pasi qė nė Mercedes janė konvikte, nuk po i dėrgojmė atje askujt. Ti do tė ishte dashur ta marrėsh menjėherė mundin qė t'ua dėrgosh dhe atyre. Sa pėr Rrethin tuaj, dihet qė do i shpėrndash. Po ta keni mėsuar se ku dhe kur do mbahet koncerti do tė kishte qenė mirė tė bisedohet se ēfarė duhet ndėrmmarė dhe ēfarė kemi mundėsi.Trakti nė fjalė synon informimin e bashkatdhetarėve, qė, po qė se ndėrmarrim ndonjė aksion, tė kenė mirėkuptim dhe tė mos jenė indifirent; po kėshtu qė pėrpara, udbashėt tė dezorientohen, se ne vetėm me bojkotim kemi ndėrmend t'i ballafaqojmė e pengojmė.Pėr tė gjitha, po u duk e arsyeshme konsultimi gojor atėherė mundesh tė telefonosh ose tė shkruash. Mirėupafshim. Shoku

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi.Maj,1982

I dashur shok Fahredin,
(Tė njejtėn letėr po ua dėrgojme edhe shokėve tjerė.)
Traktėt aktuale qė po merrni duhet shpėrndarė sa mė parė, pse nė prag ėshtė turneja, pėr tė cilėn bėhet fjalė nė trakt.
Taktika e armikut po dihet. Mbi tė lėzojmė edhe nė traktin nė fjalė, "Klika e Beogradit-"tė vret natėn e tė kėndon ditėn"". Armiku po synon mashtrimin tonė pėrmes turneve tė kėtilla. Kėsaj i duhet gjetur ilaēi gjegjės..., prandaj nė rrethe duhet tė diskutoni me shokė se cila formė ėshtė mė efektivja pėr t'ju ndajvuar armikut. Nuk ėshtė ēasti tė bėjmė sehir - nė njėrėn anė tė na vrasin, nė tjetrėn tė na mashtrojnė edhe me koncerte, ėshtė cinizėm i poshtėr. Mendojmė se pėrmes traktit qė keni nė dorė ėshtė demaskuar armiku, pėr aq sa ėshtė e mundur pėrmes tė njė trakti. Por puna tjetėr duhet bėrė nga shokėt nė rrethe, pse pėrvoja na tregon se agjitacioni gojor - traditė popullore - ndihmon mė sė shumti pėr t'i sqaruar bashkatdhetarėt, qė tė mos bien nė kurthė tė armikut. T'i tregojmė edhe njėherė armikut se jemi bijė e bija tė popullit, qė nuk biem nė kurtha! Kosova-Republikė!

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi. Dhjetor,1982

Shumė i dashur shok Fahredin, me familje e shokė,
Viti i ri qė po ik, pa mėdyshje, do tė mbetet vit historik pėr popullin tonė. Ai na solli fitore tė mėdha.Sidomos, fitorja mė e madheqe humbja e durimit, pėr tė ndejur nė robėri si mė parė. Edhe shpirti i sakrificės pėr lirinė e atdheun, i formuar ke shumė shqiptarė, tė themi ke mbarė populli, qe fitore e madhe. Viti i Ri ėshtė viti vendimtar pėr fatin e ardhmėrinė e popullit tonė. Revolucioni do tė ketė fazėn vendimtare gjatė Vitit qė po vjen. Kjo do tė thotė se nga ne kėrkohen sakrifica mė tė mėdha se kurdoherė gjatė Vitit tė Ri, deri nė fitore tė plotė pėrfundimtare. Prandaj mė lejoni tua uroj Vitin e Ri 1982 tė gjithėve, duke ju dėshiruar shėndet e sukses, sidomos nė veprimtarinė patriotiko-revolucionare! Si shokė qė jemi, dėshiroj qė gjatė Vitit tė Ri 1982 shoqėria tė thellohet edhe mė shumė, nė baza tė shėndosha revolucionare - marksiste-leniniste!
KOSOVA-REPUBLIKĖ!
I juaj gjer nė vdekje Shoku (Ibrahim Kelmendi)

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi pėr Hysen Gegėn. 4 qershor 1980

Shokė!
Mendojmė se kaloi njė kohė e mjaftuar qė kur morėt nė duartė tuaja Programin dhe Statutin e Frontit tė Kuq Popullor me material pėrcjellės. Ai qė ka dashur ka mundur tė vendosė nėse ėshtė dakord qė tė jetė i organizuar nė radhėt e Frontit. Dhe ende nuk ėshtė hasur nė tė atillė qė nuk janė tė gatshėm tė japin kontributin e tyre nė radhėt e Frontit, pasi kan studiuar programin e punės dhe Statutin. Tani mbetet pėr tė vendosur se si do tė punohet e veprohet nė ēdo celulė, qė do tė formohen nė rrethet ku nuk ekzistojnė dhe nė ato rrethe ku nuk ka kandidatė tė mjaftueshėm pėr celulė, e se ēfarė pune dhe aktiviteti do tė ndėrmarrin shokėt. Para nesh qėndrojnė detyra tė vėshtira. Organizimi i mirė dhe konsolidimi i radhėve tona duan punė dhe sakrifica, duan seriozitet dhe sidomos konspiracion rigoroz ekujdes tė madh, pasiduhet tė punojmė nė ilegalitet. Duhet tė pranojmė se radhėt tona nė mėrgim lėngojnė nė mungesė tė kuadrit. Tė gjithė jemi punėtorė mėrgimtarė, qė erdhėm pėr t'i bėrė bukė familjes (ndonjė person ndodhė edhe tė mos jetė punėtor, por kjo nuk peshon aq shumė kur dihet se tė gjithė tė tjerėt janė punėtorė). Por njė e vėrtetė e tillė s'duhet tė na pengojė e demoralizojė nė punėn tonė. Vetėm nėse punėtori politizohet dhe angazhohet, vetėm atėherė do tė tronditet borgjezia nė pushtet. Organizatat e tilla, tė cilat pėrbėhen nė pjesėn dėrmuese nga intelektualė revolucionarė, nuk mund tė jenė organizata mase dhe nuk janė nė gjendje tė bėjnė revolucion si tė tilla. Organizatat e tilla, qė pėrbėhen vetėm nga tė "diturit" vetėkėnaqin veten kur ato filozofojnė nė nivel tė "lartė" tė ngritur nga toka nė qiell dhe, sa mė lart ngrihen, kur tė rrėzohen do thėrmohen mė shumė. Pa mėdyshje, rrėzohen ata qė formojnė barriera me masat dhe me klasėn punėtore, pse te masa fshihet forca. Por kjo e vėrtetė nuk guxon tė na bėjė euforik. Vetėm fakti se jemi punėtor nuk mjafton tė jemi edhe patriotė revolucionarė. Duhet patur edhe vetėdija pėrkatėse dhe, sigurisht, pėr tė merituar titullin patriotė revolucionar, duhet edhe me qenė i organizuar dhe, si i organizuar, tė kontribuojmė atė ēka kėrkohet nga revolucionari. Nganjėherė formohet pėrshtypja te ca: nė momentin kur vendosė tė aktivizohet pėr tė punuar dhe sakrifikuar pėr atdheun dhe lirinė e tij, u deshka tė pėrmbyset e tėrė bota evjetėr, nga e cila ngrihet e reja, konkretisht menjėherė posa organizohet, ai mendon se u dashka tė fillohet nga aksionet qė do tė trondisin klikėn nė pushtet, duke e detyruar tė gjunjėzohet, pa qenė fare i ngritur dhe i pėrgatitur qė t'i peshojė gjėrat. Pa dyshim, njė eufori e tillė ėshtė e dėmshme. Nga studimi i historive tė organizatave tjera dhe historive tė partive komuniste, shihet qartė se u ėshtė dashur kohė dhe mund e sakrifica qė t'i konsolidojnė radhėt. Nga vendosmėria, gatishmėria pėr sakrifica dhe organizimi i mirė ėshtė varur suksesi. Shumė nga organizatat, grupet dhe partitė kanė mbaruar nė mossukses dhe janė shuar. Ato qė kanė dalė fitimtare, nuk kanė ecur nėpėr rrugėt tė shtruara nė tepih. Edhe ato kanė patur rrugė tė ngjashme me tė tjerat, qė kanė mbaruar nė mossukses, por suksesi i tyre ėshtė rezultat i organizimit nė nivel dhe vendosmėrisė, duke i shtuar edhe ndonjė faktor tjetėr, pse suksesi, si edhe mossuksesi, kushtėzohen edhe nga tė tjerė faktorė, pos kėtyre qė po pėrmendim ne.
Po tė analizojmė fillimin e historisė sė Partisė sė Punės tė Shqipėrisė, e cila nė fillim ėshtė quajtur Partia Komuniste, ēka edhe na duhet doemos ta mėsojmė, kemi pėr tė parė se Partisė Komuniste i janė dashur mė shumė se dhjetė vite derisa ėshtė formuar si Parti Komuniste me kuptimin e plotė tė fjalės. Ka patur grupe e grupe, ka patur suksese e mossuksese, por mė nė fund u gjet komunisti i vendosur dhe i aftė qė t'i bashkojė ca nga ato grupe pėr tė themeluar PKSH-nė, e ky ishte shoku Enver.
Sigurisht, themelimin e Partisė Komuniste Shqiptare nuk guxojmė ta lidhim vetėm me njė person, qoftė ai edhe shoku Enver, Lenini, etj. Aktiviteti i pėrbashkėt edhe i militantėve tė tjerė ka mundėsuar sukseset dhe, mė nė fund, edhe fitoret. Pra, historia katėrmbėdhjetėvjeēare e grupeve komuniste dhe aktiviteti i pamohueshėm i militantėve, qė jetėn ia falėn popullit dhe Partisė Komuniste si Ali Kelmendi, Riza Cerova e komunistė tė tjerė, mundėsoi themelimin e PKSH-sė, duke u konkretizuar nė fund nga shoku Enver me shokė tė tjerė. Asgjė s'u arritė brenda natės, por ka patur histori tė gjatė.
E analizuam pak historinė e PPSH-sė pėr tė parė se ėshtė i pavend demoralizimi i ndonjė shoku, kur hasim nė ndonjė pengesė, e cila mund tė sjellė edhe mossuksesin. Pengesat na dalin pėr t'i kaluar, ndėrsa mossukseset pėr tė na mėsuar se si herėn tjetėr tė korrim sukses. - Puna e pėrbashkėt garanton suksese mė tė mėdha. Kjo punė duhet organizuar nė celula. Pėr tė filluar nga aktivitetet, si militantė qė jemi duhet tė formojmė celula tė vogla. Nė kėto celula tė ngrihemi, duke ndihmuar njėri-tjetrin dhe celula duke ndihmuar celulėn. Celulat do tė kenė aq anėtarė sa janė edhe shokėt militantė tė njohur.Pra, nė celulė nuk do tė depėrtojė asnjė tjetėr, i cili nuk ėshtė i njohur nga shokėt e celulės. Vetėm atėherė, kur ndonjė shok nė njė celulė ka njė shok tė sigurtė dhe besnik nė rrethin e celulės tjetėr, i cili nuk ka mundėsi tė aktivizohet nė celulėn ku shoku ėshtė aktiv, duhet t'i propozohet celulės nė fjalė qė ta pėrcjellė kandidatin e propozuar nga militanti, pa e ditur se ėshtė duke ndenjur me anėtarė tė Fronit dhe qė bėnė pjesė nė celulėn e rrethit tė tij. Njė kandidat i tillė nuk guxon tė mėsoj nga shoku i vet qė ekziston njė celulė nė rreth.Nga anėtarėt e celulės sė rrethit duhet tė mėsoj, kur shokėt tė jenė tė bindur, se kandidati ėshtė besnik dhe i ndershėm.Pėrsosja e tij emėtejme bėhet nė celulė, duke punuar dy-tre anėtarė me tė mė shumė se nė mes veti. Nė kėtė drejtim duhet tė jemi rigoroz dhe vigjilent, pse mund tė depėrtojė ndonjė agjent apo provokator nė celulė, kėshtu qė do i dėmtoj tė gjithė shokėt e celulės.Bile asnjė shok nuk duhet tė besojmė, nėse nuk kėrkohet, nė asnjė besim, asnjė shoku nuk ėshtė e nevojshme t'u tregohenemrat e shokėve qė bėjnė pjesė nė celulėn tėnde. Po ashtu, asnjė nga shokėt nuk duhet tė pretendojė tė kėrkojė se kush qenka anėtar nė kėtė apo atė celulė. Nėse kėtė e bėnė ndonjėri nga kurioziteti naiv, atėherė e ka dėmtuar veten, pse nė kėtė formė bėnė tė dyshimtė shokun qė e ka pyetur, i cili pastaj do ta dėrgoj dyshimin e tillė nė diskutim nė celulė pėr t'u ruajtur nga personi qė ėshtė "viktimė" e kuriozitetit tė panevojshėm.
Celula duhet tė mblidhet shpesh, pėr tė diskutuar ndonjė material qė vjen nga qendra.Nėse qendra nuk ka dėrguar materiale, atėherė celula prapė duhet tė mblidhet, qė tė diskutojė rreth ndonjė iniciative apo ideje qė i ka lindur ndonjė militanti. Nė fund tė analizave tė aprovohet qė t'i dėrgohet qendrės, e cila do ta analizojė edhe ajo pėr t'ua shpėrndarė celulave tė tjera. Ose, nėse nuk ka material nga qendra dhe as nga ndonjė militant, nėse nuk ka ndonjė ide pėr ndonjė iniciativė apo aksion, prapė duhet tė tubohen qė t'i shpjegojnė njėri-tjetrit se ēfarė ka lexuar gjatė asaj kohe, nė mes tė dy tubimeve. Po ashtu, aty mund tė lexohen materiale tė nevojshme pėr t'i ditur, por qė nuk ia del t'i shpjegojė shoku, pastaj tė diskutohet nga tė gjithė, derisa tė jetė kuptuar nga tė gjithė.Materialet dhe "Bashkimi" duhet tė pėrpunohen mirė dhe me kujdes.Nuk duhet tė ngelė asgjė e paqartė. Pėr ndonjė ide, me pėrgjegjėsi mė tė madhe se rėndom,pėr ndonjė ide aksioni, nuk do tė diskutohet gjerėsisht. Ai do tė pėrpunohet nga qendra, e cila do tė vendosė nėse do zbatohet. Pasi tė jetė kryer,duhet tė diskutohet pėr guximin qė ka patur shoku, pėr rėndėsinė, por kurrsesi tė pėrmendet emri i shokut qė ka kryer aksionin. Nuk ka vend pėr lėvdata tė panevojshme dhe parakohe, pse ato sjellin dėme. Pra, lypset maturi e madhe,pse duke shitur llafe apo duke lavdėruar shokun, dėmtohet shoku dhe organizata. Nuk duhetė t'i lėmė mundėsi ndonjė lėshimi, i cili do t'i ngjiste kalit hamshor, qė e zgjidhė dhe pasatj s'mund ta futėsh brenda deri sa tė ketė plasur duke ngarė.Shoku nuk duhet tė preket pse ai ėshtė rigoroz nė mbajtje tė sekreteve, nuk tregon diē qėai ditka, edhe pse po ta mėsojė nuk i hynė nė punė. Sigurisht, ndodhė qė edhe po iu tregua nuk del prapė nė "mazgjah" pėr t'i treguar njerėzimit pėr guximin e shokut, ama tė mėsohemi qė tė kemi durim pėr tė mos kėrkuar tė dimė atė qė ėshtė e tepėrt dhe tė rrezikohet sekreti edhe mė shumė.
Qė nė fillim tė diskutohet pėr vendet e tubimeve, tė cilat s'do t'i bien nė sy njeriut dhe s'do pengohen nga mysafiri, pse ndodh qė, gjatė tubimit qė po mbahet nė banesė tė ndonjė shoku, tė vijnė mysafir tė cilėt ta ndėrpresin punėn. Duhet zgjedhur njėri nga grupi, i cili do tė mbaj lidhjen me qendrėn dhe do pėrfaqėsoj shokėt atje. Kriteret se, cilin duhet tė zgjedhim, i dimė.Pėr ata militantė qė nuk kanė patur rast ta lexojnė materialin temė "Ēdo fillim ėshtė i vėshtirė", s'do tė ishte e tepėrt ta lexojnė, pra nė atė celulė qė nuk ėshtė i njohur ai material, duhet tė lexohet, pasi qe pėrgatitur nga njė shok pėr celulėn ku ai bėnte pjesė.
Kolona e pestė ėshtė vetė Kolona e Emin Fazliut e ajo,qė po shpif matufi Emin. Kėto ditė na ka ra nė dorė "Besa shqiptare", organ zyrtar i "Besėlidhjes kombėtare demokratike shqiptare".
Nė kėtė qelbėsirė organi,duke kėrkuar falje nga Flamuri dhe figurat qendrore tė historisė sonė, qė janė maskė pėr kėta banditė e qė figurojnė nė kapak tė kėsaj qelbėsire, udbashi i vėrtetė dhe fashisti Emin ka shpifur pėr organizatėn tonė.Pėr kėto shpifje duhet tė jetė ēdo militant i sigurt se janė trilluar dhe janė tė shkruara nga "kokati" nė Kosovė.Pra, pa mėdyshje, ato janė tė shkruara nga ekpertėt e UDB-sė ose edhe nga vetė Emini, pėr tė diskredituar Frontin. Duket se kjo ėshtė e kurdisur nga dy "krerėt" e dy "organizatave".Riza Salihu, "udhėheqėsi" i "grupit komunist" "Zėri i Kosovės" dhe "udhėheqėsi" tjetėr Emin Fazliu, i cili prezantohet me emrin "Emil Kastrioti". Mendja na thotė, edhe pse nuk kemi siguruar argumente tė mjaftueshme, se tė dyja "grupet" janė themeluar me urdhėrin e UDB-sė dhe ėshtė zgjedhur njė taktikė e rafinuar: dy "grupe" tė tė dy kahjeve, tė djathtėt dhe tė majtėt. Punėtori i mėrgimit, i ndershmi por i pavetėdije, tė bėhet top tenisi nė mes dy "kokave udhėheqėse", tė cilave u "qakan" zemrat pėr robėrinė e Kosovės.Pse Emini nuk sulmoi Rizahun apo Rizahu Eminin nė shkrimet e tyre?!Sigurisht qė,Emini ka patur njohuri mė shumė pėr "grupin"e Rizahut.Edhe Rizahu e ka njohur mirėEminin.Ata kanė kontaktuar rregullisht. Kėtu zėnė fill mendimet logjike, prandaj nuk kemi nevojė tė bėjmė supozime.Emini ka ditur se shoku Asllan Loshi, viktimė e pavetėdijes, mashtrimit dhe tradhtisė, ka qenė anėtar i "grupit" tė Rizahut dhe se ai ka shpėrndarė trakte qė nuk kanė qenė aq tė kėqija, "tė shkruara" nga Rizahu. Nėse Emini ėshtė i mbėrrishėm dhe qė di "shumė", si nuk e kanė njoftuar se ai, shoku Asllan, nuk ka shpėrndarė "Bashkim"-a. Shoku Asllan ka shpėrndarė legalisht trakte tė grupit komunist "Zėri i Kosovės", e si nuk e ka njoftuar ndonjė bashkėpunėtor, si shkronjėsi nga Shtutgarti, Gjon Berisha, i cili njeh aq shumė sekrete, por qė s'paska parė ēfarė bėhet nė ēarshi e ai arrin tė sigurojė sekrete nga konsullata, por jo tė shoh se ē'bėhet nė rrugė! Atij ėshtė dashur t'ia dalė qė tė zbulojė se shoku Asllan ėshtė anėtar i "grupit" tė Rizahut! Pse tė "pėrgjigjet" Ibrahimi pėr "rolin e tij meskin" e jo Rizahu? I pari nuk e ka njohur fare dhe as qė ėshtė njohur nga dikush tjetėr pėr veprimtari tė tij, pos diē sipėrfaqėsisht nga njė militanti ynė, ndėrsa Rizahu ia ka ditur edhe sa zorrė ka nė bark. Kėto shpifje kanė pėr qėllim qė Ibrahimin ta qesin nė kurthet e policisė gjermane, ta diskreditojnė para punėtorėve, nga tė cilėt, mendon Emini, do tė dalė ndonjė patriotė qė do t'i falė njė plumb tė "merituar", ndėrsa veten don ta shpallė si "shpėtimtar" tė kombit. Rizahu vepron ndryshe: ai rregullon "ditar" pėr mrekulli, ku, pėrpos tė tjerash, Ibrahimin e akuzon pėr "anarshist" dhe "kriminel", i cili Kosovėn mendoka ta "ēlirojė pėrmes atentateve". Ibrahimi,ky "intelektual i degjeneruar" ngulė kėmbė se Luftėn ēlirimtare tė Kosovės do e udhėheqė PPSH-ja, derisa unė i them se "ne, pėrmes revolucionit do ta ēlirojmė atė...". Do i uronim suksese Rizahut po ta kishte me njė mendje, ndėrsa Ibrahimin do e demaskonim, por a ka vepruar Rizahu me tė vėrtetė ashtu si ka shkruar nė "ditar"? Gjėra tė ngatėrruara qėllimisht, qė lėnė tė shkatėrrohen dhe tė analizohen se ēfarė fshihet vėrtetė pas njė veprimtarie tė tillė. Pasataj ky Emini, ky kriminel misterioz, shkruan edhe gėnjeshtra tė bėra qėllimisht, nėn titullin: "Si vepron 'Kolona e pestė' titiste nė mėrgim?" Kjo ėshtė pyetje tamam me vend dhe e qėlluar, por Emini nuk qetė nė dritė tė vėrtetėn, pse "uji do ta nxirrte atė si urith mbi tokė".Ai trillon gėnjeshtra me bisht, provon tė demaskoj Frontin e Kuq dhe organin "Bashkimi" dhe shokėt e kėsaj organizate. Trillim pas trillimi, shpifje pas shpifje, tė gjitha me vetėdije, pasi ai e di qė janė shpifje, arrin deri atje sa thotė: "Mirėpo Ibrahim Kelmendit nuk i mjafton kjo,por ky viran vazhdoi me intrigat e tij edhe mė tutje kundėr Besėlidhjes sonė Shqiptare dhe udhėheqėsve tė saj, kėshtu filloi tė botoj njėfarė lloji "bilteni" me titull mashtrues e bombastik "Bashkimi" nė tė cilin bilten, nė njė mėnyrė shumė tė ulėt, mundohet tė diskreditojė aktivitetin kombėtar tė krejt Besėlidhjes dhe posaēėrisht tė kryetarit tonė tė palodhshėm dhe besnik, nė atdhetarizmin e tė cilit nuk ka shqiptar tė ndershėm qė tė dyshojė, me pėrjashtim tė armiqve tė kombit dhe shpirtshiturve siē ėshtė Ibrahim Kelmendi". Ai qė e ka lexuar "Bashkimin" do vėrtetojė menjėherė se ēfarė shpifje bėn Emini, kjo "kokė" qė "kėrkoi" Jugosllavia pėr terrorist... Tė ndalemi nė detaje,nuk do e vlente barra qiranė."Duhet bėrė luftė kundėr gjithė atyre qė sulmojnė punėn e Partisė nga jashtė",shkruante shoku Enver, "sepse duhet ta kemi tė qartė se vetėm me njė luftė tė tillė mund tė forcohet Partia.Elementėt e dėmshėm duhet t'i demaskojmė para masės popullore.Derisa mos t'i demaskojmė nė popull kėta elementė, ata mund tė mashtrojnė edhe njerėz tė ndershėm".(Veprat, vėll. 1, faqe 9).Nė punėn dhe nė diskutimet nė cellule, duhet tė diskutohet pėr dukurinė diversioniste.Se ėshtė Emini tradhtar i popullit, i kombit tonė, nuk ka dyshim, por tani duhet tė punojmė qė ai tė njihet nga bashkatdhetarėt me fytyrė tė vėrtetė prej udbashi fashist.Nė "radhėt" e tij kanė hyrė edhe mėrgimtarė tė ndershėm, por tė pavetėdije. Tė tillė anėtarė as qė do tė pėrgatiten pėr diēka. Ata do filtrohen mirė dhe do marrin shkollė e "mėsime" tė ngjashme, ose, si tė interesuar qė janė, pasi nga zemra janė patriotė, tė "grabiten" qė tė mos hyjnė nė radhėt e tyre, nė radhėt e grupeve ose organizatės sonė.Aty ku mundim, duhet tė bėjmė propagandė gojore pėr kėtė, pėr t'i shpėtuar bashkatdhetarėt nga kėto kthetra fashiste. Nuk gabojmė nėse do themi se po aq ėshtė e vlefshme, nėse do ia arrijmė t'i ruajmė bashkėfshatarėt qė tė mos infektohen nga fashizmi i Eminit. Ai, Rizahu dhe ndonjė tjetėr qė mund tė dalė, kanė pėr qėllim t'i ēorodisin bashkatdhetarėt, duke mbjellur frikė dyshimi dhe duke i thyer ata moralisht.Nuk ėshtė larg mendjes qė, tė tillėt tė keqpėrdorin guximin e shqiptarit dhe ndonjė punėtor ta ngarkojnė me ndonjė "detyrė". Kėshtu ka patur ndėrmend tė provojė Rizahu, kur ka dashur t'i mashtrojė dy bashkatdhetarė tė cilėt, pėr fat, disponuan vetėdijen nė nivel, qė ta likuidojnė shokun Isuf Gėrvalla, intelektual revolucionar.Veprimtaria e till diversioniste ka lėnė pasoja.Shoku Isuf ndoshta me arsye, ka vendosur tė mbyllet nė lėkurė tėvet, ose tė themelojė apo edhe ka organizatė nė vete.Kryesorja ai ka distancuar veten nga shokėt tanė, tė cilėt mbanin kontakt me tė dhe konsultoheshin. Nėse veprimtari tė tilla diversioniste do t'i nėnēmojmė, do tė vijė njė kohė kur "s'do njoh qeni tė zonė". Se si t'i ndajvehemi kėtij diversioni, duhet tė mendojmė edhe mė, por gjithsesi, konspiracioni ynė do t'ua bėjė tė pamundur qė tė mėsojnė diēka pėr radhėt tona, edhe pse qė mė parė ata nuk kanė ditur diēka konkrete, pėrveē kanė shpifur e trilluar. Nėse kanė ditur diēka, prapė ėshtė faji ynė,por kryqėzimi pėrmes anėtarėve bėri kėtė. Duke mbajtur lidhje me anėtarė tė grupit komunist "Zėri i Kosovės", mundėm tė mėsojmė pėr veprimtaritė diversioniste tė Rizahut, i cili tėrė kohėn i mashtronte anėtarėt e tij, duke i qitur edhe nė kurthe mė sė mbrami. "Mė mirė ėshtė tė mos punohet fare, se sa tė rrėzohen gurėt nga muri nė ndėrtim, qė po ndėrtohet nga tė tjerėt", na tha njė shok kur na kėshilloi.
Ta pėrvetėsojmė kėtė kėshillė, por jo pėr tė mos punuar fare, por pėr tė punuar me mend, qė tė qesim gur nė mur qė ai tė kryhet sa mė parė, duke i qitur pasatj ēatinė, qė tė hyjmė nė shtėpinė tonė. Kjo do tė thotė qė ēdo gjė qė do tė kryejmė dhe ēdo aktivitet yni duhet tė peshohet nė peshore, me interesin e pėrgjithshėm tė kombit tonė.Nuk guxojmė tė kryejmė aksione pėr tė kėnaqur veten, edhe nėqoftėse nė aksione tė tilla jemi tė gatshėm tė japim jetėn, por qė do sjellin dėme, kur tė kihet parasysh interesi i pėrgjithshėm kombėtar.Po ashtu nuk guxojmė tė mbytemi nė ngritje teorike pa kryer aksione.Njė ngritje teorike pa kryer edhe aksione tė menduara mirė ėshtė sterile dhe nė vetėvete topitet me kalimin e kohės. Derisa nuk ėshtė vendosur kuotizacioni (anėtarėsia), pasi edhe nė Statut nuk ėshtė pėrcaktuar njė gjė e tillė, se sa do tė paguajė ēdo kush rregullisht si anėtarėsi, duhet tė jemi tė vetėdijshėm nė kėtė fushė, pse kėrkesat e nevojshme qė dalin duhet tė pėrballohen nga tė gjithė. Nė Statut thuhet: "Puna propagandistike dhe materialet e ndryshme qė hyjnė nė kėtė punė, implikojnė shpenzime materiale, qė duhet tė pėrballohen nga tė gjithė anėtarėt.Pėr kėtė qėllim ēdo anėtar duhet tė japė kontribute tė rregullta, sipas mundėsive." "Sipas mundėsive" nuk do tė thotė se dikush tė kėputet fare dhe tjetri tė brijohet.
Nėse ėshtė thėnė "sipas mundėsive",atėherė ėshtė menduar nė ndėrgjegjen e militantit, pasi ai, duke treguar gadishmėri qė tė bėhet anėtar i Frontit, ka treguar gadishmėri qė tė sakrifikoj jetėn, kur ta lypė interesi i kombit e ē'ėshtė mė shumė se jeta? Prandaj pėr tė mos qitur ndonjėrin nė pozitė tė keqe, pse mundėsitė qė tė shpjegohemi nė detaje pėr shumė gjėra janė tė vogla, nė ilegalitet tė plotė ėshtė vendosur qė tė paguaj ēdokush "sipas mundėsive", nė mėrgim duhet tė sakrifikojmė mė shumė materialisht. Ndoshta do ia dalim dhe duhet tė minimizohen udhėtimet e shumta dhe tė shtrenjta, duke u zėvendėsuar ato me shtrirjen e anėtarėve sa mė gjerė, tė cilėt pastaj, nė terrenin e vet do t'i kryejnė detyrat qė kėrkohen nė fushėn e propagandimit dhe agjitacionit. Ēdo celulė, nė rrethin ku ajo vepron, duhet tė sigurojė sa mė shumė adresa, qė pėr ēdo eventualitet, propagandėn ta shpėrndajmė me postė. Sa i pėrket ngritjes sė pėrgjithshme kombėtare, duhet tė propagandojmė te bashkatdhetarėt qė ata tė abonohen nė shtypin nga Shqipėria.Njė punė e tillė ėshtė e lehtė, pasi kjo kryhet nga shokėt e Ndėrmarrjes sė Librit dhe nuk kushton shtrenjtė. Qė tani duhet t'u propozojmė dy revista: "Shqipėrinė e Re" dhe "Yllin", ndėrsa pėr ata qė janė familjarė edhe "Shqiptaren e Re" pėr gratė dhe "Yllkat" pėr fėmijėt. Enkas pėr kėtė do nxjerrim trakte me tė cilat, pėrpos qė do tė propagandojmė, ua lehtėsojmė punėn nė porositje. Nėse hasim nė ndonjė shok, i cili do tė ketė vėshtirėsi qė t'i lexoj materialet dhe t'i kuptoj ato, duhet tė provojmė pėrmes kasetave, duke ia inēizuar materialin e ai do ta pėrcjellė atė nė letėrgjatė tė dėgjuarit, pasi do tė marrė edhe nė letėr tė njejtin material.Mė vonė, pasi tė jetė praktikuar kėshtu, ai do tė mėsoj tė lexojė pėr tė kuptuar.Nė kėtė fushė duhet tė ketė solidaritet tė tė gjitha llojeve.Provoni pėrmes ndonjė shoku gjerman tė merrni postėn.Pra, nė shumė rrethe ka celula tė Partisė Komuniste Gjermane. Aty do njiheni me ndonjė shok dhe posa t'i keni qarė hallin pėr postėn, do iu gjej shokun mė tė afėrt, pėrmes tė cilit mund tė merrni postėn.Vetėm pėr postėn ilegale, duhet tė pėrdoren adresa tė tilla. Qė tė jetė praktikė dhe qė tė mund tė bėhet njė kontroll, duhet tė zgjedhen emra ilegalė pėr tė regjistruar, kush ka kontribuar e sa kontribut ka dhėnė.Pėr emrin e zgjedhur duhet tė dij vetėm ai dhe i zgjedhuri i celulės. Kurrsesi dhe askund nuk duhet tė figuroj emri i vėrtetė i ndonjė shoku,pse sjellė me vete rreziqe.
Ju pėrshėndes nga baza e pėrkohshme(derisa tė zgjidhen shokėt e rinj).
Shkrepi (Ibrahim Kelmendi)
P.S. Po dėrgojmė njė material pėr studim, tė cilin duhet ta diskutoni nė tubimin e ardhshėm, por secili duhet tė pėrgatitet pėr vete, qė diskutimet tė bėhen nė nivel, pėr t'i kuptuar sa mė qartė.Nė diskutim duhet tė synohet tė nxirren mėsime pėr situatėn e tanishme. Materiali ėshtė nxjerrė nga Vepra e shokut Enver,vėllimi I. Bisedoni po ashtu pėr festimin e festave tė Nėntorit. Ti, shoku Shanto, (Hysen Gegaj) tregoju pėr idenė e Ēelikut, qė pėr kremtimin e festave tė Nėntorit do tė jemi nė N. (Nyrnberg) Po provohet tė sigurohet ndonjė film i mirė nga Shqipėria. Pėr rrethet e tjera, qė nuk kanė mundėsi tė informohen nga Shantoja, (Hysen Gegaj) do tė informohen mė vonė konkretisht.

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi, pėr Jusuf Gėrvallėn. Bochum,16 shtator 1981
Mė i dashuri shoku Jusuf!
Me vonesė jo gjithaq tė madhe, pasi u ktheva nga rruga, po t'i shkruaj vetėm ca fjalė.Kalova mirė.Tani po vazhdoj jetėn normale, punėn time tė rėndomtė.Mė kanė lindur edhe telashe. Viruset provojnė tė mė infektojnė,kur unė kam dėshirė tė jem i shėndetshėm. Por ēdo virusi i ėshtė gjetur helmi,pėrpos atij tė kancerit...
Enigmatiku Riza (pėr mua fare), provon tė mė futi nė valle.Nė kėtė mėnyrė ai ka pėr qėllim tė mė marrė kohėn, duke menduar se ndoshta aventurat e tilla mė pėlqejnė. Pėr kėtė jam fajtor vetė. Ėshtė qė nė momentin e pare, kur pata rrezik e e njoftova, t'i tregoja qė tė mos luaj me zjarrin.Tani po mė duket vonė. Pavarėsisht, unė do tė eci nė rrugėn time, pa patur frikė qė ndonjė minak do tė mė leh pėranash. Po ashtu kokėkrisuri Emin Fazliu, edhe pse unė nuk iu pėrgjigja as nė letrėn private, nuk pran sė akuzuari. Tani mė akuzon se, kam shkruar unė apo ndonjė tjetėr (njė kroat)letėr me pseudonimin e tij dhe njė letėr e tillė i qenka dėrguar njė organizate reaksionare, qė unė as qė e lexoj. Sidoqoftė edhe kėsaj radhe nukdo t'i pėrgjigjem. Kishte me pasė vetėm njė pėrgjigje, tė cilėn ai e meriton, por nuk jam i thirrur pėr tė tilla... Edhe ky po si i pari mund tė vazhdojė, unė kam hallet e mia dhe ato mė duhet t'i zgjidh. I treti, pėr ēudi, ēfarė nuk kam pritur nga ai, qė do tė shkoj aq larg me qėndrim si dy tė parėt. Dua tė pres edhe mė. Tani, pasi letrėn po e dėrgoj nė adresė tė vjetėr, nuk di nėse do ta marrėsh. Prandaj edhe ca libra dhe ato fotokopjet,nuk po t'i dėrgoj gjersa tė mė dėrgosh adresėn e re. Ekziston mundėsia qė nė fund tė kėsaj jave tė dalė andej. Po munde telefono, se ndoshta letra nuk do tė mė arrijė dhe mė trego adresėn.Nėse ke kohė dhe mundėsi, po ashtu nėse ke ndonjė temė (e Ti rėndomė ke ēdo herė se pėr ēfarė tė shkruash, pasi edhe ka kaq shumė pėr tė shkruar), pėrgatite pėr numrin e ardhshėm tė "Bashkimit".Mua mė duhet qė t'i sjell artikujt qė t'i korrigjosh pėr drejtshkrimin dhe ortografinė. Nuk do tė dalė nė nivel, po nuk punove edhe Ti (e kryesisht Ti) "Bashkimi". Do tė kishte qenė mirė tė mė ndihmoni, pasi jeni mė afėr ngjarjes, pėr rastin e arrogantit Rizah. Sigurisht qė Bardhi ka mundur tė mėsoj mė shumė gjėra se unė, pasi unė pos ēfarė mė thanė tė KRIPO-s,nuk di tjetėr. Njė gjė di se jam i revoltuar shumė me Rizahun pėr konfiskimin e postės qė mė ka bėrė.Ėshtė kjo vepėr prej udbashi.I poshtri! Sigurisht, qė mė ka munguar posta. Pėr kėtė kam bėrė sa herė fjalė me udhėheqėsit e konviktit. Mbeē me shėndet! Mirėupafshim Ibrahimi
P.S.Pėrshėndete vėllaun dhe familjen,nga ana ime.

*Letėr nga Ibrahim Kelmendi, pėr Sadik Blakajn. 21.01.1981

Sadik, po t’i shkruaj ca fjalė: Je i obliguar tė raportosh nė ēdo imtėsi mbi zhvillimin e ngjarjes, qė kur keni vendosur tė shkoni ti dhe Hyseni, e gjer tek kthimi yt pa Hysenin. Gjithashtu edhe pėr”dėshtimin” e ”akcioneve” dhe tė tjera, duhet tė raportosh saktėsisht. Pėrndryshe ke borxh tė madh ndaj meje si individ, sikur t’i kishe vrarė dy nga vėllezėrit e m’i qė m’i ka lindur nėna. Prandaj provo, nėse munde, njė pėrgjegjėsi kaq tė rėndė t’ja shkarkosh dikujt tjetėr, por jo zotit, nėse do tė mundesh. Dhe jo vetėm ti, por, nė fund tė fundit, nėse e vėrteta nuk do tė ndriēohet sa duhet, tė njejtėn pėrgjegjėsi do ta ndajnė me ty edhe ca njerėz tjerė. Gjithsesi, ēdo gjė do nxjerrė koha nė dritė, por ti duhet tė provosh menjėherė ta pėrshkruash ngjarjen pastaj tė shohim: ndoshta je i pastėr si loti dhe mbetemi shokė tė mirė. Pėr tė ardhur gjer tek kjo, do tė ishte dashur njė sinqeritet i thellė, duke pranuar edhendonjė gabimtė vogėl nga mossdija... Sidoqoftė, do tė shohim! Unė do tė pres se ēka do tė mė shkruash. Bėje sa mė parė, pėrndryshe uji do tė rrjedhė drejt kahjes sė vet...Do tė ishte e kėshilluar qė pėr kėtė letėr tė mos mėsoj asgjė as Dema dhe as ndonjė njeri tjetėr, pse ata nuk kanė tė bėjnė asgjė me kėtė ēėshtje, sė paku, njėherė pėrnjėherė. Mė nė fund letrėn e shkruar, jepja Demės qė ta lėshoj nė postė, pse unė nuk gjendem ku isha pėrpara.
U pafshim si e dashtė nevoja

***Shkrimi nė vijim, NGA LIBRI “LĖVIZJA” I BEDRI ISLAMIT!
I. K.:(Ibrahim Kelmendi) Kadriu kishte planifikuar ta kalonte atė fundjavė nė Dysseldorf. Aty kaluam natėn ndėrmjet tė premtes e tė shtunės sė 16 janarit. Tė shtunėn paradite, ndoshta rreth orės 11.00, Mustafa na njoftoi se, Jusufi kishte telefonuar dhe na kishte ftuar pėr tė shkuar nė mbrėmje nė Bernhausen, qytezė afėr Shtutgartit, tek bashkatdhetari Murat Kryeziu.
Me thėnė tė drejtėn ftesa e Jusufit mė gėzoi, sepse vinte pas njė ftohjeje nė marrėdhėniet nė mes Jusufit dhe Kadriut, por nuk ishte krejtėsisht befasuese, sepse para dy javėsh, nė dasmėn e Kadriut dhe Saime Isufit, ishim sqaruar pėr rrethanat, qė kishin imponuar atė ftohje. Vetėkuptohet, nuk e diskutuam fare, nėse duhej tė shkonim ose jo. Sylėn (Nuhėn,Shėnimi im.F.T.) e lutėm tė gjente njė zgjidhje pėr tė na dėrguar me makinė, meqė ai nuk e kishte tė vetėn dhe kishim rreth 450 km rrugė pėr tė udhėtuar.
Nė mbrėmje arritėm nė Bernhausen. Atje gjetėm Jusufin, Bardhin, Fahredin Tafallarin dhe ndoshta, mė shume se 20 vetė tė tjerė. Ata ishin mbledhur pėr tė parė premierėn e filmave shqiptarė, qė i kishin ardhur Jusufit nė videokaseta nga Tirana. Krijova pėrshtypje se, Jusufi e kishte organizuar kėtė aktivitet dhe na kishte ftuar qė ne bashkatdhetarėt e rrethinės sė Shtutgartit, tė na shihnin bashkė. (f. 26-27)
……
I. K.: - Pėr njė letėr tė Jusufit, dėrguar Enver Hoxhės, sapo ju fola, pėr tė tjera Jusufi nuk mė ka informuar, ndoshta pėr shkak se, e pata qortuar pėr letrėn nė fjale. "Letrat" dhe "raportet", qė i ka publikuar Fahredin Tafallari dhe ndonjė tjetėr, pėrmbahem t'i komentoj, derisa origjinalet t'i dorėzohen Arkivit tė Kosovės dhe tė vlerėsohen nga ekspertėt, nėse janė tė vėrteta apo tė falsifikuara, sepse veprimtaria subversive e disa komplotistėve tė atėhershėm, po vazhdon tė jetė aktive.
Sa i pėrket pyetjes vijuese, nuk do tė thosha se, Jusuf Gėrvalla ishte ideolog dhe as lider i pėrmasave tė madhėrueshme!? Ai ishte njė krijues e kritik letrar, goxha brilant dhe, po tė vazhdonte tė jetonte, do tė na kishte dhėnė vepra tė mira letrare, po vetėkuptohet, nėse nuk do tė merrej me veprimtari politike, do tė thosha. Ishte kėngėtar me zė tejet melodik, instrumentist, kompozitor, gazetar e publiēist brilant, madje i talentuar edhe nė artet grafike. Por ideolog e udhėheqės nuk ishte, sepse literaturėn pėrkatėse e ka urryer dhe as ndonjė pėrvojė tė atij lėmi nuk kishte. Nė vitin 1980 pati nisur tė lexonte veprat e Leninit dhe me vrull i pėrdorte citatet nga ato. Them se, per lider nuk mund tė vlerėsohet, derisa pranonte ta udhėhiqte, mė saktėsisht ta manipulonte njė rrobaqepės gjysėmanalfabet, siē ishte Sabri Novosella, pėr tė mos thėnė dhe ndonjė sharlatan edhe mė i ulėt se rrobaqepėsi. Letėr ėshtė madhėrimi dhe mitizimi, qė i kemi bėrė, ndėr tė cilėt jemi dhe ne tė dy, ne, pėr interes tė hovėzimit tė lėvizjes ēlirimtare, disa tė tjerė pėr ta shpėrdorur pėr interesa egoiste e tė ulta vetjake.
……
Thėnė shkoqur, asnjė bashkėveprimtar nuk e kam pasur mė pėr zemėr se Jusufin, ama mitizimet dhe madhėshtitė deri nė banalizime, qė po u bėhen Jusufit dhe shumė tė tjerėve, vėrtet po ma zbehin admirimin pėr veprimtarė kombėtarė heronj. (f.39-40)
……
I. K.: Nė atė "udhėheqje" nuk kemi bėrė analiza se, kush mund tė ishte i infiltruar nga UDB-ja. Xhafer Shatri pati bėrė pėrpjekje, pėr tė bindur anėtarėt e tjere se, gjoja unė spiunoja "Qendrėn Ekzekutive" te sigurimi shqiptar!?
Fillimisht udhėheqjen, tė cilėn e emėrtuam "Qendėr Ekzekutive", nėse ia kam qėlluar, e pėrbėnim: dy Xhaferėt, Sabri Novosella (edhe pse ishte ende nė Turqi), Hasan Mala, Fahredin Tafallari, Saime Isufi dhe unė. Nuk mė kujtohet nėse kam harruar edhe ndonjėrin. Dy Xhaferėt, pos votave tė tyre individuale, pėrfaqėsonin edhe nga katėr vota tė udhėheqėsve, tė organizatave pėrkatėse nė Kosovė (edhe pse ato tashmė nuk duhej tė ekzistonin, meqė kishte ndodhur "bashkimi" i tyre). (f.100-101)
……
Bedri Islami: Pas botimit tė romanit "Atentatet" ju u ndodhėt edhe njė herė nė dy kahe: nė pėrgėzimin e shumė prej atyre, qė i kishin pėrjetuar ngjarjet bashkė me ju, si Saime Isufi apo Mustafė Xhemajli, por edhe nė ciklimin e radhės sė sulmit ndaj jush, nėse mund ta quaj kėshtu. Mes tė tjerave, nė njė material, i cili po pėrhapet tashti, nuk e di nėse ėshtė i saktė, bėhet fjalė pėr lidhjen fisnore me Ramė Nikqin ose lbėrdemaj, i cili, siē e cilėson Xhafer Durmishi, me siguri "analisti" mė i zellshėm i romanit tuaj, ishte agjent i UDB-sė!?
……
I.K.: - Pas botimit tė romanit "Atentatet" ka pasur vėrtet reagime tė llojllojshme dhe, me thėnė tė drejtėn, mė kanė gėzuar. Ato ishin njė dėshmi se, nuk e kisha shkruar vetėm sa pėr ta shkruar. Pas dy muajve romani u shit dhe shpesh ndihem keq, kur tė interesuarit e tjerė e kėrkojnė dhe unė nuk kam asnjė kopje. Shtėpia botuese "Toena" e Tiranės ka premtuar ta ribotojė.
……
Tani ka shkruar njė reagim tė gjatė Xhafer Durmishi, ish-bashkėveprimtar, njėkohėsisht ish-kundėrshtari imi. Sa pėr shembullin, qė sollėt ju pėr sqarim, unė nuk do t'i isha hidhėruar fare Xhaferit, sikur tė kishin qenė shpifje tė tij autentike, ngaqė ndaj tyre kam krijuar imunitet. Tani mė shqetėson fakti se, ato shpifje i vishen Jusufit, tė cituar nė bazė tė njė "raporti", qė gjoja ai i paskėsh dėrguar Sabri Novosellės!? Fillimisht dėshiroj tė shpreh vlerėsimin se, atė "raport" nuk e ka shkruar fare Jusufi, meqė nuk ėshtė nė fahun, nė gėrmėn dhe nė frymėn e tij. Po ta kishte shkruar vėrtet ai, nuk do tė ngurroja ta diskreditoja, edhe pėr sė vdekuri, pėr tė pabesė e intrigant! (f.114-115)
……
I.K.: - Pasi u formua dhe u shua "Lėvizja...", qė formuan Sabri Novosella dhe Xhafer Durmishi, me ca individė tė "Lėvizjes sė Jusuf Gėrvallės", siē e emėrtoi kohėve tė fundit Xhafer Durmishi, na lindi edhe njė "Lėvizje..." e re me ca individė pėrreth njeriut pa tė keq, Hasan Malės dhe gjysėmanalfabetit Fahredin Tafallari!? Ky fraksion u shkėput nė vitin 1986, me udhėzimet, qė u kishin dhėnė nė Tiranė, Oficeri i Sigurimit Ajet Haxhiu dhe shkrimtari Sylejman Krasniqi, gjatė vizitės atje tė Fahredin Tafallarit me disa bashkėveprimtarė. Pėr habinė tonė, atje i kishin kėshilluar se, nė demonstrata nė Perėndim, duhej tė dilnin me flamur tė Jugosllavisė dhe fotografi tė Titos, pėr tė dėshmuar se, po kėrkonin vetėm „Republikė“ pėr Kosovėn, nė kuadėr tė RSFJ-sė. Ashtu edhe vepruan kėta mjeranė nė demonstratėn, qė organizuan nė Shtutgart, por, sė cilės iu bashkėngjitėn shumė pak veta. Edhe kėta provuan tė botonin gazetėn "Zėri i Kosovės" dhe meqė si adresė kontaktuese pėrdorėn adresėn e zviceranit Beat Schafer nė Biel/Bienne, qė e kishte pėrdorur edhe organi i OMLK-sė "Liria", zunė ta quanin veten e tyre "Lėvizja me adresė"!? Pra, ajo adresė u mundėsoi ta quanin "Lėvizjen..." e tyre "tė vėrtetė"!? Kjo "Lėvizje" dhe"Zėri..." i tyre u shuan shpejt,meqė nuk kishin potencial intelektual dhe njėrezor. (f.123-124
……
B.I.: - Le tė kthehem te njė ngjarje mė e hershme. Ngjarje tė tilla ėshtė e natyrshme tė na dalin dhe tė sqarohen gjatė bashkėbisedimit tonė, aq mė shumė, kur janė tė ngritura nga njerėz, me tė cilėt ke bashkėpunuar po ti, nė tė njėjtėn kohė, kėshtu qė, duam apo nuk duam, nuk kanė tė bėjnė vetėm me ju, por edhe me vijėn e ndjekur nga organizata. Fahredin Tafallari tregon pėr njė rast, pėr tė cilin thotė se, ka qenė i pranishėm edhe Jusuf Gėrvalla. Sipas kėtij tregimi, Tafallari kujton se, ju keni marrė 50 mijė marka gjermane nga njė organizatė kroate, pėr tė blerė armė, por nė tė vėrtetė, sipas tij, keni rregulluar njė lokal kafeneje nė Pejė. Duke marrė shkas nga ky rrėfim, i cili nuk e di nėse ėshtė i saktė apo jo, do tė mė interesonte tė di disa tė vėrtetė. Ne radhė tė pare, sa i saktė ėshtė ky rast dhe mė tej, si ishin marrėdhėniet e Lėvizjes me organizatat e tjera, qė vepronin nė Perėndim, qofshin ato shqiptare, me njerėz nga Kosova apo me njerėz nga Republika e Shqipėrisė? Si ishin marrėdhėniet, nėse ishin vendosmėri me organizat e tjera ballkanase, qė vepronin kundėr shtetit jugosllav tė kohės? Pra, ėshtė njė pyetje me disa drejtime, nga rasti juaj e deri te vija, qė ndiqte Lėvizja me organizatat e tjera.
……
I. K.: - Mirė qė ju ka rėnė ndėrmend, tė mė pyesni pėr kėtė shpifje, tė pėrhapur pėrmes Fahredin Tafallarit e "pėrtypur" dhe e "stėrpėrtypur" edhe prej disa "trashėgimtarėve" tė Jusufit. Fahredini i shkretė, njė gjysėmanalfabet, tashmė nė delir se, ka qenė faktor i kohės, paguan njerėz, pėr tė shkruar libra nė emėr tė tij, nė bazė tė rrėfimeve dhe tė "dokumenteve" tė tij. Ai ėshtė njė rast fatkeq, vėrtet pėr tė ardhur keq. Pavarėsisht shpifjeve, qė ka pėrhapur, jam pėrmbajtur, kam ruajtur respektin ndaj tij, sipas motos, qė i ėshtė veshur, tė ketė thėnė Jezusi: "Fali Zot, se nuk dinė ēfarė bėjnė!" Ai ka qenė njė veprimtar i pėrkushtuar sa ka mundur dhe siē ka ditur. Nuk ka kursyer financa dhe angazhim fizik, ndonjėherė edhe mbi mundėsitė e tij. Ne banesėn e tij kemi pasur bazėn kryesore, nė atė anė tė Gjermanisė Jugore. Nė banesėn e tij jam ndier i lirė, si nė banesėn e tim vėllai, Mustafės, si edhe nė banesat e familjeve tė shumė bashkėveprimtarėve. Kur ka "shkruar" libra, nuk ka hezituar tė pėrflasė edhe lirinė e sjelljes sime, gjatė qėndrimit tė shpeshtė nė banesėn e tij dhe tė Zades, bashkėshortes sė tij, e cila mė ka pritur e mė ka trajtuar si vėllanė e saj. Pėr kėtė pritje i jam pėrherė mirėnjohės dhe e falenderoj nga thellėsitė e shpirtit. Por, kjo dalldi e mėpasshme, kur nuk ishim mė bashkėveprimtarė tė sė njėjtės orgarizatė, aspak shqiptare e aspak mes miqsh, le t'i mbetet nė ndėrgjegje atij, meqė ka kompromentuar mė vonė bujarinė e tij tė atėhershme edhe pėrmes librave te tij, duke i numėruar njė miku tė dikurshėm kafshatat e bukės, qė i ka shtruar. Megiithatė, ndaj librave tė tij nuk kam reaguar asnjėhere, siē e thashė, kryesisht pėr shkak tė respektit, qė kisha dhe kam ndaj tij edhe tani, meqė e di se, nuk e ka kapacitetin pėr tė qenė i ndėrgjegjshėm se, ndaj ish-bashkėveprimtarit edhe mund tė luftosh, kur shndėrrohet nė kundėrshtar, por jo me shpifje tė ulta, siē ka vepruar ai.
Lidhur me 50 mijė marka gjermane, tė perfolura si ndihmė nga njė organizatė kroate, tė dhėna pėr tė blerė armatim, edhe Jusufi, edhe Fahredini, edhe ndonjė tjetėr fillimisht janė dezinformuar nga Besim Rexha, pastaj nga ca shpifarakė tė tjerė. Pėr ato para ėshtė shpifur se, i paskėsha shpėrdoruar, pėr tė ndėrtuar njė restorant nė Pejė. Kjo shpifje konkrete, mė ka shtyrė tė dyshoj nė sinqeritetin e dikurshėm tė Fahredinit, gjatė kohės kur ishim bashkėveprimtarė.
Rasti i 50 mijė markave ėshtė si vijon: Duhet tė ketė qenė viti 1979. Njėfarė Hysen Muhaxheri, nga Ferizaj, ishte dėrguar nga Elekroekonomia e Kosovės pėr specializim nė makineri tė rėndė, nė Gjermani. Ai kishte filluar tė mblidhte ndihma nga daja i tij Nebih Reka (qė atėherė e kishim kryetar klubi nė Dysseldorf) dhe vėllazėria e tij (Basriu ne Bruksel, Hysriu ne Dysseldorf, qė vinin nga Nerodimja e Ferizajt. Hysen Muhaxheri nuk kishte marrė ndihma dhe huazime vetėm nga dajat e tij, por edhe nga bashkėvendas tė tjerė. Por Hyseni po kėrkonte edhe mė shumė para, me arsyetimin se, i duheshin t'i deponon si garanci nė njė laborator, ku duhej tė eksperimentonte pėr tė mbrojtur doktoranturėn. Dhe, nėse nuk do t'i ndodhnin avari gjatė eksperimentimeve, thoshte ai, paratė e deponuara pėr garanci, do t'ua kthente huadhėnėsve. Nė pamundėsi qė dajat dhe bashkėvendasit t'i huazonin edhe pjesėn tjetėr tė parave, qė ai kėrkonte, Nebiu dhe Hysri Reka, meqė e dinin se, kisha miqėsi tė ngushtė me shumė kroate, m'u lutėn t'i gjeja Hysenit 50 mijė marka hua. Kur mė takoi edhe vetė Hysen Muhaxheri, me bindi. Vajtėm bashkė nė Essen, te vėllai i bashkėveprimtarit Vinko Knezeviq, mikut qė do tė na i jepte paratė (fatkeqėsisht, ia paskam harruar emrin). Ia paraqita lutjen dhe arsyetimin dhe ai m'u pergjigj: "Do t'ia jap dhe, nėse garancia nuk kthehet, le tė ēmohen 50 mijė markat e mia si ndihmė per pėrgatitjen e kuadrit profesional pėr Kosovėn, kurse nėse kthehet, le tė m'i kthejė tė hollat!" Na i dha tė hollat pa hezitim, madje me dashamiresi. Mėnyra e largimit tė Hysen Muhaxherit, kur i kishte tė hollat nė xhepin e tij, me shtynė tė dyshoja se, nuk ishte i sinqertė. As dajat dhe askush tjetėr nuk ia dinte adresėn. Dajat dinin vetėm se, ai po specializohej nė universitetin e Duisburgut. Shkova qė ditėn e nesėrme nė atė universitet. U informova se ishte angazhuar si asistent aty. Gjeta kolegėt e Hysenit. Pėr tė mos e zgjatur,u informova se u kishte marrė 300 mijė marka edhe dy kolegėve gjermane, me arsyetimin se, do tė blinte fabrikėn e tubave nė Ferizaj. Brenda dy ditėsh, bashkė me kolegėt gjermane zbuluam se, Hyseni luante bixhoz nė Holandė dhe atje i kishte humbur tė gjitha tė hollat. Atė bixhozēi mashtrues nuk e takova mė. Mikut kroat ia rrėfeva giithė ngjarjen dhe ai mė ngushėlloi, duke mė thėnė se, nuk kisha nevojė tė ndihesha borxhli ndaj tij, meqė Hyseni kishte qenė usta pėr tė na mashtruar tė gjithėve. Pėr kėtė ndodhi janė dėshmitarė shumė vetė dhe unė kam menduar gjithnjė se, duke qenė e qartė, ėshtė edhe njė ngjarje e mbyllur. Por, derisa miku kroat pati mirėkuptim pėr atė fatkeqėsi, disa zuzarė e shpėrdoruan me pėrdredhime. Atė fatkeqėsi fillimisht e shpėrdoroi Besim Rexha (meqė qe informuar pėrmes mikut Vinko Knezoviq), pastaj Xhevat Ramabaja dhe ndonjė tjetėr, qė vazhduan tė shpifnin, sikur njė organizatė kroate m'i kishte dhėnė ato tė holla pėr tė blerė armė. Pastaj shpifia u zbukurua, sikur ato unė i kisha shpėrdoruar, kush thoshte pėr restorant, qė paskėshin hapur vėllezėrit e mi nė Pejė, kush se ia paskėsha dhėnė dajės tim, Rexhep Ibėrdemajt, pėr tė ndėrtuar restorant "Kalanė" nė Zahaq tė Pejės (pa ditur se ai e kishte mbaruar atė restorant para se te mė ndodhte fatkeqėsia nė fjalė). (f.143-146)

(VIJON...)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 53 vizitorë
Lexuar: 1,560 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
BETEJA E 22 SHKURTIT 1999 TREGOI SE LUFTETARĖ...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:37
Beteja e lavdishme e UĒK-sė, nė mbrojtje tė Shtruerės (Shtitaricės),Lugmirit (Dalakut) Akrashticės, Bukoshit,Liqenjėve dhe Taraxhės sė Vushtrrisė Pas ofanz...
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi